Zivrūpniecības nozarē šis gads bija sarežģīts gan Latvijā, gan arī Rietumu valstīs, komentējot situāciju zivrūpniecības nozarē 2017.gadā, norāda zivju konservu Kaija ražotāja Karavela līdzīpašnieks un mārketinga direktors Jānis Endele.
«Šis gads ir bijis sarežģīts ne tikai tepat Latvijā, bet arī ārvalstu, Rietumu valstu ražotājiem, ar kuriem mēs konkurējam,» saka Endele, piebilstot, ka Latvijas zivrūpniecības nozari joprojām negatīvi ietekmēja Krievijas un citu tradicionālo tirgu aizvēršanās nozares produkcijai. Joprojām ne visi nozares dalībnieki ir spējuši atrast jaunus noieta tirgus un pielāgoties prasībām tajos.
Savukārt nozari globālā mērogā negatīvi ietekmēja izejvielu cenu kāpums, teica Endele. «Šajā gadā pamata zivju produkcijai, kuru uzturā lieto patērētājs Rietumos, izejvielas cena bija kritiski augsta,» viņš saka, piebilstot, ka šogad cena kāpa tunzivij, kā arī vairāk maksāja lasis un skumbrija.
Pēc Endeles teiktā, izejvielu cenu kāpuma dēļ zivrūpnieku asociācija Francijā nesen vērsās ar lūgumu pēc palīdzības Eiropas Savienībā (ES), norādot, ka šis gads ir bijis kārtējais smagais gads nozarē. «ES ir ļoti daudz instrumentu, kas kalpo kā atbalsts zvejniekiem un zivju ražotāji ir tam pakārtoti. Ņemot vērā augstās izejvielu cenas, skaidrs, ka ne šis, ne arī nākamais gads nozarē kopumā nebūs labs,» teic mārketinga direktors.
Vienlaikus Endele saka, ka par spīti iepriekš minētajām problēmām Karavela šo gadu ir strādājusi veiksmīgāk nekā daudzi citi nozares uzņēmumi Latvijā vai uzņēmuma galvenie konkurenti ārvalstu tirgos Rietumos. Karavelai izdevies radīt jaunus produktus, attīstīt eksportu un gūt nelielu peļņu. Turpretī vairumam citu Latvijas zivrūpniecības uzņēmumu šogad nebūs izdevies gadu noslēgt ar peļņu, bet būs zaudējumi.
Endele apgalvo, ka nākamais gads Latvijas zivrūpniekiem būtiski neatšķirsies no šā gada. Lai arī daudzi uzņēmumi veikuši iestrādes ārvalstu tirgos, «augļus» tas nenes tik drīz. «Rietumu pasaulē viena lieta ir eksporta iestrādes, bet otra lieta ir spēja iestrādes pārvērst darījumos,» viņš pauž, skaidrojot, ka potenciālajam eksportētājam vajag spēcīgu kvalitātes daļu, stiprus un zinošos speciālistus, jo uzņēmumos ar plāniem attīstīt produkcijas realizāciju Rietumos valstu tirgos bieži notiek auditi un ir lielāks birokrātiskais slogs nekā Austrumos.
Vienlaikus viņš min, ka nākamais gads zivrūpniecības nozarē Latvijā kopumā nebūs sliktāks par šo gadu. Par to liecina arī tas, ka situācija tādos nozarei tradicionālos tirgos, kā piemēram, Gruzijā, Uzbekistānā un Azerbaidžānā ir uzlabojusies. Arī valūtas vērtība Ukrainā ir stabilizējusies. Tāpat šo valstu iedzīvotāji par spīti pirktspējas kritumam, turpina patērēt zivju konservus.
Ref: 225.000.103.3141