«Pašreizējā situācijā ar Juri Jurašu vērojamas pazīmes, kas liecina, ka pret viņu un Jauno konservatīvo partiju (JKP) ir vērsta politiska, kā arī ekonomisku noziegumu motivēta izrēķināšanās, kas norāda uz oligarhu lielo vēlmi parādīt, ka viņi joprojām tur varu savās rokās,» tā par kriminālvajāšanai izdoto Saeimas deputātu un Tieslietu ministrijas parlamentāro sekretāru Juri Jurašu (JKP) komentē Latvijas tieslietu ministrs un JKP priekšsēdētājs Jānis Bordāns.
«Juraša mandāta nolikšana nebūtu zaudējums JKP, bet trieciens Latvijas tiesiskumam»
Situācija ar Jurša izdošanu tika apspriesta jau iepriekšējās valdības laikā. Tā tika gan ierosināta, gan izbeigta, gan atkal ierosināta. Arī lēmums, kurā brīdī virzīt viņu kriminālizdošanai, visticamāk, dzimis «vecās valdības gaiteņos», uzskata Bordāns.
Viņa ieskatā, šobrīd Latvijā notiek cīņa par «faktiskās varas neizlaišanu no rokām». «Tas ir kā metiens no pagātnes šodienā. Tāpat kā 1918.gadā 18.novembrī vācu un krievu karaspēks stāvēja, kaut arī mēs jau bijām proklamējuši valsti, tā ir ar jauno valdību – varam pasludināt, ka tā ir, bet vairāki vecie lēmumi joprojām pastāv.»
Bordāns uzsver, ka Juraša mandāta nolikšana nebūtu trieciens JKP, bet trieciens Latvijas tiesiskumam, kas atspoguļotu varu, kāda pastāv oligarhiem.
«No partijas viedokļa mums nekas nemainītos. No JKP Saeimā var strādāt Juris Jurašs, var strādāt Ieva Akuratere [deputāte, kas stātos Juraša vietā]. Tas pat būtu labs pienesums, jo Akuratere sabiedrībā vēl nav novērtēta kā politiķe,» atzīmē Bordāns.
«Vecajiem» sāp, ka tiek pielietotas jaunas metodes..
Komentējot gan vairāku politisko partiju, gan valsts prezidenta kritizēto lēmumu izsūtīt komentāru par Juraša situāciju vēstniecībām, tieslietu ministrs atzīmē: «Es domāju, ka tiku kritizēts tieši tāpēc, ka šī vēstule nonāca līdz svarīgu cilvēku rokām un kādam tas ļoti nepatika.»
«Latvijā joprojām ir pieņemts tos «nesmukumus» paslaucīt zem tepiķa un domāt, ka būs labi,» bilst Bordāns. «Kādu pa kluso ieliksim cietumā. Neviens neuzzinās, būs labi. Noziegumu izdarīsim, neuzzinās, būs labi, tu paliec godīgs cilvēks. Nozagsim valstī miljonus, neuzzināsim, tu esi cienīgs cilvēks,» par vēstules kritizētājiem izsakās Bordāns.
Viņš uzsver, ka partija nevienu brīdi neslēpa šo rīcību, bet gan jau sākumā teica, ka šo lietu par Jurašu izcels starptautiskajā līmenī. «Tas bija pirmais solis, ko veicām – informēt vēstniecības. Mēs informējām vēstniecības, ka valstī turpinām attīrīties no oligarhiem, bet oligarhi joprojām ir ļoti spēcīgi – to mēs pateicām.»
Viņaprāt, vēstnieki pēc šīs vēstules sākuši visiem pēc kārtas uzdot jautājumus, kas citiem nav tīkami. «Protams, ka tad ir kaut kā šis jānoslēpj, jānomelno, kāds to darīs. Tomēr, domāju, ka tas bija ļoti pareizs solis no JKP puses.»
Var teikt, ka «vecajiem» sāp, ka tiek pielietotas jaunas metodes tiesiskuma caurspīdīgumam, atzīmē Bordāns.
Politiskā izrēķināšanās?
«Personiski es kopš 31.janvāra esmu bijis zināmā šokā par to, ka tiesiskums ir tik smagi ievainots šobrīd. Tiek ciniski parādīts, ka [oligarhu] kājām var samīdīt tiesiskumu Latvijā.» Viņaprāt, 31.janvāri vajadzētu Latvijā nosaukt par Trauksmes cēlāju dienu.
Bordāns atzīmē, ka partija turpina vākt pierādījumus, tomēr šajā tiesas procesā tas neesot tik vienkārši. «Ja man pajautātu, vai es ticēju, ka šāda lieta var nonākt līdz tiesai [laikā], kad Jurašs jau ir ievēlēts par deputātu, es teiktu – nē. Tas apliecina, ka situācija ar tiesiskumu Latvijā ir daudz sliktāka nekā domāju.»
Tāpat Bordāna ieskatā fakts, ka pret Jurašu varēja vērsties jau iepriekš, pirms viņš kļuva par Saeimas deputātu, liecina par «politiskās izrēķināšanās» lielo iespējamību. «Pats Jurašs jau teju gada garumā prasīja, lai izskata šo lietu, to izbeidzot vai nosūtot vajāšanai. Viņš gada garumā centās panākt, lai tiktu veiktas vairākas nopratināšanas. Tas nenotika, bet tika sagaidīts šis brīdis.»
«Man kā tieslietu ministram labāk būtu šajā brīdi teikt – gaidīsim, kāds būs šo procesa virzītāju lēmums. Tomēr kā juristam man būtu ļoti daudz ko sacīt.»
Bordāns uzsver, ka šī procesa izmeklēšanā nekādā veidā neiejauksies, lai neviens nevarētu norādīt uz viņa pašreizējā amata ļaunprātīgu pilnvaru izmantošanu. Tomēr, politiķa ieskatā, esošā situācija ir kā «signāls» no oligarhiem, ka viņi nekur nav pazuduši un joprojām mēģina arī jaunās valdības laikā ietekmēt politiskos un tiesiskos procesus Latvijā.
Es vispār domāju, ka Latvijā pie varas ir mafija – cilvēku grupa, kuri nezin robežas saprātam un ir neprāta apņemti, rausēji! Nesaprotu, kas notiek viņu galvās?! Esmu satraukusies par Latviju un tās iedzīvotājiem! Laikam mums visiem jāaizbrauc prom no Latvijas un pagaidīt, kamēr viņi viens otru būs rīkles pārgrauzuši. Tad visi varēs braukt mājās un veidot savu, mūsu Latviju!
as ir tik atklāti redzams, ka Latvijā ir divas valdības. Viena Saeimā, kas darbojās kā lēmumu izpildītāji pagrīdes valdības uzdevumā. Īstā “valdība” ir pirtīs un medībās. Mēs viņus zinām un redzam…