Eksporta pieaugums gada griezumā sasniedzis jaunu rekordu, taču ārējā vide tā pieaugumam vairs nav tik labvēlīga kā gada sākumā, uzskata ekonomisti.
SEB bankas ekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis:
Eksports ir iekustinājis ekonomiku un tas saglabāsies kā viens no galvenajiem tās dzinējspēkiem. Patlaban tam ir labvēlīgi apstākļi, ko nodrošina cenu un ārējā pieprasījuma dinamika. Līdzīgi izaugsmes tempi ir vērojami gan Lietuvā, gan Igaunijā. Apstrādes rūpniecības izaugsme aktivizē izejvielu un iekārtu importu. Pamazāmatkopjas arī patēriņš, knapi, bet arī bezdarbs turpinās rukt un augs ienākumi, kas būs turpmāki importu veicinoši faktori. Līdz ar to ļoti nozīmīgi būs noturēt kontroli pār tirdzniecības bilanci, lai imports neieslīgtu pārmērīgā, nekontrolētā pārsvarā pār eksportu. Nozīmīga loma ir un būs enerģētikas politikai, ar mērķi mazināt energoresursu importu.
Patlaban Austrumeiropas reģiona eksporta virzītais apstrādes rūpniecības pieaugums ir iegājis brieduma fāzē, kas norāda uz iespējamu tempu piebremzēšanos tuvākajā nākotnē. Latvijas galvenā eksporta tirgus – ES izaugsme ir gaidāma samērā mērena, kā dēļ ir vērts lūkoties straujākas izaugsmes tirgu virzienā. Visticamāk vēl tuvākajos mēnešos bāzes efekta dēļ, eksports turpinās uzrādīt iespaidīgu kāpumu, taču nākamgad pieauguma tempi kļūs rimtāki.
DnB NORD bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš:
Eksporta pieaugums gada griezumā ir uzstādījis jaunu rekordu: +44%. Nav ne mazāko šaubu, ka tas uz ilgu laiku (lai nebūtu jāsaka — uz visiem laikiem) ieies vēsturē kā straujākais eksporta gada pieauguma temps. Jau septembrī salīdzinājuma bāze vairs nebūs tik izdevīga, jo pērnajā septembrī eksports sāka atgūties no krīzes, mēneša laikā pieaugot par 23%.
Domājams, ka vismaz sezonālu faktoru dēļ septembrī eksporta apjoms vēl pieaugs un varētu sasniegt visu laiku augstāko līmeni. Ārējā vide eksporta pieaugumam vairs nav tik labvēlīga kā gada sākumā, taču nelabvēlīgās pārmaiņas ir mērenas, un to iespaidu ar uzviju kompensē tādi apstākļi kā Latvijas uzņēmumu finansiālās situācijas uzlabošanās un grūtajos laikos paveiktais darbs noieta tirgu dažādošanā.