Iedzīvotājus aicina atcerēties par atstarotāju lietošanu

Lietot atstarotāju diennakts tumšajā laikā ir katra gājēja un velosipēdista pienākums, ko iedzīvotāji nesteidz ievērot. Atstarotāju nozīmi vislabāk saprot tieši autovadītāji, piedzīvojot pamatīgu izbīli, pēdējā brīdī pamanot gājēju vai velosipēdistu, nemaz nerunājot par situācijām, kad nepamana vispār. Kā liecina Gjensidige Latvija dati, ap 30% Latvijas iedzīvotāju lieto atstarotājus, taču vienlīdz būtiski ir ne tikai tos lietot, bet arī pareizi piestiprināt, lai tas tiešām pildītu savu funkciju.

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017.gadā notika 3 875 ceļu satiksmes negadījumi, kuros ir cietušie – no tiem 51 gājējs. Šie ceļu satiksmes negadījumi visbiežāk notiek diennakts tumšajā laikā un nepietiekamas redzamības apstākļos, atzīmē apdrošinātāji.

Ceļus satiksmes noteikumi nosaka, ka gājējiem ne tikai ārpus apdzīvotām vietām, bet arī apdzīvotās vietās, kuras ir vāji apgaismotas, jālieto atstarotāji, bet vēl drošāk ir izmantot atstarojošās vestes vai apģērbu, kurā iestrādāts atstarojošs materiāls. Atstarotāju ir iespējams aizstāt arī ar kabatas lukturīti – arī ar mobilā telefonā iebūvēto.

«Gājējiem jāņem vērā, ka automašīnas tuvās gaismas apgaismo tikai 25 – 40 metrus, savukārt tālās gaismas – līdz 150 metriem, tādēļ autovadītājs gājēju vai riteņbraucēju bez atstarotāja pamana tikai pēdējā brīdī, bet ar atstarotājiem laicīgi – jau 140 m attālumā,» uzsver Gjensidige Latvija personu apdrošināšanas grupas vadītājs Kārlis Eberhards.

Eksperti atzīmē, ka atstarotājiem ir jābūt sertificētiem un uz iepakojuma jābūt norādītam marķējumam – CE (atbilstoši standarta EN 13 356 prasībām). «Svarīgi ir izvēlēties lokanu un mīkstu atstarotāju, lai gaismas laušanas leņķis būtu pēc iespējas lielāks. Ja tiek lietots lentveida atstarotājs, ieteicams to aplikt ceļgala augstumā vai ap roku ķermeņa pusē, kas atrodas tuvāk brauktuvei. Piekaramais atstarotājs pie apģērba ir jāpiestiprina tā, lai tas «noķertu» automašīnas gaismu, būtu redzams un kustībā to neaizsegtu apģērbs vai somas.»

«Ārpus apdzīvotām vietām svarīgi ievērot, ka gājējiem jāpārvietojas gar ceļa kreiso pusi jeb pretēji automašīnu braukšanas virzienam. Tādos gadījumos ir jāņem vērā, ka atstarotājam ir būtiski atrasties gājējam ne tikai aizmugurē, bet arī priekšā. Kājāmgājējiem, kuru izvēlētais maršruts regulāri ved pa šoseju malām, vislabāk ir izvēlēties atstarojošas vestes, jo tās ir pamanāmas praktiski no visiem skatu punktiem. Ļoti efektīva ir atstarojoša materiāla iestrādāšana apģērbā, piemēram, uz piedurknēm, muguras vai cimdos,» atzīmē Gjensidige Latvija pārstāvji.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas