Igaunijas iedzīvotāji savā ikdienā visbiežāk izmanto maksājumu kartes, kamēr Latvijas un Lietuvas iedzīvotāji biežāk dodas pie bankomātiem.
SEB bankas apkopotā informācija par elektronisko norēķinu izmantošanu Latvijā, Lietuvā un Igaunijā šī gada pirmajos trīs mēnešos liecina, ka Igaunijas iedzīvotāji 52% no saviem ikmēneša tēriņiem apmaksā ar karti, savukārt Latvijā šis rādītājs ir 35%, bet Lietuvā – 31%.
Igaunijas iedzīvotāji, norēķinoties ar karti tirdzniecības vietās vai internetā, tērē vidēji 301 eiro mēnesī, bet Latvijas un Lietuvas iedzīvotāji – gandrīz 2,5 reizes mazāk: attiecīgi, 130 eiro un 128 eiro.
SEB bankas valdes locekle Ieva Tetere stāsta: «Lai arī Latvija, Lietuva un Igaunija ģeogrāfiski atrodas ļoti tuvu viena otrai, iedzīvotāju ikdienas norēķinu paradumi ir visai atšķirīgi. Daļēji tas skaidrojams ar to, ka maksājumu karšu tirgus un infrastruktūra katrā no valstīm attīstījusies savā tempā. Igaunijā maksājumu karšu tirgus ir ļoti attīstīts, tādēļ cilvēki biežāk izmanto iespēju norēķināties ar karti. Taču redzam, ka arī Latvijā elektronisko norēķinu īpatsvars pret skaidras naudas darījumiem pakāpeniski pieaug, jo aizvien vairāk klientu novērtē to ērtumu un drošību. Interesanti, ka pāreja uz eiro ir palīdzējusi salīdzinoši strauji kāpināt karšu norēķinu īpatsvaru.»
Saskaņā ar SEB bankas datiem, klienti vecumā līdz 35 gadiem biežāk izvēlas maksāt ar karti, savukārt klienti vecumā virs 55 gadiem lielākoties regulāri dodas uz bankomātu, lai savus ienākumus izņemtu skaidrā naudā. Visās Baltijas valstīs norēķini ar karti ir populārāki lielpilsētās. Tāpat vērojama tendence, ka klienti, kuri biežāk norēķinās ar maksājumu kartēm, arī biežāk izmanto citus attālinātos pakalpojumus, piemēram, internetbanku.
«Protams, elektroniskie pakalpojumi ir pieprasītāki gados jaunu klientu auditorijā, taču mūsu dati apliecina, ka ar katru gadu aizvien vairāk seniori kļūst par pastāvīgiem maksājumu karšu un internetbankas lietotājiem,» tā Tetere
2014.gada pirmā ceturkšņa beigās SEB banka klientiem Baltijas valstīs bija izsniegusi aptuveni 2 miljoni maksājumu karšu – 950 000 Lietuvā, 578 000 Latvijā un 536 000 Igaunijā.
Ref:103.000.103.6360