Latvijas darba tirgū jau ap 2017. gadu varētu būt izsmelti visi nodarbinātības pieauguma resursi, tāpēc ik gadu darba tirgū būs jāiesaista no 5 000 līdz 15 000 imigrantu, pārliecināta ekonomiste Raita Karnīte.
Lai nodrošinātu ekonomikas izaugsmes tempus un stabilizētu situāciju darba tirgū, nepieciešamais imigrantu skaits var būt pat lielāks, Karnīti citē LETA.
Ņemot vērā prognozes, 2025.gadā Latvijā, lai sasniegtu 80% no vidējā Eiropas Savienības labklājības līmeņa, būs nepieciešami 1.4 miljoni strādājošo, bet pieejamība vietējā tirgū pat pie cerīgākajām prognozēm būs nedaudz virs miljona, kas nozīmē, ka Latvijā šajā gadā būtu jādzīvo aptuveni 400 000 imigrantu.
Vēlamā tautsaimniecības attīstības scenārijā imigrācijas kopējais apmērs laika periodā 2016.gadam līdz 2025.gadam, pēc viņas aplēsēm, var sasniegt 17.4% no pamatiedzīvotāju skaita. Ja nepieciešamais darbinieku skaits nebūs pieejams, atpalicība no vēlamā iekšzemes kopprodukta pieauguma ir vidēji 1%-2% gadā un uzkrājoties šī atpalicība tikai pieaugs.
Ekonomiste uzsvēra, ka Latvijā imigrācijas politika ir jāsāk veidot nekavējoties, jo šāds nepieciešamais iebraucēju apjoms ir ļoti augsts un ar šo cilvēku slāni ir jāstrādā.
Tomēr viņa imigrācijā nesaskata neko sliktu, sakot, ka vairāk valsts iedzīvotāju nozīmē vienmērīgāku skolu, veselības aprūpes iestāžu izvietojumu valstī, aizpildītus dzīvokļus un arī iekšējās pirktspējas palielināšanos.
Atsaucoties uz iepriekš veiktu aptauju, Karnīte norādīja, ka Latvijas iedzīvotāji labvēlīgāk skatās uz iebraucējiem no Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas, kas liekas tuvāki mentalitātei un saprotamāki.
Vienlaikus ekonomiste uzsvēra, ka imigrantiem jābūt no tām profesijām, kurās atbilstošus speciālistus Latvija pati nespēj sagatavot, jo tas izmaksā pārāk dārgi. Taču tanī pat laikā viņa atgādināja, ka tradicionāli imigranti pārsvarā veic zemāk kvalificētos darbus.
Kādam tā lāpsta ir jānes, un, ja mums ir jāizlemj, kas to darīs, tad, visticamāk, vēlēsimies, lai to dara imigranti, nevis vietējie, teica Karnīte, akcentējot, ka pret imigrantiem nekādā gadījumā nevar uzturēties kā pret otrās šķiras cilvēkiem, bet ir jānodrošina, lai iebraucēji šeit varētu justies laimīgi.