Farmaceiti: VM plānotās izmaiņas var radīt haosu sakārtotā sistēmā

Veselības ministrijas (VM) plānotās izmaiņas Zāļu valsts aģentūrā (ZVA), pārdalot atsevišķas funkcijas VM un Veselības inspekcijai, var ieviest haosu pietiekami sakārtotā sistēmā, norāda Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) prezidente Kitija Blumfelde.

Viņa to skaidro ar to, ka šādas izmaiņas var ieviest haosu no procedūru viedokļa, jo tas var prasīt pietiekami apjomīgas izmaiņas vairākos citos normatīvajos aktos, jaunus cilvēku resursus, jaunu procesu izstrādi, ieviešanu un citas izmaiņas.

«ZVA ir noteikta loma, uzticēšanās tās kvalitātei starptautiskā līmenī, tostarp arī Eiropas Savienības līmenī. Turklāt plaša apjoma funkciju veicēja, liela institūcija, kāda ir ZVA, vienmēr būs smagnējāka savā darbībā, arī lēmumu pieņemšanā,» skaidro Blumfelde.

Viņa atzīmē, ka LFB svarīga joma ir farmaceitiskās darbības licencēšana, kam bija izveidota komisija, kuras sastāvā bez ZVA pārstāvjiem bija arī Veselības inspekcijas un LFB pārstāvis. Tā gan pati nepieņēma lēmumus, bet komisijas ieteikumus ZVA ņēma vērā.

Šāda komisija veicināja gan plašāku sabiedrības līdzdalību, gan nodrošināja zināmu caurspīdību lēmumu pieņemšanas procesiem, akcentē Blumfelde.

No uzņēmēja viedokļa, iespējams, patlaban esošā sistēma ir pārāk birokrātiska, atzīst Blumfelde, piebilstot, ka dažkārt mēdz veidoties strīdīgas situācijas, kuras normatīvo aktu ietvaros nav iespējams viennozīmīgi atrisināt, jo tajos iekļautos nosacījumus ir iespēja interpretēt dažādi.

«Neviena sistēma nav tik ideāla, lai to nevarētu vēl uzlabot, bet farmaceitu joma ir ļoti reglamentēta – dažādu normatīvo aktu prasībām pakļauta, kurus VM ir iespēja sakārtot. Tā ir ministrijas kompetence,» norāda Blumfelde.

Viņa atzīmē, ka «ierindas» farmaceits, kurš strādā aptiekā ar apmeklētājiem, nenonāk saskarē ar ZVA, jo tās klienti ir aptieku uzņēmumu vadītāji, zāļu lieltirgotavu un ražotāju atbildīgās personas vai noteikta līmeņa vadītāji, kuri kārto aptieku, zāļu lieltirgotavu vai ražotāju licenču jeb darbības atļauju jautājumus un kuri var arī nebūt farmaceiti.

Ministru kabinets (MK) 25.augusta sēdē uz nedēļu atlika lēmuma pieņemšanu par Veselības ministrijas (VM) izstrādāto MK noteikumu projektu, kas paredz atsevišķu ZVA funkciju pārdali Veselības inspekcijai un VM.

Arī nozares pārstāvji ir lūguši jautājuma izskatīšanu atlikt, lai par to vēl diskutētu, kā vienu no argumentiem minot, ka šāda kārtība veicinās viltotu medikamentu nonākšanu tirgū.

BNN jau rakstīja, ka 500 000 eiro ir summa, ko, kā rāda biznesa žurnāla Kapitāls jaunākajā numurā publicētais Latvijas lielāko dividenžu saņēmēju TOP 100, pērn dividendēs no sava uzņēmuma Baltacon izņēmis veselības ministra Gunta Belēviča dēls Artūrs Belēvičs. Ja ticēt pašam ministram, kura vadītā ministrija pārrauga šo jomu, iespaidīgo summu Belēviču ģimenei nodrošinājusi dēlam piederošā «būtībā» tikai «viena no Latvijā kopumā esošajām 800 aptiekām», vēsta portāls Pietiek.

«Manam dēlam pieder viena Saules aptieka Rīgā un vēl 50% no citas Saules aptiekas.Būtībā tā ir viena no Latvijā kopumā esošajām 800 aptiekām,» šādi veselības ministrs, kura interešu konfliktu saistībā ar ģimenes biznesu jau atzinis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, izteicās laikraksta Dienas Bizness 29.maija numurā.

Taču patiesība ir būtiski atšķirīga no Belēviča apgalvojumiem, – tas, kas pieder viņa dēlam Artūram Belēvičam, ir nevis pusotra aptieka, bet viena zāļu lieltirgotava, kas Belēvičam jaunākajam pieder simtprocentīgi, un vēl otra zāļu lieltirgotava, kas viņam pieder uz pusēm ar nezināmiem īpašniekiem piederošu Austrijas kompāniju.

Pirmais uzņēmums ir SIA Saules aptieka, kuras valdes loceklis līdz pagājušā gada rudenim bijis tagadējais ministrs. Savukārt otrs uzņēmums ir SIA Baltacon, kurā saskaņā ar Lursoft datiem puse kapitāldaļu pieder Artūram Belēvičam, bet otra puse – Beļģijā reģistrētai, nezināmiem īpašniekiem piederošai uzņēmējsabiedrībai United NRJ.

Gada pārskats arī apliecina, ka šī «aptieka» pērn strādājusi ar iespaidīgu apgrozījumu un peļņu, kas turklāt gandrīz pilnībā ģenerēta tieši vairumtirdzniecībā: SIA Baltaconapgrozījums 2014.gadā bijis 19 339 228 eiro (no tiem 18 619 923 eiro jeb 96% – preču vairumtirdzniecības piegādes), bet tīrā peļņa – 876 650 eiro.

Abas Latvijā reģistrētās Belēviču ģimenes kompānijas nevēlas atklāt savus saimnieciskos datus, kas attiecas uz medikamentu tirdzniecību, – Zāļu valsts aģentūras (kuru pašlaik nolēmusi reorganizēt Belēviča vadītā Veselības ministrija) statistikas pārskatā ir virkne uzņēmumu, kas atteikušies izpaust savus apgrozījuma un citus  datus, un šo «noslēpumaino» uzņēmumu vidū ir arī Saules aptieka un Baltacon.

Kā zināms, Belēvičs pērn rudenī kandidēja Saeimas vēlēšanās no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) saraksta (ar vērienīgu personisko kampaņu), tika ievēlēts, kļuva par veselības ministru un nāca klajā ar iecerētiem vērienīgiem farmācijas tirgus noteikumu grozījumiem, kurus viņam arī izdevās «izsist» valdības sēdē.

Tiek uzskatīts, ka šie grozījumi būtiski palīdzēs pēdējā laikā sarūkošajam Belēviču ģimenes biznesam, un Artūrs Belēvičs SIA Baltacon pārskata prognozēs par 2015. gadu optimistiski raksta: «2015. gadā sabiedrība plāno turpināt attīstīt iepriekšējā periodā veiksmīgi noritējušo darbību un palielināt apgrozījumu gan vairumtirdzniecības, gan mazumtirdzniecības struktūrvienībās.»

Ref: 102.000.102.10559

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas