Lai izlīdzinātu vīriešu un sieviešu saņemtās pensijas, efektīvāk jācīnās ar dzimumu nevienlīdzību nodarbinātībā un jāmazina vīriešu un sieviešu atalgojuma atšķirības, tāpēc Eiropas Parlaments piedāvā ievērot «vienlīdzīga samaksa par vienlīdzīgu darbu» principu.
Tāpat EP norāda, ka būtu nepieciešams stimulēt sievietes strādāt vairāk gadu ar īsākiem pātraukumiem un būtu nepieciešams ieviest «aprūpes kredītus» aprūpei veltīto karjeras pārtraukumu kompensācijai.
2014.gadā ES vīrieši vidēji saņēma par 39,4% augstāku pensiju nekā sievietes, turklāt pēdējo piecu gadu laikā starpība pieaugusi pusē dalībvalstu. Vismazākā atšķirība – 3,7% – fiksēta Igaunijā, bet vislielākā – 48,8% – Kiprā. Latvijā vīrieši vidēji saņem par 18% lielāku pensiju nekā sievietes, par datiem ziņo Parlaments.
Tāpat dati norāda uz to, ka atšķirīgās pensijas atspoguļo situāciju darba tirgū un sievietes biežāk nekā vīrieši strādā nepilnu darba laiku (32% sieviešu un tikai 8% vīriešu), saņem zemāku atalgojumu, kā arī pavada vairāk gadu ārpus darba tirgus, rūpējoties par ģimeni, skaidro deputāti.
EP deputāti piedāvā virkni priekšlikumu pensiju atšķirību mazināšanai:
-Ievērot «vienlīdzīga samaksa par vienlīdzīgu darbu» principu un mudināt sievietes strādāt vairāk gadu ar īsākiem pārtraukumiem;
-Radīt elastīgus darba apstākļus un ieviest «aprūpes kredītus», kas būtu paredzēti kā sievietēm, tā vīriešiem, lai kompensētu ģimenes locekļu aprūpei veltītus karjeras pārtraukumus. Šie kredīti būtu jāņem vērā, aprēķinot pensiju tiesības;
-Uzlabot darba un privātās dzīves līdzsvaru, stimulējot vīriešus doties bērna kopšanas atvaļinājumā;
-Stiprināt bērnu un senioru aprūpes pakalpojumu pieejamību;
Rezolūcija tika apstiprināta ar 433 balsīm pret 67, 175 deputātiem atturoties.
EP ziņotājas Konstance Le Gripa (Constance Le Grip) (EPP, Francija) komentē: «Ir acīmredzams, ka kaut kas nav pareizi! Risinot šo nepieņemamo situāciju, mēs redzam netaisnību, ar kuru saskaras sievietes, dodoties pensijā un zaudējot finansiālo neatkarību. Ieslīgstot nabadzībā, viņas var zaudēt gribasspēku, kas vajadzīgs risinājuma meklēšanai.»
Ref: 225.000.103.1160