Ik gadu salūta laikā nopietnas traumas gūst gan pieaugušie, gan bērni

Gada nogale ir laiks, kad uguņošana ir teju tikpat būtiska svētku sastāvdaļa kā piparkūku cepšana, eglītes rotāšana vai dāvanu sarūpēšana ģimenei un draugiem, tomēr ik gadu salūta laikā nopietnas traumas gūst gan pieaugušie, gan bērni.

Nelaimes gadījumi gadu mijā notiek katru gadu un viens no iemesliem ir tieši neapdomīga rīcība ar pirotehniku. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) sniegtā informācija par salūta laikā gūtajām traumām apliecina – šādi negadījumi ir realitāte, un gūtās traumas vērtējamas kā ļoti nopietnas. Sagaidot 2014.gadu, palīdzība sniegta desmit cietušajiem, to skaitā četriem bērniem; 2015.gadā neatliekamā palīdzība sniegta deviņiem cietušajiem, tai skaitā diviem bērniem.

Traumas bijušas ļoti smagas – sejas un abu acu traumas guva kāds vīrietis, kurš stāvēja tuvu vietai, no kuras izšāva petardi, bet neuzmanīgi un pārdroši rīkojoties ar raķeti, sejas traumu guva kāds 14 gadus jauns zēns, kurš pārliecās pār raķeti, lai paskatītos, kāpēc neizdodas to izšaut. Citā gadījumā raķete nebija stabili novietota, apgāzās un trāpīja netālu stāvošam jaunietim kājās, radot nopietnus apdegumus. Savukārt pērn, sagaidot 2016.gadu, traumas guvuši septiņi cilvēki, tai skaitā četri bērni, informē NMPD Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša.

Pēdējos gados arī apdrošināšanas sabiedrība BALTA ir saņēmusi vairākus atlīdzību pieteikumus par negadījumiem, kas radušies Jaungada naktī salūta laikā un kuros cietuši gan cilvēki, gan arī īpašums. Lai gan automašīnas vai cita īpašuma bojājums var radīt būtiskus finansiālus zaudējumus īpašniekiem, visbīstamākās ir traumas, ko neapdomīgas pirotehnikas lietošanas dēļ gūst paši iedzīvotāji, jo nereti tās atstāj nopietnas sekas uz visu dzīvi.

«Cilvēki bieži nemaz neapzinās sekas, kas var rasties, ja pirotehnika tiek lietota neapdomīgi, neievērojot drošības instrukcijas. Bojājumi automašīnai vai īpašumam ir sīkums, ja runājam par traumām, ko guvuši paši cilvēki. Nereti šīs traumas ir ļoti nopietnas, to ārstēšana – ilga,» komentē uzņēmuma Personu produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītāja Sandra Pietkēviča.

Lai Jaunā gada salūts paliktu labā atmiņā, vērts ievērot drošības instrukcijas – pirotehnika jāiegādājas sertificētos veikalos, pārliecinoties, ka pārdevējam ir licence tās tirgošanai. Visdrošāk ir iegādāties raķetes ar CE sertifikātu, kas nozīmē, ka pirotehnika atbilst visiem standartiem. Tāpat pirms pirotehnikas izmantošanas obligāti jāiepazīstas ar lietošanas instrukciju, kā arī rūpīgi jāizvēlas uguņošanas vieta – pirotehnika jānovieto drošā attālumā no svētku salūta skatītājiem un ugunsnedrošiem priekšmetiem. Uguņošanai nav ieteicams izvēlēties vietu koku tuvumā. Pirotehniku atļauts izņemt no iepakojuma tikai īsi pirms lietošanas. Nekādā gadījumā nedrīkst izjaukt vai pārveidot gatavos pirotehnikas izstrādājumus. Raķetes pirms šaušanas stabili jānostiprina vertikālā pozīcijā saskaņā ar lietošanas instrukciju, turklāt ieteicams laikus sagatavot ugunsdzēšamo aparātu vai vismaz spaini ar ūdeni, ar ko nepieciešamības gadījumā būs iespējams nodzēst liesmas. Aizdedzināšanu ieteicams veikt no tās puses, no kuras pūš vējš, savukārt pēc aizdedzināšanas ir nekavējoties jāatkāpjas. Nedrīkst liekties pāri aizdedzinātiem pirotehnikas izstrādājumiem vai iet garām brīdī, kad tie aizdedzināti. Nekādā gadījumā pirotehniskos izstrādājumus to darbošanās laikā nedrīkst turēt rokās, tāpat kā nedrīkst atkārtoti aizdedzināt pirotehniskos izstrādājumus, kas pēc aizdedzināšanas nav nostrādājuši.

Ref: 102.000.102. 14189

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas