Apkopojot uzņēmumu iesniegtos pieteikumus, iniciatīvai Ierēdnis ēno uzņēmēju kopumā pieteikušies 37 uzņēmumi, kopumā ēnošanai piedāvājot 83 amata vietas savos uzņēmumos, informē Ekonomikas ministrija.
Starp iestādēm, kuru pārstāvjus uzņēmumi aicina pie sevis, ir Finanšu ministrija, Ekonomikas ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Zemkopības ministrija, Izglītības un zinātnes ministrija, Labklājības ministrija, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, Nacionālais veselības dienests, Veselības inspekcija, Valsts darba inspekcija, Valsts ieņēmumu dienests, Uzņēmumu reģistrs, Tiesu administrācija, Centrālā statistikas pārvalde, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests un citi.
Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro norāda, viņš arī plāno doties uz kādu no uzņēmumiem, kas viņu aicinājuši vai vēlas sniegt ieteikumus uzņēmējdarbības vides uzlabošana.
Iniciatīva Ierēdnis ēno uzņēmēju notiks šā gada 16.septembrī. Iniciatīvas mērķis ir tiesību aktu izstrādātājam, kā arī īstenotājam novērtēt sevis / savas iestādes radītā regulējuma darbību tieši pie lietotāja. Iniciatīvas ietvaros ar ierēdni saprotams jebkurš valsts pārvaldes darbinieks (ne tikai amatpersona), skaidro ministrijā.
«Ikdienas komunikācijā ar uzņēmējiem jūtu viņu piesardzību sadarbībā ar valsts iestādēm, īpaši kontrolējošajām institūcijām. Tāpat uzņēmēji pauduši arī bažas, ka ierēdnis iniciatīvas ietvaros netieši veiks pārbaudes, pēc tam, iespējams, pat piemērojot sodu, nevis sniegs konsultācijas. Tāpēc mēs aicinām valsts pārvaldes iestādes, kuru darbinieki dosies ēnot uzņēmumos, ievērot iniciatīvas pamatbūtību – novērtēt normatīvā regulējuma piemērošanu praksē un konsultēt uzņēmējus,» uzsver Nemiro.
Ministrijā pauž, ka publiskajā telpā ne reti dzirdēti uzņēmēju stāsti par dažādu pieeju tiesību normu interpretācijā un uzraugošo iestāžu attieksmē. «Iniciatīvas laikā uzņēmējam būs iespējams saņemt valsts iestādes pārstāvja jeb ierēdņa konsultāciju, kā arī saņemt atgriezenisko saiti par problēmas risinājumu. Tāpat uzņēmējs varēs rosināt nepieciešamos uzlabojumus regulējumā, tādējādi iesaistoties Latvijas un arī Eiropas Savienības tiesību aktu izstrādes un pilnveidošanas procesā.»
Savukārt ierēdņiem iniciatīvas ietvaros būs iespēja novērtēt radītā regulējuma darbību tieši pie lietotāja, tādējādi uzlabojot sava darba rezultātu.
Tā būs iespēja gūt jaunu pieredzi, paplašināt savu redzes loku, «iekāpt uzņēmēja kurpēs» un novērtēt, kā attiecīgais regulējums tiek piemērots praksē un ko nepieciešams pilnveidot turpmākajā darbā.
Tāpat tā arvien vairāk nostiprinās Konsultē vispirms principa piemērošanu uzraudzībā, veicinās dialogu starp valsti un uzņēmēju un samazinās administratīvo slogu, pauž ministrijā.
Iniciatīvas prototips tika izstrādāts Valsts kancelejas izveidotajā valsts pārvaldes inovācijas laboratorijā #GovLabLatvia. Iniciatīvu organizē Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru, Latvijas Darba devēju konfederāciju un Junior Achievement Latvia. Iniciatīvai Ierēdnis ēno uzņēmēju uzņēmēji varēja pieteikties no šā gada 1. līdz 16.augustam. Plašāka informācija par iniciatīvu pieejama vietnē https://ierednieno.org/.