Trešdien, 17.augustā, Igaunija saskārās ar vienu no apjomīgākajiem kiberuzbrukumiem kopš 2007.gada pēc padomju tanku pieminekļa demontāžas Narvā, ceturtdien pavēstīja valdības Informācijas tehnoloģiju direktors, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.
Informācijas tehnoloģiju direktors un digitālās transformācijas ministra vietnieks Lūkass Ilvess (Luukas Ilves) sociālajos tīklos komentēja, ka 17.augustā Igaunija piedzīvoja apjomīgākos kiberuzbrukumus, ar kādiem tā ir saskārusies kopš 2007.gada. DDoS (Distributed Denial-of-Service) uzbrukumu mēģinājumi bija vērsti gan pret valsts iestādēm, gan privāto sektoru.
«Uzbrukumi bija neefektīvi. E-Estonia darbojas. Pakalpojumu darbība netika traucēta. Ar dažiem īsiem un nelieliem izņēmumiem tīmekļa vietnes bija pilnībā pieejamas visas dienas garumā. Uzbrukums Igaunijā lielā mērā ir palicis nepamanīts.»
Ilvess uzslavēja valsts tiešsaistes pakalpojumu portāla e-Estonia, Igaunijas Informācijas sistēmu pārvaldes (RIA) un citu iestāžu komandas, kas palīdzēja cīnīties pret uzbrukumiem.
RIA incidentu novēršanas nodaļa CERT-EE paziņoja, ka tā pēdējo 24 stundu laikā ir identificējusi 24 ar ļaunprātīgu programmatūru inficētas tīmekļa vietnes un pakalpojumus, ar kuru palīdzību tika mēģināts inficēt Igaunijas interneta lietotāju datorus.
Papildu monitoringa laikā ļaunprātīga programmatūra tika konstatēta 137 ierīcēs, un par to tika informēti interneta pakalpojumu sniedzēji.
Igaunijas Informācijas sistēmu pārvalde norādīja, ka pagājušajā naktī tika veikti 12 DDoS uzbrukumi dažādām valsts iestādēm vai to tīmekļa vietnēm.
Tika veikti arī četri DDoS uzbrukumi, kas bija vērsti pret privātā sektora organizācijām, taču aiz tiem var saskatīt arī vēlmi uzbrukt vienam vai otram valsts dienestam.
Turklāt tika veikti arī astoņi pikšķerēšanas mēģinājumi, lai iegūtu iedzīvotāju e-pasta un bankas konta informāciju.
Atbildību uzņemas hakeru grupa
Ziņu portāls Digigenius trešdien, 17.augustā, rakstīja, ka prokremliski noskaņots hakeru grupējums ir vērsies pret gandrīz visām valsts iestādēm un DDoS uzbrukumi tika veikti uzņēmumam SK ID Solutions, kas tiek izmantots Igaunijas personas apliecības autentifikācijai tiešsaistē.
SK vadītājs pastāstīja Digigenius, ka uzbrukuma rezultātā ir radušies īslaicīgi pakalpojumu pārtraukumi.
Atbildību par uzbrukumiem uzņēmies Killnet. Šis grupējums šā gada sākumā uzbruka arī Igaunijai kibermācību Locked Shields laikā.
Pagājušajā nedēļā Killnet uzbruka Latvijas valdības tīmekļa vietnei pēc tam, kad parlaments apsūdzēja Krieviju terorisma finansēšanā.
Bronzas kareivja kiberuzbrukumi
Igaunija 2007.gadā tika pakļauta kiberuzbrukumiem pēc tam, kad tā pārcēla Otrā pasaules kara padomju statuju, kas pazīstama kā Bronzas kareivis, no Tallinas centra uz kapsētu tās nomalē.
Igaunija vainoja Krieviju, un tas bija pirmais plaša mēroga kiberuzbrukums kādai valstij. Vietējie plašsaziņas līdzekļi un Igaunijas valdības tiešsaistes informatīvā telpa bija vieni no pirmajiem mērķiem. Kiberuzbrukumi ar dažādu intensitāti ilga 22 dienas.
Trešdien, pēc vairāku nedēļu ilgām pārdomām, Igaunijas valdība noņēma padomju laika tanku T–34.
Lasiet arī: Sākusies Narvas padomju pieminekļa demontāža
Piemineklis, kas tika uzstādīts 1970.gadā, pieminēja pilsētas atbrīvošanu no nacistiem Otrā pasaules kara laikā. Pēc tam notikušajās kaujās tika iznīcināti vairāk nekā 90% Narvas ēku.