Katra ceturtā Latvijā izsmēķētā cigarete pērn bijusi kontrabandas

No kopumā pērn izsmēķētajām 26,7% bijušas kontrabandas cigaretes un tas ir zemākais rādītājs kopš 2009. gada, liecina jaunākais publicētais KPMG pētījums SUN Report par kontrabandas cigarešu izplatību Eiropas Savienības (ES) valstīs, Šveicē un Norvēģijā.

Salīdzinot ar 2014.gadu, kritums ir ievērojams – 2,6 procentpunkti, tomēr pēc kontrabandas īpatsvara no kopumā patērētā Latvija aizvien ir pirmajā vietā ES. Ja patērētās kontrabandas cigaretes būtu legālas izcelsmes, Latvijas nodokļu ieņēmumi pieaugtu par 77 miljoniem eiro.

Vairāk nekā divas trešdaļas – 67,2%, no kontrabandas cigaretēm Latvijā ievestas no Baltkrievijas un bijušas ar šīs valsts akcīzes markām. 23,2% nelegālās izcelsmes cigarešu Latvijā ievestas no citām valstīm, bet 9,6% kontrabandas cigarešu bijušas viltojumi. Nozīmīgākie faktori, kas veicinājuši kontrabandas samazināšanos 2015. gadā, bijuši pieaugošā robežkontrole starp ES un Krieviju, kā arī liels konfiscēto kravu apjoms.

Atlūgumu iesniegusī Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ināra Pētersone komentē: «Kopumā pētījuma rezultāti ir vērtējami atzinīgi un ļauj secināt, ka gan VID muitas amatpersonu, gan visu akcīzes preču kontrabandas apkarošanas plānā iesaistīto tiesībsargājošo iestāžu kopīgais intensīvais darbs ir bijis visnotaļ efektīvs un palīdzējis sasniegt šo rezultātu. Pēdējo triju gadu laikā VID struktūrvienību izņemto cigarešu skaits ir pieaudzis 2,5 reizes, bet visu valsts tiesībaizsardzības iestāžu kopā izņemto cigarešu skaits ir pieaudzis 1,9 reizes. Ievērojami (par 58%) kopš 2013. gada ir pieaudzis arī VID Muitas policijas pārvaldes uzsākto kriminālprocesu skaits. Tas, ka ir sasniegts zemākais izsmēķēto kontrabandas cigarešu rādītājs kopš 2009.gada, norāda uz pozitīvu tendenci. Gribas domāt, ka savu artavu tajā ir devusi arī sabiedrības apziņas pakāpeniska maiņa un tolerances mazināšanās pret kontrabandas ceļā ievestās produkcijas patēriņu un izvēle par labu legālajai produkcijai, par kuru valsts budžetā nomaksāti atbilstošie nodokļu maksājumi.»

«Protams, tas, ka Latvija lielā mērā tieši sava ģeogrāfiskā izvietojuma dēļ diemžēl joprojām ir vienā no pirmajām vietām kontrabandas cigarešu īpatsvara ziņā, nozīmē, ka VID sadarbībā ar citām tiesībsargājošajām iestādēm un attiecīgajām nozaru asociācijām, tajā skaitā Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālo asociāciju, sadarbību tabakas aprites uzraudzības un nelegālā tirgus apkarošanas jomā turpinās vēl aktīvāk,» teic Pētersone.

Kā negatīva tendence tiek atzīmēta no Latvijas uz citām ES valstīm izvesto cigarešu apjoma kāpums, kur tās, būdamas ar Latvijas akcīzes markām, tiek kvalificētas kā kontrabanda. Pērn, salīdzinot ar 2014. gadu, uz Apvienoto Karalisti izvesto cigarešu apjoms ir trīskāršojies, bet uz Vāciju izvestais apjoms – dubultojies. Šajās valstīs cigarešu cena tām piemēroto nodokļu apmēra dēļ ir trīs un vairāk reizes augstāka nekā Latvijā.

Kopējais cigarešu patēriņš Latvijā ir saglabājies stabils, nelielais kritums tiek skaidrots ar kontrabandas sarukumu.

«Cilpa ap kontrabandu savelkas, pateicoties aizvien ciešākai un efektīvākai sadarbībai no gada uz gadu starp valdību, tiesībsargājošajām iestādēm, ražotājiem un mazumtirgotājiem. Vienlaikus fakts, ka 90% no kontrabandas cigaretēm ES ievestas no savienībā neietilpstošām valstīm liecina, ka ES joprojām ir pievilcīgākais tirgus starptautiskajām organizētās noziedzības grupām,» saka Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš. «Terorisma straujā izplatība Eiropā satrauc ikkatru no mums, un sen jau vairs nav noslēpums, ka cigarešu kontrabanda ir viens no terorisma finansējuma avotiem. To der iegaumēt un atcerēties ikvienam – politikas veidotājiem, virzot tikai atbildīgi un kvalitatīvi sagatavotas iniciatīvas, kas nerada labvēlīgus apstākļus kontrabandai, smēķētājiem, kad tie izvēlas dot priekšroku kontrabandas nevis legālajā cigaretēm, un sabiedrībai kopumā, kas aizvien ir ļoti toleranta pret kontrabandas precēm.»

ES kopumā kontrabandas cigaretes 2015. gadā bija 9,8% no kopumā izsmēķētajām, kas ir par 0,6 procentpunktiem mazāk nekā 2014.gadā, un neieņemtu nodokļu veidā radīja zaudējumus 11,3 miljardi eiro. TOP 5 valstu sarakstā, kurās ir augstākais kontrabandas īpatsvars, Latvijai ar 26,7% seko Norvēģija ar 20,8%, Grieķija ar 19,8%, Lietuva ar 18,7% un Polija ar 16,8% kontrabandas cigarešu. Lielāko kontrabandas sarukumu – par 9,6 procentpunktiem, pērn panākusi Lietuva. Pilnā apjomā pētījums pieejams:

Ref: 102.000.102.12906

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas