Svētku laikā īpaši bieži dzirdams, ka Valsts asinsdonoru centrs (VADC) ar bažām gaida garās brīvdienas. Kāds ir iemesls tam, ka asins krājums teju vienmēr ir nepietiekams? Kāda ir donoru aktivitāte Latvijā kopumā? Par šiem un citiem jautājumiem sarunā ar BNN žurnālisti Guntu Kūlu sarunājas VADC pārstāve Ginta Bormane.
Runājot par šī brīža situāciju, VADC pārstāve skaidro, ka šobrīd asins krājums jeb asins rezerves ir diezgan sliktas. Īpaši trūkst universālā O–, arī B– un O+, kā arī A+ asins grupas asinis.
Ņemot vērā, ka tuvojas garās Lieldienu brīvdienas, G. Bormane uzsver, ka pirms garākām brīvdienām ir ļoti svarīgi atjaunot asins krājumu, «lai ārsti, kuri arī brīvdienās nenogurstoši turpinās cīņu par daudzu pacientu dzīvībām, varētu palīdzēt tiem, kuriem tas nepieciešams».
Asins komponentu īsais derīguma termiņš
VADC pārstāve uzsver, ka svarīgi ir piebilst arī to, ka asins komponentiem, kā visām dzīvām šūnām, ir «derīguma termiņš».
«Visas ziedotās asinis tiek sadalītas trombocītu masā, eritrocītu masā un plazmā jeb asins komponentos. Trombocītiem derīguma termiņš ir piecas dienas vien, tādēļ ikreiz pirms garākām brīvdienām ir pamatots satraukums, vai varēsim nodrošināt palīdzību visiem pacientiem, kuriem tas ir nepieciešams.»
«Tādēļ aicinām visus trešdien un ceturtdien rast iespēju atnākt un noziedot asinis.»
Vienlaikus jāuzsver, ka tikpat svarīgi ir atcerēties par asins ziedošanu pēc svētkiem, jo arī tad asins krājums mēdz būt kritiski zems.
Protams, ir arī gadījumi, kad asinis var nebūt derīgas pārliešanai. «Jāņem gan vērā, ka iepriekšējā dienā nedrīkst ēst treknus, asus, ceptus ēdienus, kā daudzās ģimenēs ierasts svētkos. Pretējā gadījumā asins plazma var būt trekna jeb hiloza, un nebūs iespējams veikt nepieciešamos izmeklējumus un asinis nebūs derīgas pārliešanai,» skaidro VADC pārstāve.
Lai arī asins ziedošana nav absolūti nekas jauns, joprojām klīst mīti. Jautājām, vai aizspriedumi un stereotipi varētu būt pie vainas, kas mazina donoru aktivitāti.
«Ir daži mīti ar kuru dekonstrukciju ik pa laikam cīnāmies. Piemēram, ka asinis nedrīkst ziedot pēc vakcinācijas. Tāpat pastāv uzskats, ka, ja donors vienu reizi ir saņēmis atteikumu, tad nākamajā reizē noteikti arī nevarēs ziedot asinis. Tiesa, ir virkne ierobežojumu, kuri radīti rūpēs par donora labsajūtu un veselību, tāpat ir vairāki izmeklējumi un piesardzības pasākumi, kas nepieciešami, lai komponenti būtu droši pārliešanai. Taču principā, ja cilvēks jūtas vesels un nelieto nekādus medikamentus, problēmām nevajadzētu būt.»
«Ja rodas bažas par savu donora potenciālu, aicinām aizpildīt anketu (to var izdarīt arī uz vietas jebkurā VADC ziedošanas vietā).»
Galvenais ir atnākt un mēģināt kādam palīdzēt, ziedojot asinis. Ja ir kādas neskaidrības par procesu vai jautājumi par veselības stāvokli, pirms apmeklējuma noteikti var pakonsultēties ar mūsu mediķiem, zvanot pa tālruni 80 000 003. Procedūra ir vienkārša un nesāpīga.
Vidēji asins ziedošanas process notiek līdz 15 minūtēm, ja apmeklējuma brīdī nav daudz cilvēku, viss process nav ilgāks par pusstundu.
Asins ziedošana ir veselīga
Viens no mītiem, kas, iespējams, attur jaunos donorus no asins ziedošanas, ir domas, ka tas ietekmē veselību negatīvi, taču tā nebūt nav. Patiesībā asins ziedošana ir pat veselīga.
«Pēc asins ziedošanas notiek asins šūnu atjaunošanās, organisms momentā mobilizējas un sāk atjaunot zaudēto asins apjomu. Donors atbrīvojas no vecajām asins šūnām un organisms saražo jaunus eritrocītus, kas daudz efektīvāk izplata skābekli visā organismā. Eritrocītus, ko zaudē, ziedojot asinis, organisms atjauno četru līdz astoņu nedēļu laikā, attiecīgi pēc deviņām nedēļām jau atkal drīkst ziedot asinis,» pastāsta pārstāve.
Vienlaikus viņa norāda, ka tas ir labs treniņš organismam, piemēram, cilvēki, kas regulāri nodod asinis, vieglāk panes lielu asins zudumu traumu gadījumos.
Pilnu interviju lasiet portālā Rītakafija.lv!
ļoti interesants raksts, paldies