Ēnu ekonomikas mazināšanai piedāvā PVN reversās samaksas ieviešanu būvniecībā

Ministru prezidenta Ēnu ekonomikas apkarošanas padomes sēdē valdības pārstāvji, kā arī sociālie un sadarbības partneri iepazinās ar Valsts iestāžu darba plānu ēnu ekonomikas ierobežošanai 2016. – 2020.gadam. Projekta plānā no iestāžu iesniegtajiem priekšlikumiem iekļauti 60 konkrēti uzdevumi, kurus īstenojot, Latvija līdz 2020.gadam varētu samazināt ēnu ekonomikas apmēru līdz Eiropas Savienības (ES) vidējam līmenim.

Patreiz 19 uzdevumi ir izpildīti, vienlaicīgi darbs pie 41 uzdevuma izpildes tiek turpināts, vēsta Finanšu ministrijas apkopotā informācija.

No paveiktajiem uzdevumiem būvniecības jomā ir noteikta galvenā būvdarbu veicēja līdzatbildība par apakšuzņēmēja darba ņēmēja sociālajām iemaksām. Tāpat pakalpojumu jomā ir ierobežota negodīgu komersantu iesaistīšanās apsardzes pakalpojumu darījumu shēmās un apkarota nelegālā audiovizuālā tirgus izplatīšanās.

Turpretī biedrība Par legālu saturu jaunā iniciatīva aicina apkarot un ierobežot nelegālos un daļēji legālos televīzijas (TV) programmu izplatīšanas pakalpojumu sniedzējus.

Vairākām iestādēm sadarbojoties, transporta jomā ir pilnveidoti nosacījumi lietotu transportlīdzekļu reģistrācijai, ierobežoti nodokļu nemaksāšanas riski transportlīdzekļu apkopes un remonta nozarē, ieviests obligāto iemaksu avansa maksājums taksometru nozarē. Bez tā vēl ir ierobežoti skaidras naudas darījumi, kā arī ieviests reversais pievienotās vērtības nodoklis dārgmetāliem.

Finanšu ministrijas jaunās iniciatīvas nosaka, ka nepieciešama PVN reversās samaksas ieviešana būvniecībā (visos segmentos), elektronikas tirdzniecībā un citās «problemātiskās» nozarēs; ieviest minimālo algu noteikšanu nozaru profesijām; tiešsaistes tirdzniecības darījumu reģistrs uc., kā arī izvērtēt akcīzes nodokļa atcelšanu kafijai.

Padomes sēdes laikā puses vienojās, ka ēnu ekonomikas apkarošanas plāns būtu papildināms ar jaunām iniciatīvām. Tika nolemts, ka jauno iniciatīvu iesniedzēji divu mēnešu laikā veiks uzdevumu saskaņošanu ar atbildīgajām un iesaistītajām iestādēm, un iesniegs Finanšu ministrijā iekļaušanai Valsts iestāžu darba plānā ēnu ekonomikas ierobežošanai 2016.-2020.gadam.

BNN iepriekš ziņoja, ka Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) vēstīja, ka ir skaidri jāapzinās, ka ēnu ekonomikas ierobežošana būs izšķirošais solis valsts labklājības attīstībā. Pēc arodbiedrības priekšsēdētāja domām, lai to īstenotu, ir nepieciešams nopietns sabiedrības sociālo un sadarbības partneru līgums ar mērķi apkarot ēnu ekonomiku.

«Diferencētam neapliekamajam minimumam ir jēga, bet nedrīkst būt tā, ka lielākām algām tas pakāpeniski izzūd, arī šīm algām ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamais minimums būtu jāpaaugstina, jo tas jau ir noslīdējis līdz 60 eiro mēnesī,» norādīja LBAS priekšsēdētājs Egils Baldzēns.

Ref: 225.000.103.049

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas