Rīgā mājokļu pieejamība gada laikā uzlabojusies straujāk nekā kaimiņvalstu – Igaunijas un Lietuvas – galvaspilsētās. Tomēr joprojām jauno mājokļu pieejamībā Latvija atpaliek no pārējām Baltijas valstīm. Savukārt rīdziniekiem vispieejamākie ir sērijveida dzīvokļi vecajās mājās.
Aizvadītajā gadā SEB Mājokļa pieejamības indekss jauniem dzīvokļiem Rīgā uzrādīja vislielāko pieaugumu Baltijas valstīs, palielinoties gada laikā par 3,3 m2 līdz 27,9 m2. Viļņā indeksa vērtība palielinājusies par 0,4 m2 līdz 29,6 m2, savukārt Tallinā kritusies par 0,9 m2 līdz 35,7 m2.
«Rīgā vidējā cena jaunajiem dzīvokļiem mikrorajonos 2015.gada laikā saruka, kas skaidrojams ar pieprasījuma mazināšanos. Līdz ar uzturēšanās atļauju sliekšņa pacelšanu līdz 250 tūkstošiem eiro jaunie dzīvokļi mikrorajonos vairs netiek pirkti ar mērķi iegūt uzturēšanās atļauju. Tādējādi vērojama darījumu struktūras maiņa, un arvien lielāks īpatsvars darījumos ir ekonomiskās klases dzīvokļiem, kurus var atļauties iegādāties vietējie pircēji. Savukārt Tallinā mājokļu pieejamības indekss jaunajiem mājokļiem saruka, jo gada laikā bija vērojams diezgan straujš cenu pieaugums dzīvokļiem jaunajos projektos,» skaidro SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.
Tomēr, neskatoties uz indeksa vērtības kritumu, Tallinā jaunie mājokļi joprojām ir pieejamāki salīdzinājumā ar Rīgu un Viļņu, un strādājošie Tallinā var atļauties lielāku dzīvokli. Ja ienākumi turpinās palielināties straujāk nekā nekustamā īpašuma cenas, tad mājokļi kļūs pieejamāki lielākam iedzīvotāju skaitam, jo procentu likmes eiro valūtā tuvāko pāris gadu laikā turpinās saglabāties vēsturiski zemā līmenī, papildina Rudzītis.
Saskaņā ar SEB Mājokļu pieejamības indeksa datiem 2015.gadā pēdējā ceturksnī Rīgā palielinājusies arī indeksa vērtība sērijveida dzīvokļiem – līdz 53,5 m2, kas ir par 1,4 m2 vairāk nekā 2014.gada pēdējā ceturksnī. Indeksa vērtības pieaugumu pozitīvi ietekmēja strādājošo ienākumu kāpums, kas apsteidza nekustamā īpašuma cenu procentuālo palielinājumu. Mājokļu pieejamības indekss vecajiem dzīvokļiem «guļamrajonos» Tallinā pieaudzis par 0,5 m2 līdz 44 m2, bet Viļņā par 0,7 m2 līdz 41,9 m2. Līdzīgi kā Latvijā, arī Lietuvā un Igaunijā strādājošo reālie ienākumi pērn palielinājušies straujāk nekā dzīvokļu cenas padomju laiku mājās.
Ref: 102.000.102.12132