Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers iesniedzis Satversmes tiesai pieteikumu par elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) regulējuma neatbilstību Satversmei.
Kā vēstīts Latvijas Republikas prokuratūras paziņojumā, tad atbilstoši Prokuratūras likuma 16.panta otrās daļas pirmajam punktam jeb atzīstot pārbaudes nepieciešamību, izvērtēta Elektroenerģijas tirgus likuma normu atbilstība Latvijas Republikas Satversmei.
Pārbaudes rezultātā, izmantojot Satversmes tiesas likumā noteiktās tiesības, 2018.gada 19.aprīlī ģenerālprokurors Satversmes tiesā iesniedzis pieteikumu Elektroenerģijas tirgus likumā noteikto pienākumu – publiskā tirgotāja izmaksas segt visiem Latvijas elektroenerģijas galalietotājiem – atzīt par neatbilstošu Latvijas Republikas Satversmes 91.pantam un 105.panta otrajam teikumam.
Satversmes 91.pants vēsta, ka visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā, un cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas. Savukārt 105.pantā norādīts, ka īpašumu nedrīkst izmantot pretēji sabiedrības interesēm. Īpašuma tiesības var ierobežot vienīgi saskaņā ar likumu.
Jau ziņots, ka valdošās koalīcijas partijas atbalstījušas ieceri par augsta līmeņa darba grupu, kurai līdz šā gada 1.augustam uzdots sagatavot OIK un subsidētās elektroenerģijas sistēmas ietekmes uz tautsaimniecību izvērtējumu, priekšlikumus OIK kā maksājuma mehānisma atcelšanai un priekšlikumus esošo atbalsta saņēmēju darbībai pēc OIK maksājumu atcelšanas.
Darba grupu vadīs Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens, tāpat darba grupā iekļauti pārstāvji gan no enerģētikas nozares organizācijām, gan lielākajām uzņēmēju organizācijām, gan augstskolām un valsts institūcijām. Plānots, ka darba grupas pirmā sēde notiks nākamās nedēļas laikā.
«OIK tādā izpildījumā, kā tas ir šodien, ir fundamentāla, nacionāla un makroekonomiska kļūda, kas ir jālabo. Esošie mehānismi OIK ietekmes mazināšanai, kas ir manā kā ekonomikas ministra rīcībā, tūlīt būs izsmelti, un valdībai ir jālemj par OIK kā «gāzi grīdā» ekonomikas paliekas izskaušanu – OIK kā iedzīvotāju un uzņēmēju maksājums ir jālikvidē, bez jebkādas tolerances pret negodīgiem ražotājiem, tā vietā izveidojot tādu atjaunojamās enerģijas ražošanas mehānismu, kas atbilst sabiedrības interesēm gan šodien, gan nākotnē,» uzsvēris ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.
Savukārt Ekonomikas ministrijai līdz šā gada 1.septembrim uzdots iesniegt Ministru kabinetā priekšlikumus normatīvo aktu grozījumiem par elektroenerģijas OIK maksājumu sistēmas atcelšanu, ņemot vērā darba grupas priekšlikumus.