Izmaiņas darbā norīkoto ārzemnieku Eiropas Savienības regulējumā mazinās Igaunijas konkurētspēju, tomēr augstāka atalgojuma līmeņa dēļ tās ekonomikai saglabāsies priekšrocības salīdzinājumā ar nabadzīgākām ES valstīm, tā vērtējis bijušais Igaunijas finanšu ministrs Svens Sesters.
Igaunijas sabiedriskais medijs ERR vēsta, ka, lai arī dalībvalstu panāktais kompromiss nodrošinās uz laiku ārzemēs strādājošiem vienlīdzīgas tiesības ar vietējiem atalgojuma ziņā, igauņu darbadevēji nopēluši kompromisu, uzskatot, ka nepieciešamība daudzos gadījumos maksāt būtiski augstākas algas nelabvēlīgi ietekmēs Igaunijas ekonomikas konkurētspēju.
Sesters, kurš šobrīd vada Rīgikogu Ekonomisko lietu komiteju, vērtējis: «Mūsu priekšrocības konkurences cīņā, proti, algas, darbaspēka nodokļi un sociālie pabalsti, ir konsekventi samazinājušās, ja salīdzina ar bagātajām Eiropas valstīm, tomēr tās joprojām pastāv».
Politiķis skaidrojis, ka iecerētie grozījumi ES Darba ņēmēju norīkošanas direktīvā radīs lielākas izmaksas uzņēmumiem dalībvalstīs ar zemāku iekšzemes kopproduktu uz vienu iedzīvotāju iepretim bagātākām valstīm, jo uzņēmējiem bagātajās valstīs būs jātērē vairāk algās un pabalstos.
BNN jau vēstīja, ka pirmdien, 24.oktobrī, pēc 11 stundas ilgām sarunām vajadzīgais skaits dalībvalstu nobalsojušas par tādu regulējumu, kas vienas ES dalībvalsts pilsonim atļauj strādāt citā dalībvalstī, tomēr paliekot saistītam ar dzimtenē spēkā esošo sociālā nodrošinājuma sistēmu.
Kompromiss paredz, ka uzņēmums var norīkot darbinieku strādāt citā dalībvalstī uz laiku līdz 12 mēnešiem, taču šāds ierobežojums neattieksies uz ceļu transporta jomā strādājošajiem, piemēram, uz šoferiem.
Neraugoties uz Latvijas, Lietuvas, Ungārijas un Polijas balsīm «pret», vienošanās paredz, ka jaunais regulējums stāsies spēkā 2021.gadā.
Ref: 111.111.103.5123