Eksperts: legālu alkoholisko dzērienu realizācijas apjomi sarukuši par 32%

Edmunds Demiters

Legālu alkoholisko dzērienu (izņemot alu) realizācijas apjomi divu gadu laikā ir kritušies par 32% – 2008.gada realizācijai nodoti 69,23 miljoni litru, bet 2010.gadā – 46,92 miljoni litru.

Pārdošanas rādītāji pa dzērienu grupām rāda, ka lielākais kritums skar legālā degvīna realizāciju. Krituma nav vīnu, dzirkstošo vīnu, liķieru, konjaku, brendiju segmentā, jo šīs kategorijas neietekmē nelegālā tirgus patēriņš un viltojumi. Arī akcīzes ieņēmumi no alus realizācijas ir auguši katru gadu tieši šī paša iemesla dēļ, informē Alkohola ražotāju un tirgotāju apvienība.

ARTA biedri uzskata, ka uz šo ciparu fona skaidri un gaiši redzama nelegāla alkohola tirgus dominējošā ietekme uz stipro dzērienu segmentu, kas visvairāk pakļauts viltojumiem un kontrabandai. Tāpēc arī realizācijas apjomi katru gadu krītas un attiecīgi – arī akcīzes nodokļu ieņēmumi.

No šiem skaitļiem trīs gadu garumā var secināt sekojošo: akcīzes nodokļa celšana par 40% nav nesusi adekvātu atdevi, nelegālā alkohola tirgus visstiprāk izteikts legālo stipro dzērienus segmentā, kā arī to, ka Finanšu ministrija nav plānojusi kāpināt ieņēmumus no legālu dzērienu pārdošanas, bet tikai samazinājusi plānoto katru gadu.

Kaut arī akcīzes nodoklis divu gadu laikā pieaudzis par 40%, valsts plānotos nodokļu ieņēmumus gadu no gada tikai samazinājusi, un arī tie atpalikuši no plānotā. Rezultātā valsts divu gadu laikā nevis ieguvusi papildus ienākumus, bet zaudējusi 13,7 miljonus latu akcīzē.

Pēdējo divu gadu laika akcīze kāpusi par 40%, kam vajadzētu atspoguļoties arī nodokļu ieņēmumu kāpumā vai vismaz prognozēs. Taču faktiskā situācija ir tāda, ka VID katru gadu ir tikai samazinājis ieņēmumu plānu – divu gadu laikā samazinot plānotos ieņēmumus par 20%. Kur loģika un kādi mērķi tikuši izvirzīti, par 40% palielinot akcīzes nodokli, bet jau iepriekš samazinot ieņēmumu prognozes, vaicā ARTA valdes priekšsēdētājs Edmunds Demiters.

Alkohola akcīzes ieņēmumu plāna izpilde par 102% pērn ir tikai matemātiski patīkams cipars, kas iegūts, tikai katru gadu pazeminot ieņēmu prognozi, tā vietā, lai meklētu efektīvus veidus, kā apkarot pelēko alkohola tirgu. Tādā veidā valsts divu gadu garumā akcīzes ieņēmumos zaudējusi 13,7 miljonus latu, rezumē Demiters.

Varbūt gribētos teikt, ka tas noticis pateicoties pirktspējas kritumam, vai aktīvākai tiesībsargājošu iestāžu darbībai, taču fakti to neapliecina, jo citās alkoholisko dzērienu grupās pārdošanas rādītāji nekrīt, uzsver ARTA.

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas