Vitol Grupa satraukta par tiesiskumu Latvijā; vēršas pie augstākajām amatpersonām

Viens no lielākajiem energoresursu tirgotājiem pasaulē Vitol Grupa nosūtījis vēstuli valsts augstākajām amatpersonām, paužot satraukumu par tiesisko principu un normatīvo aktu piemērošanu tiesvedībā starp LatRosTrans un Polocktransneft Druzba par 66 miljonu eiro vērto tehnoloģisko naftu.

Vitol Grupa pastarpināti pieder 66% LatRosTrans akciju.

Kā BNN norādīja uzņēmuma pārstāvji, Vitol Grupa vēstulē Latvijas valsts augstākajām amatpersonām lūgusi nodrošināt kompetentu, profesionālu un caurspīdīgu šīs tiesvedības izskatīšanu Latvijas Republikas (LR) tiesu sistēmā, lai nepieļautu investīciju aizsardzības principu pārkāpumus, kā arī iespējamus nacionālās drošības apdraudējumus.

«Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas gan cauruļvads, gan tehnoloģiskā nafta, kas atradās valsts teritorijā, saskaņā ar LR likumdošanu kļuva par valsts īpašumu. Pēc LatRosTrans nodibināšanas likumdošana noteica, ka šie aktīvi ir daļa no uzņēmuma akciju kapitāla kā uzņēmuma īpašums. Lemjot par tehnoloģiskās naftas piederību, Latgales apgabaltiesa nav ņēmusi vērā Augstākās Padomes lēmumu, kas nosaka, ka visi uzņēmumi un civilie objekti, kas formāli atradās PSRS pakļautībā un bija reģistrēti vai izvietoti Latvijas Republikas teritorijā, kļuva par tās īpašumu, ja vien starptautiskie līgumi nenosaka citādi. Tā vietā, lemjot par tehnoloģiskās naftas piederību, tiesa atsaucas uz ierakstiem PSRS uzņēmuma grāmatvedības bilancēs,» uzsver Vitol Grupa pārstāvis un LatRosTrans padomes priekšsēdētājs Roberts Kirkups.

Vitol Grupa uzskata, ka Latgales apgabaltiesa ir ignorējusi Latvijas likumdošanu, par prioritāriem nosakot iekšējos, bijušā PSRS uzņēmuma dokumentus. Turklāt Latgales apgabaltiesa nav ņēmusi vērā LR Ārlietu ministrijas un Saeimas Juridiskā biroja iesniegtos dokumentus, kas apstiprina, ka naftas cauruļvadi ir izvietoti Latvijā un tajos esošā nafta kļūst par LR likumīgu īpašumu pēc neatkarības atgūšanas, ņemot vērā faktu, ka valsts nav paudusi nodomu nodot šos aktīvus citam īpašniekam.

LatRosTrans ir iesniedzis apelācijas prasību Latgales apgabaltiesas lēmumam, un Vitol Grupa sagaida, ka Augstākā tiesa pievērsīs šai nozīmīgajai lietai pienācīgu uzmanību un vērību.

«Ja Latgales apgabaltiesas pieņemtais lēmums stāsies spēkā, tas radīs juridisku precedentu, kas varētu ļaut trešajām pusēm izmantot kontroles iegūšanas iespējas pār aktīviem, kas ir nozīmīgi valsts neatkarībai, drošībai un ekonomiskajai labklājībai, piemēram, Inčukalna Gāzes krātuves rezervēm, AS Sadales tīkli infrastruktūrai, Daugavas Hidroelektrostacijai, ar to saistītajai infrastruktūrai un citiem objektiem. Nespēja izskatīt šo lietu atbilstoši visiem pierādījumiem var izraisīt valsts ekonomiskajai neatkarībai un drošībai stratēģiski svarīgo naftas un naftas produktu transportēšanas infrastruktūras kontroles nodošanu citai valstij, šajā gadījumā – Baltkrievijas Republikai,» uzsver Vitol Grupa pārstāvis Roberts Kirkups.

Vitol Grupa vēstuli ir nosūtījusi LR Ministru prezidentam Mārim Kučinskim, ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, tieslietu ministram Dzintaram Rasnačam, ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam un Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājai Inesei Lībiņai-Egnerei.

BNN jau vēstīja, ka Latgales apgabaltiesa nolēmusi piedzīt no SIA LatRosTrans par labu AS Polocktransneft Družba 66 744 966 eiro saistībā ar prasītājai piederošās naftas prettiesisku izsūknēšanu un pārdošanu.

Tāpat no SIA LatRosTrans nolemts piedzīt valsts nodevu – 66 883 eiro un ar tiesvedību saistītos izdevumus – 49 800 eiro. Pārējā daļā prasība tika noraidīta.

Kā iepriekš teica Vitol Baltics valdes priekšsēdētājs Roberts Kirkups, tiesas lēmums šajā lietā būs svarīgs ne tikai šim uzņēmumam, bet arī jautājumā, kam īsti pieder no Padomju Savienības laikiem Latvijā palikušie aktīvi.

«Man ir jāsaka, ka es esmu ārkārtīgi vīlies, ka šī lieta Latvijā tika nodota atkārtotai izskatīšanai. Tā Latvijai ir ļoti nozīmīga lieta, jo tā nav tikai par mums. Tas ir arī par jautājumu, cik ļoti uzņēmumi var paļauties uz aktīviem, kuri ir no bijušās Padomju Savienības laikiem. Pat neņemot vērā, kāds būs šīs tiesas prāvas iznākums, tas būs svarīgs gan mums, gan citu uzņēmumu stabilitātei šeit Latvijā,» sacīja Kirkups, piebilstot, ka pretējā gadījumā būs jārēķinās, ka reiz kāds var ierasties un paziņot, ka aktīvi ir viņa īpašums.

«Mēs runājam par dokumentiem, kuri ir 25, 27 gadus un vēl vecāki. Taču pamata jautājums ir par to, vai aktīvi, kuri, Latvijai atgūstot neatkarību, atradās Latvijas teritorijā, pieder Latvijai. Ja jūs apstrīdat to, tad jūs apstrīdat visu, kas te kādam pieder. Es tomēr ceru, ka veselais saprāts uzvarēs un mēs par visu šo lietu varēsim runāt pozitīvā noskaņā,» teica Kirkups.

Iepriekš ziņots, Polocktransneft Družba iesniedza tiesā prasību, uzskatot, ka tehnoloģiskā nafta, kas atradās LatRosTrans piederošajos naftas vados, ir prasītājas īpašums. Sākotnēji prasītāja lūdza tiesu atzīt prasītājai īpašuma tiesības un valdījumu, kā arī aizliegt LatRosTrans bez prasītājas piekrišanas lietot un/vai izmantot tehnoloģisko naftu 109 996 tonnu daudzumā, kas atrodas LatRosTrans piederošo maģistrālo naftas cauruļvadu Polocka–Ventspils un Polocka–Birži–Mažeiķi lineārajā daļā, naftas pārsūknēšanas staciju Skrudaliena 1Skrudaliena 2Džūkste un naftas pieņemšanas – nodošanas punkta Ventspils iekšējos cauruļvados.

Apelācijas instances tiesā, precizējot prasību, prasītāja lūdza tiesu piedzīt no LatRosTrans atprasāmās naftas 109 996 tonnu vērtību 46 300 567 latu (65 879 771 eiro) apmērā un piedzīt no LatRosTrans zaudējumus 13 039 626 latu apmērā (18 553 716 eiro) sakarā ar izsūknēto naftu.

Latgales apgabaltiesa 2011.gada 9.decembrī noraidīja prasību un daļēji apmierināja LatRosTrans pieteikumu par papildsprieduma taisīšanu un uzlika Polocktransneft Družbapar pienākumu atlīdzināt atbildētāju ar tiesāšanos saistītos izdevumus 73 000 latu (103 870 eiro) apmērā.

Izskatot lietu apelācijas kārtībā, AT Civillietu tiesu palāta 2013.gada 23.oktobrī prasību noraidīja.

2016.gada decembrī Augstākās tiesas (AT) Civillietu departaments atcēla AT Civillietu tiesu palātas spriedumu, ar kuru noraidīta Baltkrievijas uzņēmuma PolocktransneftDružba prasība pret SIA LatRosTrans par īpašumtiesību atzīšanu, vadījuma piešķiršanu uz naftu un zaudējumu atlīdzināšanu. AT Civillietu departaments lietu nodeva jaunai izskatīšanai apelācijas kārtībā Latgales apgabaltiesai.

LatRosTrans ir naftas un naftas produktu transportēšanas uzņēmums, kas nodrošina dīzeļdegvielas transportēšanu pa maģistrālo cauruļvadu Polocka–Ventspils. Sabiedrībai pieder arī naftas cauruļvadi Polocka–Mažeiķi un Polocka–Ventspils, pa kuriem pēdējos gados tranzīta vajadzībām nafta nav pārvietota. Lielākais LatRosTrans īpašnieks ar 66% kapitāla daļu ir Ventspils nafta, bet 34% pieder Krievijas naftas produktu cauruļvadu monopolistam Transņefteprodukt.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas