EP nokaitētas debates par Grieķijas makroekonomiskās korekcijas programmu

Eiropas Parlamenta (EP) otrdienas, 10.maija debatēs par Grieķijas makroekonomiskās korekcijas programmu, EP politisko grupu viedokļi dalījās: kreisi orientētās grupas, piebalsojot arī Konservatīvajiem un Reformistiem, pieprasīja Grieķijas kreditoriem un Starptautiskajam Valūtas fondam (SVF) neuzspiest valstij vēl vairāk reformu un piemērot parāda atvieglojumus. Savukārt centriski labējā Eiropas Tautas partijas (ETP) grupa uzsvēra reformu nepieciešamību.

EP Ekonomikas komisārs Pjērs Moskovisi norādījis, ka ekonomiskā izaugsme Grieķijā varētu atjaunoties 2016.gada otrajā pusē un 2017.gadā budžeta deficīts varētu nokrist zem 3% atzīmes. Viņš atzīmēja, ka Eirogrupa 24.maija sanāksmē varētu vienoties par reformām un ārkārtas mehānismu, lai nodrošinātu primāro pārpalikumu 3,5% no iekšzemes kopprodukta 2018.gadā, un izmaksas korekcijas programmas ietvaros varētu turpināties. Nākamais solis būtu sarunas par parāda atvieglojumiem, tomēr viņš uzsvēra, ka nomināla parāda norakstīšanu nenotiks, informē Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

Eiropas Tautas partijas grupas līderis Manfreds Vēbers no Vācijas kritizēja Grieķijas premjeru Aleksi Cipru. Atgādinot par 0,7% ekonomisko izaugsmi 2014.gadā viņš vainoja Cipra vadīto valdību par izaugsmes «nolaišanu zem nulles» 2015.gadā un «kaitniecību valstij». Viņš norādīja uz Īrijas piemēru tam, kā valsts atguvusies no krīzes ekonomiskās korekcijas programmas reformu rezultātā.

Sociālistu un Demokrātu grupas vadītājs Džanni Pitella no Itālijas norādīja, ka problēma nav Atēnās, bet gan Starptautiskā Valūtas fonda pieprasītajos pasākumos, kuru pamatā ir provizoriskas taupības princips. «Ja SVF turpinās sabotēt vienošanos, mums būs jāiztiek bez viņiem,» viņš teica.

Runājot Eiropas Konservatīvo un Reformistu vārdā, Notis Marias no Grieķijas teica, ka Grieķijas korekcijas programma ir «vardarbīga un ved uz sociālu Armagedonu».

Tikmēr Liberāļu un Demokrātu deputāte Silvī Gulāra no Francijas pauda, ka Lielbritānijas referenduma un citu dalībvalstu vēlēšanu dēļ pārāk daudz jautājumu tiek atlikti uz 2018.gadu, un ka tas var draudēt ar kontroles zaudēšanu pār korekcijas programmu.

Apvienoto Kreiso vārdā Dimitrios Papadimulis kritizēja ETP vadītāju Vēberu par viņa uzbrukumu Cipram. «Viņš neradīja Grieķijas parādu. Grieķijas iedzīvotāji par viņu balsoja un vēlas, lai viņš joprojām paliktu premjerministra amatā.» Tikmēr Zaļo vadītājs Filips Lambērs no Beļģijas teica, ka nevar pievienoties optimismam par pirmdienas eirogrupas rezultātiem. «Kreditoru un Starptautiskā Valūtas fonda pieprasītā taupība ir sociāli nepieņemama. Tā ir pārāk augsta cena,» uzsvēra politiķis.

Savukārt Stīvens Vūlfe (EFDD, Lielbritānija) vainoja Eirogrupu un SVF par augstajiem bezdarba un pašnāvību rādītājiem Grieķijā un mudināja Grieķiju «izstāties no Eiropas Savienības, tāpat kā to 23.jūnijā darīs Lielbritānija». Arī Marsels de Grāfs no Nīderlandes teica, ka Grieķija ir bankrotējusi un mudināja «aizgriezt krānu, atteikties no eiro un atgriezties pie drahmas».

Ref: 102.000.102.12658

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas