Eksperts: Parex banka sabruka valsts, savukārt zviedru bankas – mātesbanku rokās

Pēc straujā kreditēšanas maratona Parex banka sabruka Latvijas valsts rokās, savukārt zviedru bankas – savu mātesbanku rokās, norāda Parex bankas uzraudzības padomes priekšsēdētājs Maikls Borks.

Maikls Borks

Borka skatījumā, kopš 2004.gada, kad Latvijas tirgū sevi agresīvi sāka pieteikt skandināvu bankas, arī sākās kredītu ekspansija, jo skandināvu bankām no savām mātesbankām bija viegla piekļuve kredītresursiem, tāpēc kreditēšanas apjomi pārspēja saprāta robežas.

Viņaprāt, Parex banka, kura bija viena no retajām Latvijas bankām, kas tolaik vēl spēja aizņemties starptautiskajos tirgos, centās ar sindicēto kredītu palīdzību saglabāta savas tirgus daļas un konkurēt ar skandināvu bankām, taču galu galā tas nodevis pie bankas nāves.

Galu galā Parex banka sagruva valsts rokās, bet zviedru bankas – savu mātesbanku rokās, rezumēja Borks, kura skatījumā, valsts rīcība, pārņemot Parex banku, stabilizēja Latvijas finanšu sektoru.

Sistēma ir stabila un zviedru bankas pacietīgi nes mājās zaudējumus. Zviedru bankas ir apņēmušās Latvijas tirgu nepamest, kas ir labi, sacīja Parex bankas padomes priekšsēdētājs.

Vienlaikus viņš kritizēja skandināvu īstenoto pirmskrīzes kreditēšanas politiku Latvijā, sakot, ka kreditēšanas apjomi bija nesamērīgi pret depozītu portfeļiem. No skandināvu bankām, ņemot vērā Zviedrijas 90.gadu krīzi, gaidīju kaut ko labāku. Tie bija pieredzējuši baņķieri un nesaprotu, kāpēc neviens no viņiem nepateica: «Hei! Mēs te jau reiz bijām!», sprieda Borks.

Vienlaikus viņš atzina, ka arī pašā Parex bankā bija problēmas, kas vistiešāk bija saistītas ar ļoti dažādajiem biznesiem un vājo vadības komandu, kas nespēja visus biznesu vadīt ilgtspējīgā virzienā.

Turklāt, viņaprāt, bankas pārņemšana norisinājās pārāk lēni un bija kļūdaini sākumā atstāt daļu bankas bijušo akcionāru īpašumā, tikai vēlāk pārņemot visu banku. Kāpēc bijušajiem akcionāriem [Valērijam Karginam un Viktoram Krasovickim] bija jāatstāj 49%? Banka bija jau mirusi, neizpratni pauda Borks.

Borka skatījumā, jau sākumā bankas zaudējumus vajadzēja segt arī no tās kapitāla, tostarp subordinētā, tad arī nebūtu izveidojusies situācija, ka patlaban banku mazākuma akcionāri sūdz tiesā.

Turklāt jau ievērojami ātrāk vajadzējis iesniegt prasību tiesā pret Parex bankas iepriekšējo vadību, kas bija novedusi banku tādā stāvoklī.

Tanī pat laikā, taujāts par finanšu sektora regulatora lomu kreditēšanas buma ierobežošanā, Borks atzina, ka neviens regulators nebūtu spējis to apturēt, taču cilvēki acīmredzot gulēja uz stūres.

Borks arī norādīja, ka vienīgais cilvēks no sektoru uzraugošajām institūcijām, kurš kreditēšanas buma laikos norādīja uz riskiem, bija Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs, taču viņš par šādu soli ticis kritizēts.

 

 

 

 

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas