Viens no pēdējā laikā kontroles pasākumos arvien biežāk konstatētajiem virzieniem, kurā notiek apzināta izvairīšanās no nodokļu nomaksas, ir ļaunprātīga iejaukšanās elektroniskajos kases aparātos un sistēmās ar mērķi neuzrādīt uzņēmuma gūtos patiesos ienākumus pilnā apmērā un tādējādi ievērojami samazināt valsts budžetā maksājamo nodokļu summu.
Šāda veida pārkāpumi visbiežāk tiek konstatēti uzņēmumos, kas nodarbojas ar sabiedrisko ēdināšanu, zobārstniecību, kā arī tirdzniecības uzņēmumos, portālu BNN informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Piemēram, tikai vienā sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumā (restorānā Vecrīgā) pārbaudes laikā konstatēts, ka, neatļauti iejaucoties kases aparātu darbībā, patiesie par 2014.gadu gūtie ieņēmumi samazināti par 337 500 eiro. Par minēto gadījumu VID Finanšu policijas pārvaldē ir uzsākts kriminālprocess par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā, kurā pēc sākotnējiem datiem valsts budžetam nodarīto zaudējumu apmērs 2014.gadā ir aptuveni 70 000 eiro.
Kopumā VID Finanšu policijas pārvaldē šobrīd tiek izmeklēti 14 kriminālprocesi saistībā ar elektronisko kases aparātu čeku viltošanu un izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Visos šajos gadījumos VID vēršas gan pret fiziskām personām, kas pastrādājušas šos noziegumus, gan arī pret juridiskām personām, kuru interesēs tikuši pastrādāti minētie noziedzīgie nodarījumi. Kriminālprocesos iesaistīte komersanti pārstāv dažādas nozares – būvniecības nozari, kravas pārvadājumu un transporta pakalpojumu sniegšanas nozari, degvielas tirdzniecības nozari.
Šā gada 7.maijā visā Latvijā kopumā tika veiktas 194 elektronisko kases aparātu un sistēmu izmantošanas tematiskās pārbaudes, kuru rezultātā 81% gadījumu tika konstatēti dažādi pārkāpumi. Pārbaužu laikā tika izņemti kases aparāti papildu pārbaužu veikšanai, savukārt par pārkāpumiem ir uzsākta lietvedība administratīvo pārkāpumu lietās.
Kopumā šī gada pirmajos četros mēnešos VID ir veicis 775 tematiskās pārbaudes tirdzniecības un pakalpojumu sniedzēju uzņēmumiem, kuri savā pamatdarbībā ieņēmumu reģistrēšanai izmanto kases aparātus. 65% gadījumu konstatēti pārkāpumi, kas jau atkal liecina, ka uzņēmumi, iespējams, veic darbības ar mērķi slēpt realizācijas ieņēmumus, lai samazinātu gūto ieņēmumu summu un tādejādi izvairītos no nodokļu nomaksas pilnā apmērā.
VID atgādina, ka par konstatētajiem pārkāpumiem grāmatvedības uzskaitē, kā arī izvairīšanos no nodokļu vai tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas, kā arī par ienākumu, peļņas vai citu ar nodokli apliekamo objektu slēpšanu (samazināšanu) Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā jau šobrīd Valsts ieņēmumu dienestam ir paredzētas iespējas piemērot papildsodu uzņēmuma valdes loceklim, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus komercsabiedrībās. Savukārt, konstatējot un pierādot, ka uzņēmums lieto kases aparātu vai kases sistēmu, kurai ir mainīta programmatūra vai veiktas citas darbības, ar kurām radīta iespēja slēpt vai samazināt ar nodokļiem un nodevām apliekamo objektu, VID ir tiesības apturēt nodokļu maksātāja saimniecisko darbību. Tāpat atbildība un naudas sods Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā ir paredzēts par kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas lietošanu, ja ir mainīta tās konstrukcija vai programma, ar ko tādējādi radīta iespēja slēpt vai samazināt ar nodokļiem un nodevām apliekamo objektu.
Jāpiebilst, ka šā gada 30.aprīlī Valsts sekretāru sanāksmē ir izsludināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām, ar kuriem tiek noteiktas izmaiņas elektronisko kases aparātu sistēmas tehniskajās prasībās, kas novērsīs iespēju veikt nelikumīgas manipulācijas ar kases aparātu datiem.
VID arī ierosinājis valsts iestāžu darba plānā ēnu ekonomikas ierobežošanai 2016. – 2020.gadam iekļaut priekšlikumu ieviest jaunu pārbaudes veidu – elektronisko ierīču un iekārtu auditu, kura laikā tiktu veikts budžetā maksājamo summu pārrēķins, nosakot par labu budžetam piedzenamo nodokļa summu (starpību starp, kases aparātā reģistrēto un audita izvērtēšanas rezultātā precizēto nodokļu un citu maksājumu summu) un aprēķināta soda nauda 100 procentu apmērā no budžetā iemaksājamās nodokļa summas.
VID ir arī izteicis priekšlikumus pastiprināt Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā jau šobrīd noteikto administratīvo atbildību uzņēmumiem, kuri lieto kases aparātu vai sistēmu, ja ir mainīta tās konstrukcija vai programma un tādējādi radīta iespēja slēpt vai samazināt ar nodokļiem apliekamos ienākumus, nosakot naudas sodu līdz četrtūkstoš trīssimt eiro par katru kases aparātu, kurā pārkāpums ir konstatēts. Vienlaikus VID ir rosinājis pastiprināt administratīvo atbildību arī kases aparātu apkalpojošajiem dienestiem par neatļautu darbību veikšanu, lai mainītu kases aparāta vai sistēmas konstrukciju, iejauktos programmā un radītu iespēju slēpt vai samazināt ar nodokļiem apliekamos ienākumus.
Kā vēstīts, pagājušajā gada beigās Finanšu policija uzsāka izmeklēšanu saistībā ar Gan Bei darbību. Finanšu policija uzskata, ka ar restorānu tīkla Gan Bei īpašniekiem saistīta organizētā noziedzīgā grupa katru mēnesi no uzņēmuma kases aparātiem izzagusi aptuveni 700 000 līdz 800 000 eiro skaidras naudas jeb 50% no mēneša apgrozījuma. Finanšu policija 10.decembrī aizturēja septiņus šīs grupas dalībniekus.
Kā liecina Firmas.lv informācija, Gan Bei tīklu pārvaldošais uzņēmums kopumā darbojas ar 24 struktūrvienībām, kas darbojas ar nosaukumiem Gan Bei, Lage Ko, Lage gastronomija, Thali, Kļavas lapa, Modulis 3, Neo, Grill&Bar.
Lage Ko 2013.gadā apgrozīja 11,5 miljonus eiro, kas ir par 13% vairāk nekā 2012.gadā, kad apgrozījums bija 10,21 miljons eiro. Tikmēr uzņēmuma peļņa 2013.gadā bija 238 877 eiro, kas ir par 30% vairāk nekā 2012.gadā, kad peļņa bija 183 652 eiro.
SIA Lage Ko dibināta 1993.gadā. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 506 684 eiro. Lage Ko īpašnieki ir Natālija Pavlova – 33,33%, Irēna Līce – 33,33% un Oļegs Arups – 33,33%.
Ref: 102.000.102.9777