Eiropas Komisija (EK) savā piedāvājumā par Eiropas Savienības (ES) 2014.-2020.gada budžeta pieaugumu ir piekritusi lielo dalībvalstu viedoklim, tādējādi nonākot konfliktā ar Eiropas Parlamentu (EP), norādījis EP deputāts Ivars Godmanis.
EP bija vēlējies redzēt lielāku ES budžeta pieaugumu.
Godmanis skaidro, ka tika deleģēts no savas politiskās grupas EP pārejas komisijā, kura izveidoja EP nostāju par ES budžetu 2014.-2020.gadam. Pārejas komisija pieņēma lēmumu atbalstīt ES budžeta palielināšanu par 5%.
Taču jau pirms tam piecas lielākās ES dalībvalstis-maksātājas nāca klajā ar ierosinājumu iesaldēt septiņu gadu budžetu 2013.gada līmenī. Tas nozīmētu, ka budžeta apmērs 2014.-2020.gadam katru gadu būtu 2013.gada līmenī, sasniedzot 3% pieaugumu.
Pēc tam EK nāca ar savu priekšlikumu, kurš, raugoties pēc salīdzināmajām cenām, gandrīz sakrita ar piecu lielo dalībvalstu ierosinājumu, jo EK piedāvātais palielinājums bija 3,06%. «Viņi faktiski piekrita dalībvalstīm, bet ir konfliktā ar parlamentu. Šis konflikts paliks,» uzsvēra EP deputāts.
EP deputāts akcentē, ka saskaņā ar Lisabonas līgumu ES Padome vairs nevar viena pati apstiprināt EK piedāvāto septiņu gadu finanšu rāmi, jo tagad obligāti ir nepieciešama arī EP piekrišana. «Ja nav parlamenta akcepta, septiņu gadu budžets netiek pieņemts,» norādīja Godmanis.
Godmanis EP Pārejas komisijas balsojumā atbalstīja EP pozīciju. Tomēr EP viedoklis visos Latviju skarošajos jautājumos nebija labākais iespējamais, un vairākos balsojumos par atsevišķiem jautājumiem Godmanis ir zaudējis.
Kā ziņots, Latvija sarunās par ES daudzgadu budžetu 2014.-2020.gadam īpašu uzmanību pievērš divām svarīgām prioritātēm – pietiekami liela kohēzijas finansējuma nodrošināšanai, lai Latvija ātrāk pietuvotos ES vidējam attīstības līmenim un radītu labvēlīgus apstākļus Latvijas ekonomikas izaugsmei, un infrastruktūras attīstībai, kā arī godīgu un vienlīdzīgu konkurences nosacījumu panākšanai Latvijas lauksaimniekiem kopējā Eiropas tirgū.
EK ar savu priekšlikumu ES daudzgadu budžetam nāca klajā šā gada 29.jūnijā. Sarunas par priekšlikumu turpināsies visu nākamo gadu, bet galīgo vienošanos starp EP un dalībvalstīm par faktisko budžeta ietvaru plānots panākt 2012.gada beigās vai 2013.gada sākumā.
Ref: 103.000.103.099