Patēriņa cenas 2010.gadā pieaugušas par 2,5%, tai skaitā precēm cenas pieauga par 4,3%, bet pakalpojumiem – samazinājās par 2,1%. Savukārt 2009.gadā patēriņa cenas samazinājās par 1,2%.
Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām 2010.gadā bija pārtikas un ar mājokli un transportu saistītu preču un pakalpojumu sadārdzinājumam, kā arī cenu kritumam atpūtas, kultūras un medicīnas precēm un pakalpojumiem, liecina Centrālās statistikas un pārvaldes dati.
Pārtikas preces un bezalkoholiskie dzērieni sadārdzinājās vidēji par 8,0%. Visvairāk to ietekmēja cenu kāpums svaigiem dārzeņiem par 36,8%, augļiem – par 20,1%, piena produktiem – par 13,2%, kā arī maizei un graudaugu izstrādājumiem – par 7,6%. Atsevišķi pārtikas produkti gada laikā kļuva lētāki, piemēram, gaļa un gaļas izstrādājumi, cukurs, olas, dārzeņu un zivju konservi.
Mājokļa grupā cenas pieauga vidēji par 6,2%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums siltumenerģijai – par 19,4%, dabas gāzei – par 16,3% un malkai – par 10,6%. Dārgāka kļuva arī ūdens piegāde, kanalizācijas pakalpojumi, atkritumu savākšana un īres maksa. Savukārt ar mājokļa uzturēšanu un remontu saistītajām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā samazinājās vidēji par 5,9%.
Cenu kāpumu transporta grupā par 7,2% visbūtiskāk ietekmēja degvielas sadārdzināšanās par 15,3%, tai skaitā benzīnam cenas pieauga par 14,2%, bet dīzeļdegvielai – par 19,9%. Pasažieru transporta pakalpojumi kļuva par 4,1% dārgāki, ko noteica sliežu transporta un sauszemes transporta pakalpojumu sadārdzināšanās, savukārt aviobiļešu cenas praktiski nemainījās. Autotransporta iegāde gada laikā kļuva par 3,1% lētāka.
Cenu kritumu par 4,4% veselības grupā galvenokārt noteica pacientu līdzmaksājumu samazināšana valsts apmaksātajiem pakalpojumiem un medikamentiem. Regulējamie valsts apmaksātie medicīnas pakalpojumi kļuva lētāki vidēji par 16,1%, savukārt pilnas maksas ārstniecības pakalpojumiem cenas gada laikā praktiski nemainījās. Cenas samazinājās nekompensējamiem medikamentiem un terapeitiskajām precēm.
Vidējais cenu līmenis atpūtas un kultūras grupā kritās par 4,8%. Vidēji par 9,0% lētākas kļuva TV, audio, video, foto un datu apstrādes iekārtas un datu ieraksta līdzekļi. Cenas kritās arī atpūtas un sporta piederumiem, rotaļlietām un mājdzīvnieku barībai. Par 8,2% lētāki kļuva atpūtas un sporta pakalpojumi. Kultūras pakalpojumiem cenas kritās par 5,7%, bet ceļojumiem – par 12,4%.
Pārējās patēriņa grupās būtiskākie cenu kritumi bija vērojami apdrošināšanas pakalpojumiem – par 12,6%, personīgās aprūpes iestāžu pakalpojumiem – par 4,6%, telekomunikāciju pakalpojumiem – par 3,0% un ēdināšanas pakalpojumiem – par 2,2%. Vidēji par 3,5% samazinājās mājokļa iekārtu, mājturības preču un mājas uzkopšanas pakalpojumu cenas, par 3,5% lētākas kļuva personīgās aprūpes preces, bet par 4,9% lētāks – apģērbs.
Administratīvi uzraugāmās un regulējamās cenas 2010.gadā pieauga par 5,4%, bet pārējo preču un pakalpojumu cenu vidējais līmenis pieauga par 2,0%.
12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir samazinājies par 1,1%. 2009.gadā 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis pieauga par 3,5%.
Decembrī, salīdzinot ar novembri, patēriņa cenas palielinājās par 0,1% (precēm vidējais cenu līmenis pieauga par 0,2%, bet pakalpojumiem – nemainījās). 2009.gada decembrī, salīdzinot ar 2009.gada novembri, patēriņa cenas samazinājās par 0,5%.
Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām mēneša laikā bija cenu kāpumam pārtikas un transporta grupās, kā arī cenu kritumam veselības grupā.
Sezonas ietekmē par 8,6% pieauga augļu un par 7,8% – dārzeņu cenas. Noslēdzoties akcijām, maize un graudaugu izstrādājumi sadārdzinājās par 0,9%, bet bezalkoholiskie dzērieni – par 1,9%. Par 2,6% cenas pieauga svaigām zivīm.
Degviela sadārdzinājās vidēji par 4,0%, tai skaitā benzīns kļuva par 4,1%, dīzeļdegviela – par 3,9%, bet autogāze – par 2,7% dārgāka.
Cenu samazinājumu veselības grupā galvenokārt ietekmēja cenu kritums farmaceitiskajiem produktiem vidēji par 5,4%, īpaši kompensējamiem medikamentiem, jo samazinājās pacienta maksājamā daļa sirds un asinsvadu sistēmas slimību medikamentiem. Akciju rezultātā lētāki kļuva arī nekompensējamiem medikamenti, uztura bagātinātāji un terapeitiskās preces.
Atlaižu un izpārdošanu ietekmē apaviem cenas samazinājās par 2,5%, bet apģērbam – par 2,4%.
Decembrī akciju ietekmē lētākas kļuva īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības preces, personīgās aprūpes preces, atpūtas un sporta pakalpojumi, ceļojumi, kā arī audio, video, foto un datu apstrādes iekārtas un sporta un atpūtas piederumi.
Tiešām tik maz? nu labi labi lēnām pamazām tiksim līdz tiem māstrihtas kritērijiem, bet domāju, ka pievienoties nevajag eirozonai
man gan šķiet – tik daudz! bail pat domāt, par cik pieaugs šī gada laikā…