Skolotāji ir pašvaldību ķīlnieki, komentējot pedagogu algu celšanas jautājumu, intervijā LTV raidījumam Rīta Panorāma trešdien, 20.februārī, teica ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).
Skolotāji neesot vainīgi, ka viņu atalgojums netiekot celts, jo bija iecerēts, ka algas kāps līdz ar reformām izglītības sistēmā, proti, skolu tīkla optimizēšanu un kvalitātes celšanu, skaidroja Kariņš. Faktiski, skolu tīkla jautājums ir pašvaldību atbildība, līdz ar to pedagogi ir to ķīlnieki.
Komentējot izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas (JKP) solījumu, ka pedagogiem algas augs pēc četriem mēnešiem, Kariņš norāda, ka teorētiski viņas solījums ir patiess – vismaz kāds pagaidu risinājums skolu mācībspēku atalgojumam jārod līdz 2020.gadam.
Šonedēļ Kariņš skolotāju algu jautājumu pārspriedīs ar Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrību (LIZDA), kura ir teikusi, ka pedagogu algu celšanai nepietiks ar skolu tīkla reformu. Uz to ministru prezidents atbild, ka vidēji valstī uz desmit bērniem ir viens skolotājs – pilsētās tie 20 līdz pat 30 bērniem uz vienu pedagogu, kas tikai vēl vairāk iezīmējot nesamērību lauku skolās.
LTV raidījumā apspriežot veselības aprūpes sistēmas finansēšanas modeli, Kariņš norādīja, ka pašlaik izteikta problēma ir tas, kā tikt galā ar nerezidentiem – citā valstī dzīvojošiem un strādājošiem pilsoņiem, kas veselības aprūpi saņem Latvijā. Tas neesot slimnīcas uzdevums zināt, kur kāds strādā un dzīvo. Premjers pieļāva, ka šādam mērķim varētu ieviest pilsoņu reģistru.
Viņš arī atzīmēja, ka pašlaik veselības aprūpes sistēma nezina, kā piestādīt rēķinu. Kariņš arī minēja, ka nauda, kas tiks iepludināta sistēmā, tomēr neatrisinās tās problēmas.
Runājot par Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētāja Arņa Cimdara nomaiņu, Kariņš atzīmēja, ka amatpersonas jāmaina, kad tām pienāk pilnvaru termiņa beigas. Arguments, ka nomaiņa procesa vidū nav iespējama, nav gana spēcīgs, jo arī, piemēram, Saeimā un valdībā visu laiku notiek kādi procesi, bet spēku nomaiņa tāpat notiek.
Premjers arī atzīmēja, ka vēlētāji pēdējās Saeimas vēlēšanās ir pauduši, ka tie vēlas pārmaiņas. Vienlaikus viņš nevēlējās izteikt kritiku par Cimdara darbu.