Toreizējā finanšu ministra Einara Repšes veiktās reformas Valsts ieņēmumu dienestā bijusi liela muļķība, uzskata bijušais VID vadītājs Dzintars Jakāns.
Tobrīd, kad sākās krīze, vajadzēja nospiest atbilstošās pogas, kas gan netika izdarīts. Līdz ar to šobrīd uzņēmējdarbība vairs netiek stingri kontrolēta, vaicāts par ēnu ekonomikas īpatsvaru Latvijā, izdevumam Lietišķā Diena norāda Jakāns.
Viņaprāt, valsts augstākās amatpersonas nav pietiekami pievērsušās uzmanību ēnu ekonomikas apkarošanai, jo tas varētu būt kādam izdevīgi.
Piemēram, tiem, kas atrodas pelēkajā zonā un nodarbojas ar naudas izzagšanu no valsts budžeta. Citādi nevar izskaidrot to, ka nodokļu iekasēšanas stiprināšana nenotiek. Kas tad notika pērn, piemēram, saistībā ar akcīzes nodokļa iekasēšanu? Tika veiktas ļoti būtiskas reformas, visa administrēšana nodota Akcizēto preču pārvaldes rokās, taču, salīdzinot ar 2009.gadu, akcīzes nodokļa veidā pērn tika iekasēts par 46 miljoniem latu mazāk. Manuprāt, tas ir iespaidīgs skaitlis, uzsver bijušais VID vadītājs.
Plus vēl bija neveiksmīgā Repšes kunga realizētā VID reforma. Šis kopums noveda pie nodokļu maksāšanas disciplīnas izlaišanas no rokām. Izlietu ūdeni pēc tam ir ļoti grūti sasmelt. Tagad piedabūt cilvēkus pie pareizas nodokļu maksāšanas… Nu, to nevar izdarīt, paaugstinot nodokļus. Ir vajadzīgs kāds «burkāns», stimuls, lai nodokļi tiktu maksāti. Tagad tādu nav, taču tiek palielināti nodokļi un tarifi, skaidro Jakāns.
Salīdzinot Latvijas un Igaunijas situāciju, jāteic, ka igauņiem izdevās noturēt nodokļu nomaksas disciplīnu, bet šeit to faktiski neviens nedarīja. VID sākās dažādas pārbīdes, jukas, atstādināšanas un viss pārējais. Es tajā laikā ikdienā nodarbojos ar paskaidrojumu rakstīšanu, atzīst Jakāns, piebilstot, ka nevajadzētu vainot arī pašreizējo VID vadītāju Nelliju Jezdakovu, kas toreiz kā vietas izpildītāja nodarbojusies ar dažādu ugunsgrēku dzēšanu.
Ja katru atlaisto darbinieku neapmierinātību publicētu medijos, uh, cik daudz “noderīgas” informācijas mums būtu ko lasīt.