Eiropas Komisija (EK) pastiprinājusi juridisko procesu pret Kipru un Maltu saistībā Vidusjūras reģiona ES dalībvalstu veikto pasu pārdošanu trešo valstu pilsoņiem. Process var novest arī līdz tiesvedībai un naudas sodiem, vēsta beļģu ziņu portāls EurActiv.
ES izpildvara 2020.gada oktobrī sāka juridiskā pārkāpuma procedūru pret abām valstīm, nosūtot tām oficiālu brīdinājumu un dodot divus mēnešus laika, lai to valdības sniegtu atbildes. Šonedēļ publiskoti oficiālas izmeklēšanas rezultāti, kur secināts, ka Kipras valdība daudzas reizes pārkāpusi pašas Kipras likumu, lai no 2007. līdz 2020.gadam piešķirtu Kipras un attiecīgi arī ES pilsonību nepilniem 7 000 cilvēku.
Lasiet arī: Dānija atceļ sīriešiem piešķirtas uzturēšanās atļaujas, aicina doties mājās
Trešdien, 9.jūnijā, EK nosūtījusi Kiprai atzinumu, kur secināts, ka valsts nav atrisinājusi EK satraucošos jautājumus. Valstij nu doti divi mēneši, lai informētu EK par darbībām, kas veiktas, lai nodrošinātu ES tiesību aktu pārkāpumu novēršanu vai arī saskarties ar tiesvedību.
Līdzīga situācija ir EK attiecībās ar Maltu, kura savas pases bagātiem ārvalstniekiem sāka tirgot 2014.gadā. Lielākais pieprasījums pēc «zelta pasēm» bijis no Krievijas, Ķīnas un Persijas līča valstīm. Malta kopš ES pārmetumu saņemšanas ir mainījusi tās pilsonības piešķiršanas programmu investoriem uz jaunu un aizstāvējusi to, norādot, ka pilsonības jautājumi ir dalībvalstu kompetencē. Kā zināms, vienas ES dalībvalsts pase dod personām iespēju bez vīzas ceļot, strādāt un uzturēties visās 27 ES dalībvalstīs, vēsta EurActiv.