Eiropas Savienība (ES) gatavojas no Londonas uz citu pilsētu blokā pārcelt Eiropas Banku iestādi pēc tam, kad Lielbritānijas vēlētāji referendumā atbalstīja valsts izstāšanos no bloka, atsaucoties uz anonīmiem avotiem vēsta ziņu aģentūra Reuters, norādot, ka sacensībā par jauno regulatora mājvietu līderes ir Parīze un Frankfurte.
Eiropas Banku iestādē Londonā ir 159 darbinieki, kas nodarbojas ar banku sektora noteikumu izstrādi un koordināciju visā blokā. Viņu pārcelšana uz citu ES pilsētu gaidāma «tuvākajā laikā», Reuters atklājušas divas ES amatpersonas, kas vēlējās palikt anonīmas.
Lielbritānijas pārstāvis Eiropas Komisijā (EK) Džonatans Hils sestdien paziņoja, ka atkāpsies no amata, un viņa pienākumi tiks uzticēti EK viceprezidentam Valdim Dombrovskim, kas, kā norāda Reuters, apliecina, ka Londonas finanšu centrs, visticamāk, tiks izslēgts no ES finanšu regulējuma un, iespējams, arī no Eiropas kapitāla tirgiem, kas gan būs atkarīgs no Lielbritānijas izstāšanās no ES noteikumiem.
Reuters norāda, ka Hils bija apliecinājums daudzu valūtu ES finanšu sistēmai, bet Dombrovskis ir dēvējams par «Misteru Eiro» un ir kaislīgs vienotās valūtas aizstāvis, kas vēl vairāk varētu samazināt Londonas nozīmi ES finanšu sistēmā.
Lai gan tie, kas atbalstīja Lielbritānijas izstāšanos no ES, kampaņā apgalvoja, ka finanšu sektors uzplauktu bez ES regulējuma, daži no lielākajiem sektora uzņēmumiem, piemēram, JPMorgan, jau meklē jaunas bāzes vietas Eiropā saviem brokeriem, baņķieriem un finanšu licencēm.
Visas ES institūcijas ir bāzētas bloka dalībvalstīs. Eiropas Banku iestādes vadītāja Andrea Enrija jau pirms ceturtdien notikušā referenduma Lielbritānijā norādīja, ka 2011.gadā dibinātā institūcija tiks pārcelta uz citu vietu, ja Lielbritānijas iedzīvotāji nobalsos par izstāšanos no bloka.
Iestādes preses pārstāve svētdien apliecināja, ka ES izlems par tās pārvietošanu, bet pagaidām darbs turpinās Londonā.
Lielbritānijas finanšu sektors, kurā strādā 2,2 miljoni cilvēku, tostarp 90% ASV investīciju banku darbinieku Eiropā un 78% pārējo ES dalībvalstu kapitāla tirgu darbinieku, ir pievilcīgs citām bloka zemēm. Piemēram, Īrija piektdien paziņoja, ka sazinās ar kompānijām, kas apsver pārcelšanos no Lielbritānijas.
Eiropas Banku iestādes jaunā mājvieta varētu atrasties kādā no abiem lielākajiem finanšu centriem kontinentā Parīzē vai Frankfurtē. Arī Itālijas finanšu galvaspilsēta Milāna ir paudusi gatavību to uzņemt.
«Lielbritānijas lēmums izstāties no Eiropas Savienības (ES) viennozīmīgi ir pamatīgs šoks un milzīgs izaicinājums gan ES vadībai, gan tām valstīm, kuras ir ieguvējas no ES fondiem, tai skaitā Latvijai. Taču vienlaicīgi ir svarīgi saredzēt arī iespējas, kuras rodas no šādām fundamentālām pārmaiņām ES,» uzskata domnīcas Certus vadītājs, ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis.
«Vairākas Lielbritānijas bankas jau ir norādījušas, ka apsver arī tādus scenārijus kā daļēja darbinieku pārcelšana uz citām Eiropas valstīm. Visticamāk, galvenie favorīti būs tādas pilsētas kā Frankfurte, Dublina, Madride. Tomēr arī Latvijai ir izredzes cīņā par šo cilvēku un finanšu kapitālu,» uzsver ekonomists.
«Piemēram, Lietuvas valdība ar savu proaktīvo rīcību ir pārliecinājusi starptautiski pazīstamās finanšu institūcijas Barclays un Western Union pārcelt daļu no savām operācijām uz Viļņu, kas radījis vairākus simtus labi apmaksātu darba vietu Lietuvas galvaspilsētā. Latvijai ir jābūt gatavai ne tikai piedāvāt izdevīgus nosacījumus potenciālajiem investoriem, bet arī nodrošināt aktīvu un koordinētu valsts pārvaldes institūciju darbību, pierādot, ka tieši Rīga un Latvija ir izdevīgākās vietas biznesam,» norāda Dombrovskis.
Ref: 102.000.102.12976