Infografika: Partiju tēriņi 13.Saeimas vēlēšanām – kam lielāki tēriņi un parādi?

Astoņas politiskās partijas un to apvienības deklarācijās norādījušas nepareizas ziņas par savām finansēm, bet kopējais partiju parāds pārsniedz miljonu, liecina Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) apkopotā informācija.

Kopsummā 79 813 eiro nav norādījušas Zaļo un Zemnieku savienība, Saskaņa, KPV LV, Jaunā Vienotība, Jaunā Konservatīvā partija, Attīstībai/Par!, nacionālā apvienība Visu Latvijai! – Tēvzeme un Brīvībai/LNNK un Rīcības partija.

Vislielāko summu, 48 212 eiro, nav norādījusi Zaļo un Zemnieku savienība. Šis spēks arī visvairāk iztērējis vēlēšanām – vairāk nekā miljonu eiro. Tēriņu ziņā no tā atpaliek Saskaņa un Attīstībai/Par!.

Trīs partijas, Saskaņa, Jaunā Vienotība un Attīstībai/Par!, saņēmušas kopsummā 7 551 eiro neatļautos ziedojumos.

Partijas tiks sodītas ar kopsummā 3 970 eiro lielu sodu. Vienam politiskajam spēkam izteikts mutvārdu aizrādījums.

Vienlaikus KNAB veica 36 pārbaudes par administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijā, kā rezultātā divos gadījumos personām ir piemērota administratīvā atbildība 180 eiro kopsummā.

Desmit gadījumos KNAB konstatēja pārkāpumus par nesaistīto personu priekšvēlēšanu aģitācijas kārtības neievērošanu. Pieņemti seši lēmumi, uzliekot naudas sodus kopsummā 2 650 eiro apmērā. Tāpat četros gadījumos turpinās uzsāktā lietvedība administratīvā pārkāpuma lietā, tai skaitā, par speciālā izdevuma Abonē Dienas bizness, kā arī par izdevuma Par ko nebalsot vēlēšanās izplatīšanu.

Kopsummā partijas vēlēšanām iztērējušas vairāk nekā četrus miljonus eiro.

KNAB atzīmē, ka tas, ka partijas 2018.gadu beigušas ar lielām parādsaistībām, ir satraucoši. Pašlaik politiskie spēki ir parādā 1,38 miljonus eiro, kas, kā norāda KNAB, rada partiju nevienlīdzības risku, organizējot priekšvēlēšanu kampaņas.

Vislielākā parādniece ir Saskaņa ar teju pusmiljona parādu. Tai seko Jaunā Vienotība un Attīstībai/Par!.

KNAB plāno izstrādāt grozījumus normatīvajā regulējumā attiecībā uz politisko partiju un to apvienību finansēšanu, tai skaitā priekšlikumu paplašināt izdevumu pozīcijas, uz kurām attiecināt priekšvēlēšanu izdevumu apmēra ierobežojumus (piemēram, kampaņu plānošana, veidošana un organizēšana), ieviest ierobežojumus norēķiniem ar piegādātājiem (piemēram, 90 dienas), kā arī administratīvo sodu palielināšanai.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas