Finanšu trūkuma dēļ LOK maina kārtību, kādā veidot sportistu delegācijas

Saistībā ar to, ka samazinās ziedojumu īpatsvars sporta nozarē, Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) lēmusi mainīt kārtību, kādā tiek veidotas delegācijas uz starptautiskajām sacensībām, informēja LOK.

«Ņemot vērā LOK budžetā reāli pieejamās finanses delegāciju vajadzībām – vienotam ekipējumam, ceļojuma izdevumiem, apdrošināšanai, komandējuma naudai – katras komandas skaitliskais sastāvs tiks rūpīgi izvērtēts,» atzīst LOK ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers.

2019.gadā LOK jālemj par trīs Latvijas delegāciju dalību starptautiskās sacensībās – II Eiropas Spēles Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā (2019.gada 21. – 30.jūnijs), 15.Eiropas Jaunatnes vasaras Olimpiāde Azerbaidžānas galvaspilsētā Baku (2019.gada 20. – 28.jūlijs) un I ANOC Pasaules Pludmales spēles ASV pilsētā Sandjego (2019.gada oktobrī).

Jau šobrīd esot skaidrs, ka Eiropas Jaunatnes vasaras Olimpiādē netiks izmantota maksimālā iespējamā sportistu kvota un katru sporta veidu pārstāvēs tikai spēcīgākie sportisti. Savukārt II Eiropas Spēlēs Minskā komandas sastāvā tiks iekļauti sportisti, kuri būs izpildījuši kvalifikācijas normatīvu, tie, kuros sporta veidos būs Eiropas čempionāta statuss, kā arī atsevišķos sporta veidos, kur notiks cīņa par kvalifikāciju Tokijas Olimpiskajām spēlēm 2020.gadā.

«LOK budžetā šobrīd nav paredzēti izdevumi I ANOC Pasaules Pludmales spēlēm ASV pilsētā Sandjego, kas notiks 2019.gada oktobrī,» atzīst LOK prezidents Aldons Vrubļevskis. «Sportistu izvirzīšana iekļaušanai Latvijas komandā būs jāveic katra sporta veida nacionālajai federācijai, saskaņā ar federācijas iekšējiem sportistu atlases kritērijiem.»

Jāatgādina, ka 2018.gadā Latvijā sāka darboties nodokļu reforma, kas ievērojami mainīja kārtību, kādā uzņēmumi var ziedot naudu sportam. Pirms nodokļu reformas uzņēmumi varēja saņemt uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atlaidi 85% apmērā no ziedotās summas, nepārsniedzot 20% no nodokļa kopējās summas.

Arī pašlaik atvieglojumi uzņēmumiem paredzēti tikai par ziedojumiem sabiedriskā labuma organizācijai, budžeta iestādei vai valsts kapitālsabiedrībai, kas veic Kultūras ministrijas deleģētas valsts kultūras funkcijas. Tomēr mainījusies ziedojumu ietekme uz UIN.

Līdz UIN reformai tā aprēķināšanas pamatā bija pārskata gadā gūtā peļņa, paredzot nodokļa atlaidi par veiktajiem ziedojumiem. Savukārt jaunais UIN modelis atbilst Igaunijā esošajai UIN aprēķināšanas kārtībai un paredz UIN saistību atlikšanu līdz brīdim, kad uzņēmums sadala peļņu. Uzņēmēji var lemt, vai peļņu sadalīt dividendēs vai to novirzīt saimnieciskās darbības attīstībai, vai attiecīgi kādu daļu novirzīt ziedojumiem.

Neoficiāli tiek norādīts, ka izmaiņas nodokļu atvieglojumu sistēmā bija nepieciešamas, lai novērstu nelegālu līdzekļu atmazgāšanu, izmantojot ziedojumus sporta nozarei.

Tomēr pašlaik nav atrisināta sporta finansējuma sistēmas nesakārtotība un redzējums ilgtermiņā. Kā liecina 2018.gada vasarā apkopotā statistika, privāto ziedojumu apjoms sporta organizācijām pēc UIN reformas piedzīvojis kritumu par 75%, norāda iniciatīvas Es atbalstu sportu! autori.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas