ES mājā izrādīs dokumentālo filmu Process: Krievijas valsts pret Oļegu Sencovu

Otrdien, 26.martā plkst. 17.30, Eiropas Savienības mājā (Aspazijas bulvāris 28, Rīgā) būs skatāma Askolda Kurova dokumentālā filma Process: Krievijas valsts pret Oļegu Sencovu, informē Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

Filma tiks rādīta ar subtitriem latviešu valodā.

Askolda Kurova dokumentālā filma Process: Krievijas valsts pret Oļegu Sencovu ir Kafkas cienīgs kinematogrāfisks pētījums par ukraiņu kinorežisora Oļega Sencova nonākšanu varas mašīnas dzirnavās, absurdo tiesas procesu un mākslinieka notiesāšanu. Šis tiesas process ir izsaucis milzīgu starptautisku reakciju. Ievērojamas kino personības – Pedro Almodovars, Aki Kaurismeki, Agņeška Holanda, Andžejs Vajda, Bela Tars, Maiks Lī, Vims Venders un daudzi citi parakstīja Putinam adresētu atklātu vēstuli ar lūgumu atbrīvot Oļegu Sencovu no ieslodzījuma. Dokumentālā filma izdota 2017.gadā (Igaunija, Polija, Čehija), ir 71 minūti gara.

Ukrainas kinorežisors Oļegs Sencovs ir apsūdzēts «teroristiska rakstura nodarījumos» pret Krievijas de facto okupācijas varu Krimā, viņam piespriests 20 gadu cietumsods. Organizācija Amnesty lnternational šo tiesas procesu raksturo kā «netaisnīgu lietas izskatīšanu militārajā tiesā». Turpinot bada streiku vairāk nekā 140 dienas, Oļegs Sencovs ir kļuvis par atpazīstamu simbolu pasaulē, kas atgādina par aptuveni 70 Ukrainas valstspiederīgo likteņiem, kurus Krievijas okupācijas vara Krimā pēc pussalas aneksijas ir nelikumīgi apcietinājusi un kuriem ir piespriesti ilgi cietumsodi. 6.oktobrī viņš pārtrauca bada streiku, jo cietuma administrācija piedraudēja ar piespiedu barošanas piemērošanu.

Svinīgā apbalvošanas ceremonijā 2018.gada 12.decembrī Eiropas Parlamentā Strasbūrā Oļegam Sencovam piešķīra Saharova balvu par cīņu par domas brīvību. Kinorežisora vietā to saņēma viņa māsīca Nataļja Kaplana (Natalya Kaplan), kas pati ir dokumentālā kino režisore, un advokāts Dmitrijs Dinze (Dmitriy Dinze).

Eiropas Parlaments Saharova balvu par domu brīvību iedibināja un pasniedz kopš 1988.gada. Apbalvojums nosaukts par godu padomju fiziķim un politiskajam disidentam Andrejam Saharovam. Balvas mērķis ir godināt cilvēkus un organizācijas, kas aizstāv cilvēku tiesības un pamatbrīvības.

Pirms filmas – Rīgas Starptautiskā īsfilmu festivāla 2ANNAS programmu sastādītājas un kuratores Laimas Graždanovičas priekšvārds.

Atgādinām, ka visi pasākumi ES mājā ir bezmaksas. Vietu skaits ierobežots, tāpēc aicinām pieteikties iepriekš šajā vietnē.

Fakts: Lūgti atbildēt uz jautājumu «Jūsuprāt, kuras no minētajām vērtībām Eiropas Parlamentam būtu jāaizstāv galvenokārt?» – vairums aptaujāto Latvijas iedzīvotāju (52%) pārliecinoši pirmajā vietā ierindojuši atbildi: «Cilvēktiesību aizsardzība visā pasaulē.»

ES un Krievijas politisko attiecību kontekstā jāmin Latvijas eiroparlamentārietes Sandras Kalnietes (ETP/Jaunā Vienotība”) sagatavotā un Eiropas Parlamenta pieņemtā (12.03.19) rezolūcija EP: Krievija vairs nav uzskatāma par ES «stratēģisko partneri». Tajā norādīts, ka Eiropas Savienībai jābūt gatavai noteikt papildu sankcijas pret Krieviju, ja tā turpinās pārkāpt starptautiskās tiesības. «Diplomātiskās valodas laiks ir beidzies. Kamēr Krievija būs okupējusi daļu Ukrainas un uzbruks citām Eiropas valstīm, sadarbības iespējas būs ļoti ierobežotas,» sacīja EP ziņotāja Sandra Kalniete.

Kuratore Laima Graždanoviča ir absolvējusi audiovizuālās un skatuves mākslas teorijas studijas Latvijas Kultūras akadēmijā, vairākus gadus strādājusi RadioNABA radio raidījumā par kino Vecāki par 60 minūtēm, ir Rīgas Starptautiskā īsfilmu festivāla 2ANNAS programmētāja un kuratore, kā arī aktīvi iesaistās starptautiskos kino, teātra un fotogrāfijas projektos, īpašu uzmanību pievēršot dokumentālās mākslas starpdisciplinaritātei un politiskajai aktualitātei.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas