Ekonomists: Šis gads rūpniecībā ir iesācies uz spēcīgas nots

Šī gada janvārī, salīdzinot ar 2016.gada janvāri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 4,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Ražošanas apjoma kāpums bija apstrādes rūpniecībā – par 7,8%, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 18,8%, bet elektroenerģijas un gāzes apgādē bija kritums par 0,4% (pieauga elektroenerģijas ražošana, bet samazinājās gāzes patēriņš).

Atbilstoši gaidām, šis gads rūpniecībā ir iesācies uz spēcīgas nots, liecinot, ka produkcijas apjoms gada laikā ir audzis par 4.7%. Apstrādes rūpniecībā produkcijas apjoms ir palielinājies par +7.8%, bet ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē par 18.8%, kas norāda uz būvniecības sektora aktivizēšanās potenciālu. Tikmēr elektroenerģijas un gāzes apgādē bija kritums par 0.4%, skaidro SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.

Salīdzinot ar pagājušā gada atbilstošo mēnesi, produkcijas apjoms pieauga visās pēc īpatsvara lielākajās nozarēs: gatavo metālizstrādājumu ražošanā (par 16,9%), koksnes un koka izstrādājumu ražošanā (par 11,5%), pārtikas produktu ražošanā (par 1,1%). Nozīmīgs produkcijas pieaugums bija iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanas nozarē – par 35,4%, dzērienu ražošanas nozarē – par 25,8%, elektrisko iekārtu ražošanas nozarē – par 20,3% un farmaceitisko pamatvielu un farmaceitisko preparātu ražošanas nozarē, liecina CSP dati.

Gašpuitis vēsta, ka šis gads rūpniecības izaugsmei solās būt ļoti labvēlīgs, ko veicinās gan labāki eksporta nosacījumi, gan arī aktīvāks iekšzemes pieprasījums. «Eirozonas rūpniecības apjomi turpinās palielināties, kas radīs labu vilkmi arī mūsu ražotājiem un norāda par pieprasījuma izmaiņām ārējos tirgos. Patlaban eirozonas apstrādes rūpniecības jaudu noslodze pārsniedz vēsturiski vidējo līmeni. Turklāt eirozonas valstīs nefinanšu uzņēmumu vidū ir vērojams augošs pieprasījums pēc kredītiem. Kaut arī kreditēšanas apjomi aug, kāpums vēl ir salīdzinoši mērens. Arī citu pasaules reģionu rūpnieciskās aktivitātes indikatori signalizē par ekspansijas turpināšanos.»

2017.gada janvārī, salīdzinot ar 2016.gada decembri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 2,8%, tai skaitā apstrādes rūpniecībā par 2,8%,elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 3,5%, bet Ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē pieauga par 2,9%.

Apstrādes rūpniecības apgrozījums

Šī gada janvārī, salīdzinot ar 2016. gada janvāri, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 6,7%. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 3,3% un eksportā – par 10,%.

2017.gada janvārī, salīdzinot ar 2016.gada decembri, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem pieauga par 1,2%. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 0,5% un eksportā – par 2,1%.

Kaut arī janvārī uzrādīto pieauguma tempu gada garumā noturēt būs grūti, šogad ir visas iespējas uzrādīt kāpumu 4.5-5% apmērā. Uzturot šādu pieauguma tempu, strauji aktualizējas investīciju jautājums, kas būs labs priekšnosacījums stabilākam un dzīvīgākam patēriņam. Brīvo jaudu pārpalikums pasaules lielākajās ekonomikās ir pietuvojies līmenim, kas parasti liecina par investīciju cikla sākšanos un var kļūt par izaugsmes nozīmīgu izaugsmes virzītāju. Taču pārskatāmā nākotnē valdošā nenoteiktība tam būs nopietns šķērslis, skaidro makroekonomikas eksperts.

Ref: 225.000.103.137

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas