Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās visā Eiropas Savienībā (ES) piedalījušies 50,6% balsstiesīgo vēlētāju, nodrošinot augstāko aktivitāti kopš 1994.gada, informē EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.
Salīdzinot ar 2014.gada Eiropas vēlēšanām, aktivitāte pieauga 19 valstīs, bet saruka – septiņās. Latvijā pie vēlēšanu urnām devās 33,5% balsstiesīgo pilsoņu jeb par trīs procentpunktiem vairāk nekā 2014.gadā.
Augsto vēlētāju aktivitāti 2019.gada EP vēlēšanās nodrošinājis jauniešu aktivitātes pieaugums, liecina jūnijā pēc EP pasūtījuma veiktā Eirobarometra aptauja.
«Pēc vēlēšanām veiktā aptauja ir viens no vispusīgākajiem kvantitatīvajiem pētījumiem par aizvadītajām Eiropas vēlēšanām,» pauž Krastiņš. Viņš atzīmē, ka liecina – augsto vēlētāju aktivitāti visā ES nodrošināja jauniešu dalība vēlēšanās.
Vecuma grupā līdz 25 gadiem aktivitāte, salīdzinot ar iepriekšējām Eiropas vēlēšanām, pieauga par 14 procentpunktiem, bet 25–39 gadus veco pilsoņu vidū – par 12 procentpunktiem.
«Aktivitātes pieaugums Eiropas vēlēšanās apliecina, ka cilvēki, īpaši jaunieši, novērtē savas demokrātiskās tiesības un tic, ka Eiropas Savienība ir spēcīgāka, vienoti meklējot pilsoņiem būtisku jautājumu risinājumus,» sacījis EP priekšsēdētājs Dāvids-Marija Sasoli (David-Maria Sassoli).
Vairums vēlēšanās piedalījušos cilvēku Latvijā norādīja, ka piedalīties ir pilsoņa pienākums (69% iepretim 52% vidēji ES). 32% Latvijā norādīja, ka vienmēr piedalās vēlēšanās, bet 16% uzskata, ka dalība EP vēlēšanās ļauj radīt pārmaiņas. Tikpat liels vēlētāju īpatsvars Latvijā vēlēšanās piedalījies, lai atbalstītu sev tuvu partiju.
Vaicāti par jautājumiem, kas likušie piedalīties vēlēšanās, vairums cilvēku visā Eiropā (44%) un arī Latvijā (50%) minēja ekonomiku un izaugsmi. Latvijā retāk nekā vidēji Eiropā respondenti kā iemeslu piedalīties minēja klimata pārmaiņu apkarošanu – 21% pret 37%.
«Šajās vēlēšanās piedalījās vairāk jaunu, proeiropeisku cilvēku. Tas Eiropas Parlamentam dod papildu leģitimitāti, apstiprinot jauno Eiropas Komisiju un uzraugot tās darbu nākamajos piecos gados,» sacīja Sasoli.
Vairāk nekā divas trešdaļas respondentu (68% visā ES un 71% Latvijā) uzskata, ka valsts ir ieguvusi no dalības ES. Kā Latvijā, tā visā Eiropā turklāt turpina pieaugt to cilvēku īpatsvars, kuri uzskata, ka viņu balsij ES ir nozīme.
Pēcvēlēšanu aptauju EP uzdevumā veica sabiedriskās domas izpētes uzņēmums Kantar. Visās ES valstīs tika aptaujāti 27 464 cilvēki, kuri sasnieguši 15 gadu vecumu. Jautājumi par dalību vēlēšanās tika uzdoti vismaz 18 gadus veciem respondentiem (izņemot Austriju un Maltu (16) un Grieķiju (17)). Aptauja veikta no 7. līdz 26.jūnijam.