Izejvielas sagaida grūts ceturksnis, valūtu tirgu – neziņa, bet kapitāla vērtspapīriem 2016.gads var izvērsties veiksmīgs, norāda Saxo Bank, prognozējot norises globālajos akciju tirgos. Tiešsaistes tirdzniecības un investīciju uzņēmums uzsver, ka izaugsmes perspektīvas šogad slieksies par labu tieši attīstītajām ekonomikām, tāpat norāda uz jauniem izaicinājumiem kā Polijā, tā Āzijas un Klusā okeāna reģionā.
Kā atzīmē Saxo Bank, pērn, līdz ar ASV Federālās rezervju sistēmas (FRS) procentu likmju celšanu, ir notikusi paradigmas maiņa. Attiecīgi šā gada pirmajā ceturksnī uzņēmums iesaka sekot līdzi izmaiņām, kā dažādas finanšu aktīvu klases reaģē uz jauno kursa maiņu.
«Pirmais ceturksnis būs grūts sākums gadam, kurā dominēs apjukums, pieaugošas tirgus svārstības un minējumi par FRS nākamajiem soļiem. Tomēr, kopumā raugoties, esam pārejas posmā uz kapitāla robežizmaksu modeli (model of marginal cost of capital), un tā ir laba ziņa. 2016.gads pavērs lieliskas iespējas investoriem, kuri būs gatavi ieguldījumu portfeļu izaugsmei līdz ar tirgus noregulēšanos,» uzsver Saxo Bank galvenais ekonomists Stīns Jākobsens (Steen Jakobsen).
Saxo Bank prognozes par galvenajām aktīvu klasēm 2016.gada pirmajā ceturksnī:
Izejvielas
Gada pirmais ceturksnis varētu būt sliktākais naftas cenu ciklā. Irānas sankciju atcelšana var palielināt eksporta apjomus – sākot ar peldošajā uzglabāšanā (floating storage) esošās naftas līdz vēlākai 500 000 barelu piegādei dienā jau uz produkcijas pārpilno tirgu. ASV naftas rezervēm piemīt tendence pieaugt gada pirmajos četros mēnešos, un tas varētu palielināt spiedienu uz Kušingas naftas krātuvēm, kas ir West Texas Intermediate jēlnaftas fjūčeru piegādes centrs.
Pirmais ceturksnis turpinās gādāt par izaicinājumiem pilnu vidi dārgmetālu tirgū, investori, visticamāk, raudzīsies pēc augstākām likmēm ASV, tāpat turpināsies kvantitatīvās mīkstināšanas pasākumi Eiropā un Ķīnā kā dolāra pirkšanas iespēja.
Valūtas
Šobrīd vairāk nekā jebkad agrāk, kad ASV centrālā banka aktīvi koriģē procentu likmju politiku, pasaules tirgu un visu valūtu – gan vadošo, gan nelielo – perspektīvas ir atkarīgas no FRS procentu likmju palielinājuma, kā arī tirgus nojautām par šī kāpuma straujumu un gatavošanās pasākumiem.
Obligācijas
Jaunā gada iesākumā viens no galvenajiem jautājumiem, kas nodarbina investoru prātus visā pasaulē ir kredītu faktors. Līdz ar procentu likmju pacelšanos no nulles, kredītu izmaksas skars darbības vidi gan valstiskā, gan korporatīvā līmenī. Gadījumā, ja pirmais ceturksnis sarūpē kādus ekonomiskos pārsteigumus, ir vērts ieguldījumu portfelim pievienot īsās pozīcijas.
Kapitāla vērtspapīri
Ja akciju tirgi būs pasargāti no enerģētikas un kalnrūpniecības kredītresursu trūkuma plašākas ietekmes, kā to paredz Saxo Bank scenārijs, tad 2016.gads kapitāla vērtspapīriem, visticamāk, izvērsties labs, investoriem pieredzot ASV dolāra ienesīguma līknes izlīdzināšanos, negatīvas likmes Eiropas valdību obligācijām līdz pat turpmākajiem pieciem gadiem un Japānas valdības obligācijām īstermiņā.
Makroekonomika
Globālā ekonomika nedaudz “aizkavēsies” pēc sastapšanās ar pirmo ASV procentu likmju paaugstināšanu desmit gadu laikā. Izaugsmes perspektīvas sliecas par labu attīstītajām ekonomikām un prom no jaunietekmes tirgiem. Tomēr šobrīd pieaugošās kapitāla izmaksas atstās ne tikai negatīvu ietekmi – globālā izaugsme pamazām tieksies augšup.
Eiropa
Polija kādu laiku ir baudījusi spēcīgas, pret lejupslīdēm noturīgas un labi attīstītas ekonomikas statusu. Diemžēl to viegli spēj ietekmēt augstas kapitāla izmaksas, īpaši laikā, kad enerģētikas sektors piedzīvo grūtības. Saxo Bank prognozē, ka 2016.gadā Polijas ekonomikas izaugsme, visticamāk, piedzīvos triecienu.
Āzijas un Klusā okeāna reģions
Gada pirmais ceturksnis iezīmē ķīniešu Jauno gadu – Ugunīgā pērtiķa gadu. Šo gadu varētu raksturot papildu apgrūtinājumi tirgū, jauni centieni un arī lielāka nestabilitāte. Tirgus pārvirzes un sadrumstalotība 2016.gadā būs vēl izteiktākas, par izaicinājumiem bagātu vidi gādās arī augsti ģeopolitiskie riski un iespējamā pasaules ekonomikas lejupslīde.
Ref: 102.000.102.11858