Par vēlmi startēt Saeimas vēlēšanās oficiāli paziņojis bijušais satiksmes ministrs un Rīgas vicemērs, vairāku partiju dibinātājs un vadītājs Ainārs Šlesers. Partijas Vienoti Latvijai sarakstā pulcējušies vairāki politikas veterāni ar itin raibu pagātni un interesantām savstarpējām attiecībām.
Iepriekšējās Saeimas atlaišanu toreizējais Valsts prezidents Valdis Zatlers pamatoja ar tās balsojumu, kas liedza Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam veikt kratīšanu deputāta Šlesera dzīvesvietā tā dēvētās «oligarhu lietas» ietvaros. Kad Zatlers nodibināja Reformu partiju, Šlesers uz to reaģēja, pārdēvējot savu politisko spēku par Šlesera Reformu partijas LPP/LC. Taču vēlēšanas bija neveiksmīgas, un neilgi pēc tām biedri nobalsoja par tās likvidēšanu. Daļa no tiem nodibināja partiju Gods kalpot Rīgai, kas šobrīd līdz ar Saskaņas centru valda Rīgas domē. Savukārt pats Šlesers uz dažiem gadiem no politiskās skatuves nokāpa, vēsta Latvijas sabiedrisko mediju interneta ziņu portāls lsm.
Pagājušā gada nogalē iestājies reģionālajā partijā Vienoti Latvijai un kļuvis par tās vadītāju, Šlesers ir gatavs atgriezties. Palīgos viņš ir sapulcējis vairākus politikas veterānus, kas kļūs par Vienoti Latvijai vēlēšanu apgabalu sarakstu pirmajiem numuriem. Ar dažiem Šlesers gan ir sadarbojies jau agrāk.
Piemēram, ar divkārtējo ekspremjeru Ivaru Godmani, kuram nupat izbeigušās Eiropas Parlamenta (EP) deputāta pilnvaras. Arī kādreizējais Tautas Saskaņas partijas līderis, bet pēdējā laikā – nu jau bijušā Eiroparlamenta deputāta Alfrēda Rubika palīgs ārlietu jautājumos Jānis Jurkāns ar Šleseru sadarbosies atkārtoti. Pirms trim gadiem viņš bija Šlesera Reformu partijas ārlietu ministra kandidāts.
Taču starp Šlesera uzaicinātajiem ir arī cilvēki, kuri vēlēšanās nav piedalījušies ilgāku laiku. Aigars Kalvītis pēdējo reizi vēlētājus uzrunāja 2006.gadā pirms 9.Saeimas vēlēšanām – toreiz viņš bija premjers un valdošās Tautas partijas priekšsēdētājs. Gadu vēlāk Trekno gadu solītājs Kalvītis pēc tā dēvētās «lietussargu revolūcijas» zaudēja premjera amatu, tad atkāpās no Tautas partijas vadības, bet vēlāk nolika arī Saeimas deputāta mandātu.
Pati partija tika likvidēta pirms Saeimas ārkārtas vēlēšanām, paliekot valstij parādā vairāk nekā miljonu latu – sodu par pārsniegtā pieļaujamo priekšvēlēšanu izdevumu apmēru un prettiesiski saņemtajiem ziedojumiem. Tie caur trešajām personām – dažām biedrībām – nāca galvenokārt no Andra Šķēles tā dēvētās «pozitīvisma kampaņas» ietvaros. Šobrīd Kalvītis ir hokeja kuba Dinamo Rīga valdes priekšsēdētājs un Latvijas Balzama padomes priekšsēdētājs, un par KNAB uzlikto sodu partijai atbildīgs nejūtas.
Atbalsts Šlesera tagad vienā laidā piesauktajam «nācijas izlīgumam» atgriezties politikā pamudinājis arī Jāni Straumi – bijušo Saeimas priekšsēdētāju un apvienības Tēvzemei un Brīvībai/LNNK vadītāju. Tēvzemieši toreizējā Rīgas mēra Jāņa Birka vadībā piedzīvoja izgāšanos, galvaspilsētā saņemot vien 3,3% vēlētāju atbalstu. Straume, kuru vajāja Jūrmalgeitas sarunās piesauktā iesauka Batjka, kā svītrotākais palika pēdējais sarakstā. Pusotru gadu vēlāk Straume zaudēja tēvzemiešu ministru izkārtoto Rīgas brīvostas valdes locekļa amatu. Vēl pēc pusgada Straume mediju uzmanības lokā nonāca, jo pēc braukšanas 1,9 promiļu alkohola reibumā nokļuva policijas izolatorā.
Ironiski, ka atgriezties politikā Straume tagad nolēmis kopā tieši ar Šleseru, kurš pirms pieciem gadiem bija viens no tēvzemiešu kampaņas uzbrukumu mērķiem.
BNN jau vēstīja, ka politoloģe, Rīgas Stradiņa Universitātes profesore Ilga Kreituse uzskata, ka vairāku bijušo premjeru un politiķu startēšana Saeimas vēlēšanās no partijas Vienoti Latvijai saraksta ir nihilistiska un nicinoša attieksme pret Latvijas vēlētājiem, jo šos savulaik dažādas partijas pārstāvošos politiķus vieno tikai vēlme būt pie varas.
Viņa norādījusi, ka šī partija ir unikāls veidojums Eiropā, jo, lai gan ekspremjeru atgriešanas aktīvajā politikā ir normāla parādība, Vienoti Latvijai apvieno pārāk dažādu politisko spēku pārstāvjus, piemēram, bijušo tēvzemieti Jāni Straumi un bijuši Tautas saskaņas partijas līderi Jāni Jurkānu.
Šī partija paņēmusi vienu lozungu – «vara», ekspolitiķiem pietrūcis kaut kas no tā, kas bija viņiem pie varas, un tā ir nihilistiska un nicinoša attieksme pret vēlētājiem, sacīja Kreituse.
Viņa gan norādīja, ka ar pieciem līderiem var nepietikt, lai pārvarētu 5% barjeru un iekļūtu Saeimā. Lai gan viens no līderiem – Ainārs Šlesers ir ļoti enerģisks cilvēks, «buldozers viens nevar braukt, ar buldozeru vien nevar ceļu uztaisīt, var tikai nolīdzināt kaut ko», ironizēja Kreituse.
Tāpat Kreituse pauda cerību, ka vēlētāji nebūs tik lētticīgi.
Ref: 102.000.102.7645