Par kukuļa piesavināšanos aizdomās turētā Zaļo un zemnieku savienības biedra, 8. un 9.Saeimas deputāta Anda Kāposta lieta saistīta ar centieniem izpestīt no reāla soda izciešanas kādu pirms vairākiem gadiem par braukšanu alkohola reibumā pieķertu Kāposta novadnieku.
5 000 eiro kukuļa, kas tā arī nesasniedza uzdevumu, devējs jeb starpnieks kukuļdošanas lietā izrādās Kāposta sens paziņa, arī novadnieks no Cēsīm, kurš ar iesniegumu tiesībargājošās iestādēs vērsies, jo sajuties apkrāpts, liecina portāla Pietiek rīcībā esošā informācija par Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklēšanu.
Ka starpnieks naudas nodošanā ir viņa sens paziņa, ir vienīgais, ko telefonsarunā ar portālu apstiprina kādreizējais divu Saeimas sasaukumu deputāts Kāposts. Aprobežojoties ar frāzēm «kā noticis, noticis» un «visa informācija ir pie izmeklētājiem», Kāposts neatbild, vai centies kukuli nodot vai piedāvāt kādai valsts amatpersonai. Tāpat viņš neatbild, ko izdarījis ar nodošanai tālāk saņemtajiem 5 000 eiro. Uz jautājumu, vai varētu atdot novadniekam piesavinātos 5 000 eiro, Kāposts retoriski iebilda «ja tā ir viņa nauda», no plašāka skaidrojuma atsakoties.
Kukuļa starpnieku par izmeklēšanu informēti avoti raksturo kā «darba cilvēku pirmspensijas vecumā, cēsinieku», kurš šī kukuļa savākšanai šķīries no visiem mūža ietaupījumiem. Ar Kāpostu, kas arī nāk no Cēsu puses, starpnieks iepazinies darba gaitās vēl padomju laikā un senā pazīšanās radījusi uzticēšanos. Tagad kukuļdošanas starpnieks jūtoties apkrāpts, ko arī stāstījis izmeklētājiem. Pēc oficiāli neapstiprinātām ziņām, kukulis Kāpostam nodots jau šoziem vismaz mēnesi-divus pirms starpnieks vērsies tiesībsargājošās iestādēs, tādēļ vienīgie pierādījumi par saņemto naudu izrietot no vēlāk ierakstītām sarunām.
5 000 eiro kukuļa mērķis, kā to starpniekam stāstījis Kāposts, bijis izpestīt no reāla cietumsoda izciešanas kādu vīrieti, kurš pirms vairākiem gadiem pieķerts pie stūres dzērumā. Tā vietā, lai izciestu nosacīto sodu, piespiedu darbu, vīrietis aizbraucis strādāt uz Lielbritāniju. 2010.gada novembrī Cēsu rajona tiesa izdevusi Eiropas apcietinājuma orderi par šīs personas izdošanu Latvijai nu jau reāla cietumsoda izciešanai. Kukuļošanas būtība, ko pēc starpnieka liecībām, solījis Kāposts, bijusi panākt, ka izdodamā persona tiek apžēlota vēl pirms izdošanas Latvijai.
Kāposts atteicās komentēt, vai pats kā bijušis Saeimas Juridiskās komisijas deputāts ticējis, ka tas juridiski iespējams un tiešām centies palīdzēt, nododot kukuli, vai naudu vienkārši piesavinājies kā atlīdzību par savu iesaistīšanos. Par lietu informēti avoti par to izteikušies skeptiski, paužot aizdomas, vai kukuļdošanas lieta nebūtu jāpārkvalificē par krāpšanu.
Pēc portāla rīcībā esošās informācijas, persona no Lielbritānijas izdota Latvijai un šobrīd izcieš sodu, kas varētu beigties rudenī. Persona, kuras interesēs sācies šis savādais kukuļdošanas stāsts, nav vēlējusies atgriezties soda izciešanai Latvijā, jo Lielbritānijā viņam esot darbs un ģimene.
Prokuratūra jau tuvāko nedēļu laikā plāno izvirzīt apsūdzību Kāpostam par kukuļa piesavināšanos, ko persona saņēmusi nodošanai valsts amatpersonai, kas ir “maigs” pants, jo paredz īslaicīgu brīvības atņemšanu vai brīvības atņemšanu līdz gadam, vai piespiedu darbu, vai naudas sodu. Pagaidām nav skaidrs, vai Kāpostam tiks inkriminēta starpniecība kukuļdošanā, par ko var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz pat četriem gadiem, jo tad jāpierāda kukuļa vai tā piedāvājuma nodošana valsts amatpersonai. Kāposts atteicās atbildēt, vai ir nodevis vai izteicis piedāvājumu par kukuli kādai amatpersonai. Par notiesāto apžēlošanu Latvijā pēc likuma var lemt tikai Valsts prezidenta kancelejas paspārnē esošais Apžēlošanas dienests. Apžēlošanas aktu paraksta Valsts prezidents.
Ref: 102.000.102.7431