Turcijas prezidents Redžeps Tajjips Erdogans (Recep Tayyip Erdoğan) noraidījis Krievijas izplatītās ziņas, ka viņš personīgi gūst labumu, iegādājoties naftu no teroristiskā grupējuma «Islāma valsts».
Krievijas Aizsardzības ministrija šonedēļ paziņojusi, ka Turcija ir lielākais uzpircējs naftai no «Islāma valsts» kontrolētās teritorijas, vainojot Turcijas prezidentu un viņa ģimeni tiešā saistībā ar «melnā zelta» uzpirkšanu šādā ceļā.
Ministrijas amatpersonas arī publiskojušas arī satelītattēlus, kur saskaņā ar Krievijas pausto redzamas naftas furgonu rindas, kas iebrauc Turcijā no grupējuma iekarotās teritorijas Irākā un Sīrijā, ziņo BBC.
Atbildot uz šīm ziņām, Erdogans norādījis: «Nevienam nav tiesību celt Turcijai neslavu, paziņojot, ka Turcija iepērk naftu no «Daeš» [«Islāma valsts»],» un piebildis, ka viņš atkāptos no amata, ja šādi apgalvojumi tiktu pierādīti.
Šī ir kārtējā epizode vārdu sadursmēs, kurās Krievija un Turcija iesaistījušās pēc tam, kad Turcija aizvadītajā nedēļā uz valsts robežas ar Sīriju notrieca Krievijas bumbvedēju, uzskatot, ka lidaparāts pārkāpis Turcijas gaisa telpas robežu.
Ankara saistībā ar incidentu atgādinājusi, ka Krievijas lidmašīnas kopš Maskavas iesaistīšanās Sīrijas pilsoņu karā šoruden jau vairākkārt iemaldījušās Turcijas gaisa telpā. Par Krievijas kara aviācijas ielidošanu savās gaisa telpās regulāri ziņo arī Baltijas valstis.
Tikmēr Krievija uzsver, ka lidmašīna nav ielidojusi Turcijā un tikusi notriekta virs Sīrijas. Krievijas prezidents Vladimirs Putins incidentu nosaucis par «dūrienu mugurā», un Kremlis pārtraucis militāro sadarbību ar Ankaru.
Paziņots arī, ka uz Vidusjūru tiks nosūtīts ar gaisa aizsardzības sistēmu aprīkots Krievijas jūras spēku kreiseris ar uzdevumu iznīcināt «mērķus, kas radītu potenciālus draudus» Krievijas spēkiem Sīrijā.
Ar alianses dalībvalsti Turciju solidarizējusies NATO, piekrītot tās situācijas vērtējumam, un aicinājusi abas valstis mazināt attiecībās pieaugošo spriedzi.
Ref: 111.111.103.2977