Latvijā konceptuāli atbalsta priekšlikumu Darba aizsardzības likumā iekļaut Administratīvo pārkāpumu kodeksa normas.
Proti, vairākas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa normas aizstās grozījumi Darba aizsardzības likumā, ko Saeimas deputāti ceturtdien, 7.septembrī, atbalstīja pirmajā lasījumā.
Kā norāda Labklājības ministrija (LM), jaunu Darba aizsardzības likuma nodaļu, kurā jāietver regulējums attiecībā uz administratīvo atbildību darba aizsardzības jomā, izveidot nepieciešams, lai nodrošinātu nozaru administratīvo pārkāpumu kodifikācijas ieviešanas sistēmu.
Darba aizsardzības likuma jaunajā nodaļā tiek noteikta administratīvā atbildība darba aizsardzības jomā, kā arī sodi par pārkāpumiem, līdzīgi kā tas patlaban ir Administratīvo pārkāpumu kodeksa Sevišķajā daļā.
Tie ir pantos noteiktie administratīvā pārkāpuma sastāvi, kas paredz attiecīgi atbildību par vispārīgiem darba aizsardzības regulējošo normatīvo aktu pārkāpumiem, darba aizsardzību regulējošo normatīvo aktu pārkāpšanu, kas rada tiešus draudus nodarbināto drošībai un veselībai kā arī par darba aizsardzības pakalpojumu sniegšanu, pārkāpjot darba aizsardzību regulējošos normatīvajos aktos kompetentiem speciālistiem un kompetentām institūcijām noteiktās prasības.
Pēc LM paustā, ņemot vērā to, ka Darba likuma 4.pantā ietverta darba devēja definīcija, ka darba devējs ir fiziska vai juridiska personai vai arī tiesībspējīga personālsabiedrība, kas uz darba līguma pamata nodarbina vismaz vienu darbinieku, turpmāk atbildība tiks paredzēta ne tikai fiziskai vai juridiskai personai, bet arī tiesībspējīgai personālsabiedrībai.
Vienlaikus Darba aizsardzības likuma nodaļā netiek ietverts Administratīvo pārkāpumu kodeksa 41.4 pirmajā daļā paredzētais administratīvā pārkāpuma sastāvs, kas paredz darba devēja atbildību par vispārīgu darba aizsardzību regulējošo normatīvo aktu pārkāpšanu.
Pants tika izslēgts, jo Valsts darba inspekcija, veicot uzņēmumu apsekojumus un konstatējot neatbilstības normatīvo aktu prasībām, izdod rīkojumu, kurā darba devējam tiek uzdots konkrētā laikā novērst konstatētos pārkāpumus. Attiecīgi neatbilstības tiek novērstas un mērķis – nodrošināt drošu un nodarbināto veselībai nekaitīgu darba vidi, tiks sasniegts efektīvāk.
Ref:224.000.103.2246