INTERVIJA | Iepazīsti sevi caur rokrakstu

Kā tas ir iespējams? Kā tu to dari? To bieži jautā grafoloģei Iritai Rozentālei. Rokraksta analīze ir viena no interesantākajām pieredzēm ceļā uz sevis iepazīšanu, attīstību un augšanu, tāpēc šajā nedēļā BNN žurnāliste Gunta Kūla sarunājas ar jomas speciālisti Iritu Rozentāli, lai uzzinātu, ko rokraksts spēj par mums pastāstīt.

Jāpiemin, ka publikācijas noslēgumā lasītājiem būs iespēja uzzināt, kā no pieciem uzrakstītiem teikumiem tik daudz par cilvēku var pateikt.

Kā ierasts, sāksim ar iepazīšanos. Irita Rozentāle ir specializējusies biznesa un sporta psiholoģijā, viņa spēlē arī hokeju, lielu savu dzīves daļu strādājusi par personālvadītāju, bet pēdējos četrus gadus apgūst grafoloģiju un analizē rokrakstus.

Lai arī grafoloģija ir līdz šim īsākā Iritas dzīves daļa, tā izrādījusies par vienu no intensīvākajām. Mācīties grafoloģiju Irita sāka aptuveni pirms četriem gadiem, taču stāsts, kā radās šī ideja, ir ļoti interesants, jo šī pieredze aizvedusi Iritu pie sirdsdarba.

Grafoloģija ir zinātne, kas pēta rokraksta un cilvēka rakstura likumsakarības. Pēc rokraksta iespējams noteikt personības iezīmes, spriest par cilvēka psiholoģisko tēlu, izprast viņa noskaņojumu un talantus, komunikācijas spējas, kā arī daudz ko citu. 19.gadsimta beigās franču arheologs, botāniķis, arhitekts, ģeologs un rakstnieks vienā personā Žans Ipolits Mišons radīja teoriju par rokraksta saistību ar cilvēka psihi un tās svārstībām un ieviesa sabiedrībā tādu jēdzienu kā grafoloģija (no grieķu valodas grapho – rakstīt un logos – zinātne).

«Sākot mācīties, es nevienā brīdī nebiju aizdomājusies, ka tas varētu kļūt par manu darbu un pat sirdsdarbu,» teic grafoloģe.

Irita Rozentāle, grafoloģe, grafoloģija, intervija, personība, attīstība, rokrakstu tulkošana,
Irita Rozentāle. Foto no privātā arhīva

«Tāpat kā maniem klientiem, arī man savulaik bija neviltots izbrīns un pārsteigums, kā iespējams no dažiem uzrakstītiem teikumiem tik daudz ko par mani pastāstīt un cik daudz pati par sevi varu uzzināt. Tad, kad saņēmu savu rokrakstu analīzi, tas pārsteidza tik ļoti, ka izlēmu, ka vēlos pati apgūt šo māku.»

Latvijā visatpazīstamākā grafoloģe ir Anita Millere, un pirmais ceļš Iritai ar Anitu krustojās pirms četriem gadiem, kad Anita sociālajā vietnē Facebook meklēja rokrakstus savam pētījumam. «Pēc apraksta es sapratu, ka mans rokraksts atbilst meklētājam, es aizsūtīju, bet pretī par to Anita piedāvāja rokraksta analīzi.»

«Kad pirmo reizi dzīvē satiku Anitu, man bija ļoti maz laika, jo biju ceļā uz psihoterapiju. Tajā laikā es risināju ļoti konkrētus jautājumus, un jāatgādina, ka redzējāmies pirmo reizi mūžā. Šajā īsajā sarunā Anita pēc mana rokraksta nolasīja visus manus sāpīgos jautājumus, ko risināju tolaik terapijā. Melotu, ja neteiktu, ka biju mēma.

Kad sāku pati apgūt to visu, mani vienkārši apbūra šī zinātne, taču citu rokrakstus nepētīju. Mācību laikā bija jākārto arī eksāmens, un viens no praktiskās daļas nosacījumiem bija analizēt dažādus rokrakstus. Pirms eksāmena es sāku trenēties un analizēju rokrakstu visiem, kuri man to ļāva. Pamazām radās interese par citu rokrakstiem, tāpēc vēlējos sevi vairāk izaicināt.

Interesentu parādījās arvien vairāk, un kādu dienu man jautāja, cik par šo konsultāciju ir jāmaksā. Es biju tik apjukusi, jo nevienā brīdī nedomāju, ka šis hobijs varētu pārtapt par vienu no naudas pelnīšanas veidiem.

Jāteic, ka savā būtībā esmu ārkārtīgi kautrīga, arī manis rakstītajos burtos tas atspoguļojas. Tāpat man ir bijis jāstrādā ar pašvērējuma celšanu, un izrādās, ka arī rakstot to var darīt!»

Irita atzīst: «Aptuveni 85% rokrakstos, kurus es analizēju, ir zems vai svārstīgs pašvērtējums. Un tas nav atkarīgs no cilvēka nodarbošanās vai statusa, dzimuma vai vecuma. Pašvērtējums ir ļoti būtisks, lai mēs spētu īstenot idejas un būtu mierā ar dzīvi.»

Jā, izrādās, ka arī ar rokraksta treniņu var uzlabot pašnovērtējumu. Īpaša uzmanība jāpievērš burtam «t» – jānovērtē, kur atrodas burta šķērssvītra. 

Uzdevums

Lai uzlabotu savu pašvērtējumu, turpmākās trīs nedēļas katru dienu 15 minūtes raksti «t» burtu ar šķērssvītru atbilstošā augstumā.

Pašvērtējuma izmaiņas apkārtējie pamanīs pēc mēneša, bet pats cilvēks sajutīs pēc 2–3 mēnešiem pie nosacījuma, ja «t» burta šķērssvītra jau dabiski tiks rakstīta atbilstošā augstumā. (dažiem pietiek ar trīs nedēļām, citiem nē. Ja tas nebūs dabiski, tad pašvērtējuma izmaiņas arī nenotiks.)

Pirms rakstīt konkrētos burtus, noteikti ir jākonsultējas ar kādu grafologu, jo, nezinot, kā burtam jāizskatās, nejauši var sevī aktivizēt nevēlamas lietas.

«Atceros, ka pirmās analīzes man prasīja apmēram četras piecas stundas, bet nu es rokrakstu lasu kā grāmatu.»

Liktenīgajā tikšanās reizē ar Anitu Irita jau tad sapratusi, ka vēlas vairāk izprast šīs zinātnes «maģiju». Un dzīve iegrozījās tā, ka nu rokrakstu analītika ir Iritas maize un sirdsdarbs.

«Es labu laiku strādāju starptautiskā uzņēmumā par personālvadītāju. Pagājušā gada maijā notika reorganizācija, tika samazināta šī pozīcija, un es paliku bez darba. Taču viss notiek tā, kā tam jānotiek. Es vienmēr esmu gribējusi strādāt sev, taču vienmēr bija atrunas.»

Irita stāsta par darba dzīves grafoloģijā sākumu: «Tas bija 17.maijs – mana pēdējā darba diena kā personālvadītājai. 18.maijā man bija pārdomu diena, un es sapratu – vai nu tagad, vai nekad. Es nolēmu pilnībā ieguldīties rokrakstu analīzē, un šķiet neticami, bet ar 19.maiju dzīve pāršķīra jaunu lapu. Jā, es nekad dzīvē neesmu tik daudz strādājusi, arī nekad dzīvē neesmu tik daudz nopelnījusi, un nekad iepriekš dzīvē neesmu guvusi tādu gandarījumu par padarīto. Es beidzot jūtos savā vietā. Darbs, ko veicu, ir ieguldījums cilvēkiem, esmu klātesoša un spējīga atgādināt cilvēkiem par viņu talantiem, spējām, prasmēm.»

Irita Rozentāle, grafoloģe, grafoloģija, intervija, personība, attīstība, rokrakstu tulkošana,
Irita Rozentāle. Foto no privātā arhīva

«Es jūtos kā laimes luteklis, darot to, kas man patīk, palīdzot cilvēkiem paskatīties uz sevi no malas, atgādinot par talantiem, palīdzot risināt dažnedažādas dzīves jomas. Un jāsaka, ka tiešām daru to no tīras sirds un ar lielāko atdevi. Šajā procesā es mācos arī sevi novērtēt, ka tas, ko es dodu, ir vērtīgi.

Esmu patiesi gandarīta, ka pie manis nonāk cilvēki, ka vēlas sevi izzināt, reizēm pie manis nonāk cilvēki, kuri nezina, ko iesākt ar turpmāko dzīvi, vai baidās spert nākamo dzīves soli. Es varu cilvēkiem palīdzēt, viņus iedrošināt un iedot arī praktisku metodi, kā ar rokrakstu var strādāt. Es pati esmu piemērs tam, kā praktiska darbošanās ar sevi var palīdzēt.»

Latvijā šobrīd vienīgā iespēja apgūt grafoloģiju ir pie jau iepriekš minētās grafoloģes Anitas Milleres, taču Irita atklāj, ka arī pati grasās pavisam drīz pasniegt grafoloģijas pamatus.

Irita specializējusies zinātniskajā grafoloģijā, kur ticamība ir 95%. Visā pasaulē ir vienota sistēma burtu skaidrojumiem, vai lai mēs runājām par latviešu, krievu vai citu valodu. Piemēram, burts d rakstveidā ir gan krievu, gan latviešu valodā, proti, tie burti, kas zīmējas vienādi, atbild vienu un to pašu tēmu visās valodās. Turklāt rokrakstu var analizēt visās valodās, paskaidro Irita.

Meditācija un kustība smadzenēm

Ne velti dažādas jomas speciālisti iesaka veikt pierakstus «ar roku», jo rakstīšana dod mūsu smadzenēm kustību, aktivizē smadzenes. Rakstīšana visvairāk iedarbojas uz komunikācijas prasmēm, proti, jo vairāk rakstīsi, jo vairāk uzlabosi komunikācijas prasmes.

Īpaši bērniem ir nepieciešams veikt pierakstus, jo šī darbība uzlabos visas kognitīvās prasmes. Tāpat caur rokrakstu darbojas sīkā motorika, kas attīsta smadzenes.

Vienlaikus rakstīšana ir lieliska meditācija. Mēs redzam, ka sabiedrībā ir vairāk trauksmes emocionālā līmenī nekā vajadzētu, rakstīšana ar roku ir lieliska terapija pašiem ar sevi. 

«Arī es joprojām rakstu gan treniņam, gan meditācijai. Es agrāk bieži rakstīju dzeju, jāsaka, ka es nevienu dzejoli neesmu uzrakstījusi datorā, bet, paņemot rokās pildspalvu un lapu, dzejas rindas rakstās pašas par sevi. Vēl viens pluss rakstīšanai ar roku – attīstās radošums,» stāsta grafoloģe.

Kad nostabilizējas rokraksts?

Irita stāsta, ka rokraksts cilvēkam nostabilizējas ap 20 gadu vecumu, taču rokraksts mainās visu dzīvi. Tāpēc rokraksta analīze varēs pastāstīt par cilvēka dzīvi šobrīd un būs aktuāla apmēram sešus mēnešus.

Savukārt bērniem un pusaudžiem, kad personība tikai veidojas, rokrakstu ieteicams analizēt mēneša ietvaros.

Vienlaikus Irita pastāsta, ka cilvēki bieži vien stāsta, ka rokraksts mainās teju katru reizi, kad rokā tiek paņemta pildspalva. «Vizuāli rokraksts mainās emociju dēļ, jo rokraksts atveido cilvēka emocionālo stāvokli, kas, protams, ir mainīgs. Tas kas nemainīsies, ir burtu rakstīšanas tehnika, un tās jau ir cilvēka personības iezīmes.»

Labs palīgs vecākiem

Rokraksta analīze arī ir labs palīgs vecākiem un viņu pusaudžu bērnam saprast tālākos dzīves soļus. Un ne tikai. «Pavisam nesen strādāju ar pusaugu meiteni, kuru piemeklēja biežas trauksmes. Viņa pati gan iemeslus atklāt nevarēja, taču rokraksta analīze atklāja cēloņus, burti izskaidroja iemeslus, kāpēc ir satraukums. Tāpat var redzēt arī personības stiprās puses, kā arī to, kas ne tik labi padodas. Es vienmēr esmu par to, ka cilvēkam ir jāattīsta talanti, lai justos labāk, nevis jācīnās ar vājajām pusēm, lai tās paceltu līdz viduvējībai, un joprojām nejustos pilnvērtīgi.

Jā, manu klientu lokā ir bērnu vecāki, kuri sūta bērnu rokrakstus, un ir gana priecīgi izprast bērnu šādā veidā. Tāpat ir daļa vecāku, kuriem neveidojas laba komunikācija ar bērnu, vecāki viņus neizprot, paņemot abus rokrakstus – gan vecāku, gan bērna –,  ļoti labi var redzēt, kas nestrādā un kā komunikāciju var uzlabot,» stāsta Irita.

Pieņemot darbā, analizē rokrakstu

«Rokraksts, viennozīmīgi, var pastāstīt par profesionālajām prasmēm, kas noderēs gan skolēniem, meklējot dzīves ceļu, gan arī darba vadītājiem, pieņemot jaunu darbinieku. Rokraksts nepateiks, cik augstskolas esi pabeidzis, taču tas pastāstīs, vai uz tevi var paļauties, vai tev piemīt darbaspējas, atbildības sajūta, godīgums un dažādas citas nianses.»

Rokraksta analīzi un par iespējām uzlabot savstarpēju komunikāciju tieši ar rokraksta palīdzību lasi pilnajā intervijā, kas atrodama portālā Rītakafija.lv.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas