Eiropas Parlamenta (EP) deputāti rosina noteikt 25.maiju, kas ir Aušvicas varoņa Vitolda Pilecka nāvessoda gadadiena, par Starptautisko dienu varonīgo cīnītāju pret totalitārismu atcerei, BNN informē EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.
Pieminot Otrā pasaules kara sākuma 80.gadadienu, deputāti ceturtdien, 19.septembrī, pieņemtā rezolūcijā uzsvēra Eiropas traģiskās pagātnes atceres nozīmi.
Rezolūcijā, kas tika pieņemta ar 535 balsīm pret 66, 52 deputātiem atturoties, Parlaments godināja staļinisma, nacisma un citu totalitāro un autoritāro režīmu upuru piemiņu.
Deputāti aicina veidot «kopīgu atceres kultūru», lai stiprinātu noturību pret šodienas draudiem demokrātijai.
Viņi norādīja, ka Eiropas integrācija jau kopš tās pirmsākumiem bija reakcija uz divu pasaules karu radītajām ciešanām. Eiropas Savienība (ES) kā miera un samierināšanas modelis tika dibināta, pamatojoties uz visām dalībvalstīm kopējām vērtībām. Deputāti uzsvēra, ka tāpēc ES ir īpaši atbildīga par demokrātijas, cilvēktiesību un tiesiskuma ievērošanu.
Parlaments aicina dalībvalstis izglītot sabiedrību par Eiropas kopējo vēsturi, īpašu uzmanību pievēršot jaunajai paaudzei. Šī iemesla dēļ, deputātu ieskatā, būtu jānodrošina totalitāro režīmu vēstures un to izraisīto seku analīzes iekļaušana visu Eiropas skolu mācību programmās.
Tāpat deputāti ierosina noteikt 25.maiju par Starptautisko dienu varonīgo cīnītāju pret totalitārismu atcerei, lai tā «nākamajām paaudzēm sniegtu pareizas attieksmes paraugu, kā pretoties totalitāras paverdzināšanas draudiem».
Deputāti rezolūcijā arī pauž nopietnas bažas par Krievijas pašreizējās vadības centieniem izkropļot vēsturiskos faktus un mazināt padomju totalitārā režīma noziegumu smagumu. Viņi uzskata, ka tie ir «bīstami elementi pret demokrātisko Eiropu vērstā informācijas karā».
Deputāti arī nosoda to, ka «ekstrēmiski un ksenofobiski politiskie spēki Eiropā arvien plašākā mērā sagroza vēstures faktus un izmanto simbolus un izteiksmes līdzekļus, kas līdzinās totalitārisma propagandai un kuros tiek pausts rasisms, antisemītisms un naids pret seksuālajām un citām minoritātēm».
Tāpēc viņi mudina dalībvalstis vērsties pret naida runu un aicinājumiem uz vardarbību un jo īpaši nosodīt jebkāda veida holokausta noliegšanu.
Es rakstā teiktajam nevaru piekrist, ja tiek ignorēti krievu boļševiku pastrādātie briesmu darbi Padomju savienībā. Visi cilvēki ir līdzvērtīgi.