Eksperts: rūpniecība turpina strauju augšupeju

2010.gada jūlijā, salīdzinot ar jūniju, rūpniecības produkcijas izlaides apjomi pieauguši par 2.3%. Savukārt, salīdzinot ar iepriekšējā gada jūliju, pieaugums sasniedz jau 18%, tajā skaitā apstrādes rūpniecības apjomi cēlušies par 18.7%, norāda SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.

Krasākais kāpums ir vērojams farmācijas nozarē, kas jūlijā, pateicoties eksportam, gada laikā ir spējusi uzrādīt 89.9% kāpumu. Tāpat iespaidīgu pieaugumu uzrāda elektrisko iekārtu (+75.3%), metālizstrādājumu (+42.1%), kā arī apģērbu (+38.9%) ražošana. Nozīmīgs pieaugums ir vērojams arī citās nozarēs, izņemot pārtikas un ķīmijas nozares, kuru pieaugums bija nepārliecinošs. Vienīgā nozare, kuras izlaides apjomi jūlijā samazinājās, bija mēbeļu ražošana (-5.8%).

Neskatoties uz straujo rūpniecības izlaides apjomu pieaugumu, nozare ir atgriezusies vien 2005.gada līmenī. Pat saglabājot šādu pieauguma tempu, paies vēl zināms laiks līdz nozare kopumā atgriezīsies pirmskrīzes līmenī. Patlaban nozares lielākais vilcējs ir eksports, lai gan pamazām atdzīvojas arī vietējais tirgus. Arī cenu dinamika kļūst labvēlīga ražotājiem. Tādēļ arī turpmākajos gada mēnešos redzēsim vērā ņemamu rūpniecības pieaugumu. Vidējā termiņā tās attīstību ietekmēs daudzi faktori, kas saistās ar notikumiem pasaules ekonomikā, gan arī vēlēšanu rezultāti, īpaši nākamās valdības uzstādījumi un darbi, no kā būs atkarīgas investīciju plūsmas ekonomikā. Straujās izaugsmes gados Latvija eksporta un attiecīgi rūpniecības attīstībā ir ievērojami iepalikusi no saviem Baltijas kaimiņiem, tādēļ fokuss uz apstrādes rūpniecības un eksporta attīstību ir iekavēts, bet pareizs. Tajā pašā laikā atpalicību īsā laikā samazināt būs ļoti grūti, bet tas ir ceļš kā nodrošināt sabalansētu izaugsmi.

Rūpniecība patlaban ir viena no nozarēm, kas velk pasaules ekonomiku. Nozares aktivitātes pieaugums ir vērojams daudzās pasaules valstīs, kas atkal ir spējusi uzrādīt labus datus. Īsts rūpniecības bums jūlijā bija vērojams Igaunijā, kad tās apjomi kāpa par ceturto daļu, Lietuvas rūpniecībā kāpums bija pieticīgāks (+4.7).

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas