Atbildot uz Irānas apņemšanos atkāpties no tās kodollīguma ievērošanas, Eiropas Savienība (ES) un Eiropas lielvaras paziņojušas, ka «noraida ultimātus» no Teherānas puses.
Kā vēsta britu sabiedriskais medijs BBC, ceturtdien, 9.maijā, ES ārpolitikas resora vadītāja Frederika Mogerīni (Federica Mogherini), kā arī Vācijas, Francijas un Lielbritānijas ārlietu ministri kopīgā paziņojumā uzsvēruši, ka Iranas kodollīgums ir «ievērojams vispasaules kodolieroču neizplatīšanas sistēmas sasniegums, kas ir ikkatra drošības interesēs».
«Stingri aicinām Irānu turpināt pildīt tās saistības Irānas kodollīguma ietvaros tikpat pilnā apmērā, kā tā ir darījusi līdz šim un atturēties no situāciju saasinošu soļu speršanas,» teikts paziņojumā, ko kopīgi izplatījusi ES un trīs Eiropas valstis, kuras ir šīs kodolvienošanās līgumslēdzējas puses.
Mogerīni komentārs Twittter vietnē angļu valodā:
“We remain fully committed to the full implementation of the #JCPOA, of the nuclear deal. It’s a matter of security for us and for the entire world” @FedericaMog pic.twitter.com/eklZZdmS6d
— European External Action Service – EEAS 🇪🇺 (@eu_eeas) May 9, 2019
Irāna zem ASV sankciju spiediena
Trešdien, 8.maijā, Irāna brīdinājusi pasaules lielvaras, ka atsāks urāna bagātināšanu, ja pārējās Irānas kodollīguma dalībvalstis divu mēnešu laikā nevienosies par būtiskiem līguma grozījumiem. Līgumu pirms gada pameta Amerikas Savienotās Valstis (ASV) un ieviesa bargas sankcijas pret Irānu.
Irānas prezidents Hasans Rūhānī (Hassan Rouhani) trešdien arī paziņojis, ka Teherāna pārtrauks Irānas kodolprogrammas virsnormas urāna un smagā ūdens eksportēšanu. Šīs abas līgumā ir prasības, kuras Irānai jāpilda. Runa ir arī par urāna bagātināšanu, bet augsti bagātinātu urānu var izmantot kodolieročos.
«Uzskatījām, ka kodollīgumam ir vajadzīga ķirurģiska iejaušanās, un pretsāpju zāles, ko saņēmām pagājušajā gadā, nav iedarbojušās. Operācija ir vajadzīga, lai glābtu vienošanos, nevis to iznīcinātu,» skaidrojis Rūhānī.
Ar 2015.gadā noslēgto Irānas kodollīgumu tika atceltas starptautiskas sankcijas pret šo Tuvo Austrumu valsti apmaiņā pret tās kodolprogrammas ierobežošanu. ASV 2018.gadā nolēma izstāties no līguma un atjaunot sankcijas, bet Irāna, Eiropas Savienība, Ķīna, Lielbritānija un citas lielvaras ir centušās apiet ASV sankcijas un līgumu paturēt spēkā.