Uzņēmums SIA Skonto būve Inčukalna sērskābā gudrona dīķu projektā darbu turpina arī dienu pēc tam, kad Valsts vides dienests (VVD) paziņojis par objekta pārņemšanu savā valdījumā.
Kā to apliecina ceturtdien, 23.jūlijā, īsi pēc pusnakts parakstītais inventarizācijas akts, pasūtītājs un uzņēmumi ir korekti pārliecinājušies par iesaistīto pušu īpašumiem, mantu objekta teritorijā un utilizēšanai sagatavotā gudrona apjomu. Minētais dokuments nekādā veidā nav un nevar būt pamats darbu pārtraukšanai un līguma laušanai, portālu BNN informē uzņēmums.
«Līdz ar to līgumsaistības joprojām ir spēkā, Skonto būve turpina tās godprātīgi pildīt, joprojām gaidot kompetentus pasūtītāja lēmumus par tehniskā projekta saskaņojumu darbu turpināšanai. Tāpēc darbi objektā notiek arī ceturtdien – utilizācijai SIA Cemex rūpnīcā arī šodien plānots izvest vairākas tonnas pārstrādātā gudrona materiāla,» norāda uzņēmumā, kas uzskata, ka VVD lēmums par līguma laušanu ar uzņēmumu Skonto būve ir prettiesisks, nepamatots un balstīts vēlmē izvairīties no pienākuma veikt apmaksu par jau paveikto darbu, kuru ir saskaņojis gan pasūtītājs, gan tā pārstāvis – inženieris. Pasūtītājs ar šo rīcību turpina apzināti likt šķēršļus veiksmīgai projekta īstenošanai, liedzot plānotajā apmērā pabeigt sanācijas darbus. SIA Skonto būve savu iespēju robežās plāno turpināt līgumā paredzēto darbu izpildi.
«Saskaņā ar līgumu jau jūnija sākumā tika pārstrādāts viss plānotais dienvidu dīķa gudrona apjoms, un šobrīd notiek tā utilizācija, bet ziemeļu dīķa tehnisko projektu pasūtītājs joprojām nav apstiprinājis, izvirzot dažādas pretrunīgas un nesaprotamas prasības. VVD paziņojums par līguma izbeigšanu liecina tikai par nevēlēšanos veikt samaksu par padarīto darbu un mākslīgu problēmu radīšanu, kas apdraud sekmīgu Inčukalna gudrona dīķu sanācijas projekta pabeigšanu plānotajā apjomā,» uzsver uzņēmumā. Tā pārstāvji uzskata, ka VVD apzināti pārkāpis līguma nosacījumus un nepamatoti atteicies noteiktajā termiņā veikt apmaksu par martā veiktajiem darbiem Inčukalna sērskābā gudrona dīķu projektā, tāpēc Skonto būve iesniegusi prasības pieteikumu tiesā pret VVD darba samaksas un kavējuma līgumsoda piedziņu vairāk nekā 1,8 miljonu eiro apmērā.
BNN jau vēstīja, ka VVD trešdien, 22.jūlijā, sāka Inčukalna sērskābā gudrona dīķu pārņemšanu no uzņēmuma Skonto būve, ņemot vērā, ka līgums par sanācijas darbu veikšanu pārtraukts pirms divām nedēļām un uzņēmums par to tika informēts.
VVD projekta vadītāja Baiba Rosicka trešdien sacīja, ka tiek veikta objekta inventarizācija, lai noskaidrotu, kāda un kam piederoša tehnika tajā atrodas, kā arī lai piefiksētu paveikto darbu apjomu un pašreizējo situāciju objektā. Savukārt trešdien plkst.16 VVD plānoja nomainīt objekta apsardzi.
Rosicka stāstīja, ka VVD trešdien pārņem objektu saskaņā ar līguma nosacījumiem, tāpēc noskaidro, kas tur atrodas un kam uz to ir īpašumtiesības. Pēc tam, kad VVD pārņems objekta apsardzi, ar materiālo vērtību īpašniekiem notiks vienošanās par laiku, kad tie savu īpašumu no objekta izvedīs. Patlaban jau ir zināms, ka Skonto būves apakšuzņēmējs Vācijas firma MUEG savu gudrona apstrādes iekārtu demontēs un izvedīs no objekta laikā no 28.jūlija līdz 7.augustam.
Kā ziņots, 6.jūlijā SIA Skonto būve iesniedza prasības pieteikumu tiesā pret VVD par to, ka VVD apzināti pārkāpis līguma nosacījumus un nepamatoti atteicies noteiktajā termiņā veikt apmaksu par martā veiktajiem darbiem Inčukalna sērskābā gudrona dīķu projektā.
Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesā iesniegts prasības pieteikums par darba samaksas un kavējuma līgumsoda piedziņu 1,85 miljonu eiro apmērā. Iepriekš VVD aizturēja darba samaksas izmaksu 1,8 miljonu eiro apmērā Skonto būvei par martā veiktajiem sanācijas darbiem Inčukalnā.
Savukārt VVD 8.jūlijā nosūtījis SIA Skonto būve paziņojumu par līguma izbeigšanu projektā «Vēsturiski piesārņoto vietu «Inčukalna sērskābie gudrona dīķi» sanācijas darbi».
VVD ir pieņēmis šādu lēmumu, ņemot vērā uzņēmēja paziņojumus un rīcību, kas vērsta uz līguma saistību nepildīšanu. Rūpīgi izvērtējot alternatīvas, šobrīd līguma izbeigšana VVD ieskatā ir vienīgais risinājums, lai pabeigtu piesārņotās vietas sanāciju un nezaudētu Eiropas Savienības finansējumu.
Komentējot līguma izbeigšanas iemeslus, VVD ģenerāldirektore Inga Koļegova uzsver, ka «garās un laikietilpīgās sarunās un sarakstēs ar Skonto būvi VVD guva pārliecību, ka uzņēmums nespēj un nevēlas pildīt līgumu, tostarp sanācijas darbu veikšanu Ziemeļu dīķī».
Ref: 102.000.102.10386