Kampaņā Atver sirdi, atver skapi! aicina ziedot ukraiņu atbalstam

Lai atvieglotu apģērba, apavu un citu tekstila izstrādājumu ziedojumu vākšanu Ukrainas iedzīvotājiem, kā arī veicinātu tekstila šķirošanu Latvijā, ceturtdien, 19.maijā, uzsākta kampaņa Atver sirdi, atver skapi!. Tās ietvaros Latvijas sabiedrība aicināta pārskatīt savu skapju saturu un apnikušo vai nederīgo apģērbu, apavus un mājas tekstilu ziedot, nododot kādā no vairāk nekā 130 speciālajiem tekstila šķirošanas konteineriem Latvijā. 

Ātrās modes un patēriņa kultūras laikmetā cilvēki nemitīgi papildina un maina sava skapja saturu, lai ietu kopsolī ar laiku un modes tendencēm. Tas, kas vilkts mugurā pirms gada, šodien tiek uzskatīts par neaktuālu un aizmirsts guļ skapja dziļākajās dzīlēs vai vienkārši tiek izmests atkritumos. Tā vietā, lai apnikušajām un vairs nevajadzīgajām lietām rastu atkārtotu pielietojumu, tās vēl arvien lielā apjomā nonāk atkritumu poligonos, veidojot 3–5% no kopējā sadzīves atkritumu apjoma. Tikmēr organizācijas, kas vāc ziedojumus no Ukrainā notiekošā kara bēgošajiem cilvēkiem, nereti ziedojumos saņem atkritumus, nevis valkājamus apģērbus un apavus, BNN informē akcijas organizatori.

«Šobrīd, kad Ukrainas tauta ir ierauta karā un piedzīvo humāno krīzi, daļa Latvijas iedzīvotāju labprāt ziedo savu nevajadzīgo vai nederīgo apģērbu un apavus dažādām organizācijām un iedzīvotāju iniciatīvām, kas sniedz atbalstu Ukrainas iedzīvotājiem un bēgļiem. Diemžēl vienotas, efektīvas, iedzīvotājiem plaši pieejamas un ērti sasniedzamas nacionāla mēroga apģērba un tekstila izstrādājumu ziedojumu vākšanas sistēmas, lai atbalstītu Ukrainas cilvēkus, Latvijā joprojām nav. Ziedojumus vāc dažādas organizācijas, iedzīvotāju iniciatīvas u. tml., kuru ziedojumu vākšanas punkti pieejami lielākoties lielajās Latvijas pilsētās. Tiem ir noteikti darba laiki, kas ierobežo piekļuvi un rada neērtības iedzīvotājiem, kuri, iespējams, apsver ziedošanu. Mūsu izveidotais tekstila savākšanas konteineru tīkls ir rīks, kas var palīdzēt šīs problēmas kaut daļēji risināt,» norāda Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis.

Kampaņas rīkotāji aicina Latvijas iedzīvotājus pašiem nevajadzīgo, bet vēl valkājamo apģērbu, apavus un mājas tekstilu ievietot kādā no vairāk nekā 130 Eco Baltia vide un citu atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu tekstila šķirošanas konteineriem, lai pēc sašķirošanas labos un kvalitatīvos izstrādājumus  nodotu tālāk labdarības organizācijām.

Šādi konteineri pieejami Rīgā, Pierīgas pašvaldībās, Daugavpilī, daudzviet Kurzemē un Vidzemē un citos reģionos.

«Šis ir piemērots brīdis, lai ieviestu kārtību savos skapjos un savos paradumos. Tekstila šķirošanas konteineros var ievietot tīras, sausas un, vēlams, nesabojātas drēbes, kuras ir iespējams ziedot vai nodot atkārtotā apritē, tostarp pārstrādē. Vēl jo vairāk tas attiecas uz tekstila nodošanu labdarības organizācijām: tās ar pateicību pieņems lietas, kas bija modē pērn un pirms diviem gadiem, taču ne saplēstu vai sabojātu apģērbu. Galvenā vadlīnija, kā izvērtēt sava skapja saturu, ir atbildēt uz jautājumu – vai pašam nebūtu nepatīkami vilkt šo apģērba gabalu mugurā? Reglāra un pārdomāta tekstila šķirošana palīdz ne tikai atbalstīt grūtībās nonākušos līdzcilvēkus, bet arī veidot dabai draudzīgus paradumus un mazināt vides piesārņojumu,» aicina Eco Baltia vide valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts.

Tekstila šķirošanas konteineri ir izvietoti arī pie lielveikaliem Rimi visā Latvijā, tāpēc ziedot nevajadzīgo apģērbu var, arī dodoties uz veikalu.

Iedzīvotāju sašķirotais tekstils no speciālajiem konteineriem nonāk SIA Eco Baltia vide šķirošanas filiālē Tukumā, kur tas tiek šķirots pa kategorijām. Labais un kvalitatīvais materiāls tiek novirzīts atkārtotai valkāšanai attīstības valstīs un labdarībai, kas patlaban veido aptuveni 72% no kopējā sašķirotā tekstila daudzuma. Vidēji 7% nonāk pārstrādē, savukārt 21% ir tekstilatkritumi, kas diemžēl atkārtotā apritē nav derīgi un nonāk atkritumu poligonā.

Organizācijas, kas vāc ziedojumus, nereti saskaras ar problēmām, ko rada nepārdomāta tekstilizstrādājumu nodošana labdarībai. «Līdz ar sezonalitāti mainās arī cilvēku vajadzības – vasarā ziemas mēteļi nav aktuāli, bet labdarības organizācijām ir jāvelta daudz laika un enerģijas, lai atlasītu sezonai piemērotus apģērbus, un pēc tam jāmeklē iespējas atbrīvoties no nederīgā. Cilvēkiem apģērbs un apavi ir nepieciešami šeit un tagad. Savukārt mājas tekstilijas, kas arī ir nepieciešamas cilvēkiem, kuri Latvijā ieradušies bez iedzīves, netiek ziedotas pietiekamā apjomā. Mēs esam no sirds pateicīgi katram, kurš ar cieņu attiecas pret ziedošanu, apzinoties, ka ziedošanas mērķis ir nevis atbrīvoties no tekstilatkritumiem, bet gan patiešām palīdzēt grūtībās nonākušiem cilvēkiem,» uzsver Biedrības Tavi draugi mārketinga vadītāja Beāte Bēvalde.

Lasiet arī: Ukrainas kara 84.diena: Zelenskis prasa ilgāku mobilizāciju, Krievija Mariupoles aizstāvjus ievieto ieslodzījumā un piedāvā tirgot elektrību no Zaporižjas AES

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā labdarības biedrība Tavi draugi no iedzīvotājiem saņēmusi aptuveni sešas tonnas atbalsta preču, tostarp tekstilizstrādājumus. No visa ziedotā apjoma 2,5 tonnas nācies nogādāt atkritumu poligonā.

Kampaņa turpināsies līdz gada beigām, taču uzņēmumi sadarbību turpinās arī pēc tam, nodrošinot ziedojumu novirzīšanu labdarībai tik ilgi, cik būs pieprasījums Ukrainas kara bēgļu atbalstam.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas