Latvijā praktizējošie farmaceiti asi iebilst pret jebkādiem mēģinājumiem legalizēt, dekriminalizēt vai citā veidā atvieglot brīvo narkotisko vielu apriti valstī. Šādas publiskas iniciatīvas virzīšana uz Saeimu saasina jauniešu interesi par vieglajām narkotikām un pati par sevi ir bīstama, uzsver farmācijas nozares darbinieki.
«Diemžēl vēl joprojām saglabājas tendence, ka jauniešu vidū ārkārtīgi moderni ir uzpīpēt «zālīti». Turklāt viņi īpaši nešķiro, vai tas ir augu maisījums «spice» vai marihuāna, un izvēlas to, kas ir pieejamāks vai lētāks,» uzsver AS Sentor Farm aptiekas pārstāve Alla Čudovska.
Farmaceitu novērojumi liecina, ka vieglo narkotiku lietotāju vidū biežāk nekā meitenes sastopami puiši. «Nereti mums nākas vērot narkotisko vai apreibinošo vielu lietošanas sekas. Ir gadījumi, kad jaunieši nāk pie mums pēc pirmās palīdzības, jo kļuvis slikti un sākusies vemšana, deguna asiņošana un citi simptomi, kuri liecina par smagu narkotiku nodarīto kaitējumu veselībai. Skats tādos gadījumos ir baiss! Bieži vien šie pusaudži ir sabijušies, dezorientēti laikā un telpā, brīžiem visai agresīvi un ir bīstami apkārtējiem. Viņi vairs neatbild par savu rīcību un bieži vien neko neatceras,» stāsta Mēness aptieku farmaceite Ina Novikova.
Farmaceiti uzsver, ka, paverot durvis šādām likumdošanas iniciatīvām, jaunā paaudze apzināti tiks pakļauta riskam gūt atkarību no narkotiskām vielām, kā arī sekmēta jauniešu interese par vieglajām narkotikām. «Iniciatīvas autori apzināti maldina sabiedrību par marihuānas brīvu pieejamību Igaunijā un citās ES valstīs, kā arī par tās plaši pazīstamo ārstniecisko efektu,» skaidro Čudovska.
Narkotisko vielu izmantošana medicīnas vai ārstēšanas nolūkos Latvijā ir stingri reglamentēta. «Pašlaik likums paredz stingru uzskaiti un sevišķi drošas uzglabāšanas normas (zāles glabājas seifā) jebkurām narkotiskas vielas saturošām zālēm. Šīs zāles nav pieejamas bez receptes, bet par to apriti katra aptieka ik mēnesi atskaitās Nacionālajam veselības dienestam, kas sadarbībā ar citām valsts iestādēm pastiprināti seko līdzi šīs zāļu grupas apritei,» norāda Novikova.
Jāatzīmē, ka Saeimā šonedēļ iesniegta iniciatīva par marihuānas dekriminalizāciju. Iesniegtajos dokumentos norādīts, ka par iniciatīvu saņemti 10 373 paraksti.
Pēc iekļaušanas Saeimas Prezidija darba kartībā Prezidijam būs jālemj par iniciatīvas tālāko gaidu. Ierasts, ka Prezidijs sākotnēji lemj par parakstu nodošanu pārbaudei Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP). Ja PMLP secina, ka par iniciatīvu saņemti vismaz 10 000 derīgi paraksti, tad Prezidijam būs iespēja lemt par tās nodošanu izskatīšanai Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai.
Sabiedrības iniciatīvu portālā Manabalss.lv šī iniciatīva tika ievietota 2012.gada 23.janvārī.
Iniciatīvas pieteicēji aicina pieņemt atbilstošus likumus vai veikt likumu grozījumus, lai 18 gadu vecumu sasniegušām personām par marihuānas audzēšanu, glabāšanu un nēsāšanu nelielos apjomos nedraudētu sods un lai par lietošanu sabiedriskā vietā draudētu tikai administratīvais sods.
Pēc iniciatīvas pārstāvja Donata Blaževiča domām, dekriminalizācija ir efektīvāks veids, kā risināt narkotiku problēmas sabiedrībā, turklāt šo veidu rekomendējot arī Pasaules Veselības organizācija.
«Kopumā ir veikti vairāk nekā 20 000 pētījumu par marihuānu. Daudzos no šiem pētījumiem ir atklājies, ka marihuānai ir ļoti plašs medicīnisks pielietojums un milzīgs potenciāls gan dažādu vieglu saslimšanu, gan ļoti smagu slimību ārstēšanā. Šādu daudzpusību skaidro ar to, ka marihuāna stimulē kanabinoīdu receptorus (CB1, CB2), kas ir atrodami cilvēku ķermenī. Šie receptori ir daļa no, iespējams, svarīgākās fizioloģiskās sistēmas cilvēka ķermenī – endokanabinoīdu sistēmas, kas pamatā atbild par cilvēka veselības uzturēšanu, tostarp arī imūnsistēmas regulēšanu un līdzsvarošanu,» stāsta Blaževičs.
Par iniciatīvu ir savākts vairāk nekā 10 000 cilvēku parakstu, kas nozīmē, ka to var iesniegt parlamentā.
Iniciatīvas autors ir Āris Ābele, kurš patlaban no tās tālākas virzīšanas atteicies.
Ref: 102.000.102.9962