Visātrāk un efektīvāk sliktos demogrāfiskos rezultātus Latvijā varētu uzlabot, samazinot starpību starp pirmo, otro un trešo bērnu. Politiskajā līmenī par demogrāfiskajiem procesiem nebija padomāts laicīgi, tāpēc tagad ir histērija, ko ķert un grābt, uzskata Stratēģiskās analīzes komisijas vadītājs un sociālantropologs Roberts Ķīlis.
Arī citās valstīs, piemēram, Skandināvijā, kur bija demogrāfijas kritums, panāca uzlabojumus, piedomājot pie māmiņu algu politikas, aicinot sievietes neatlikt otrā bērna radīšanu, bet maksimāli pietuvināt tā piedzimšanas laiku pirmajam bērnam. Pretējā gadījumā pēc pirmā bērna dzimšanas sievietes veido karjeru, līdz ar to otrā un nākamo bērnu piedzimšana tiek atlikta, intervijā LNT raidījumam 900 sekundes atzina Ķīlis.
Protams, vecākiem ir jābūt pārliecībai, kas ar to bērnu notiek tālāk. Ekonomiskā struktūra Latvijā ir būtiski sačakarēta, un mēs ātri lielus risinājumus nevaram sagaidīt, tie visdrīzāk nāks tad, kad valstī ienāks lielākas ārvalstu investīcijas, sacīja eksperts.
Viņš arī piemetināja, ka Latvijā nekad nebūs tādas algas kā Rietumeiropā, tāpēc prom aizbraukušās ģimenes ar bērniem atvilināt atpakaļ uz Latviju ar algām nevarēs. To varētu atrisināt ar ģimenēm labvēlīgu politiku.
Vaicāts, kā Latvija izskatīsies pēc divdesmit gadiem, Ķīlis uzsvēra, ka pastāv vairāki varianti. Optimistiskais no tiem paredz, ka pēc 20 gadiem Latvijā būs divi miljoni iedzīvotāju, IKP būs divreiz lielāks par pašreizējo un sabiedrība būs vienlīdzīgāka nekā pašreiz – plaisa starp nabadzīgajiem un bagātajiem iedzīvotājiem būs mazāka, mainoties labklājības sistēmai.
Sliktākajā variantā Latvijā būs 1,6 miljoni cilvēku, tā turpinās būt zemas vērtības vieta, kur kāds atver fabriku, bet drīz arī aizver nepietiekama kvalificēta darbaspēka dēļ. IKP līmenis būs nedaudz virs pašreizējā, un mēs būsim novecojoša valsts, izteicies Ķīlis.
Igauņi ir tālu priekšā ne tāpēc, ka viņi būtu daudz gudrāki par mums, viņi vienkārši reizēm pieņem daudz saprātīgākus lēmumus nekā mēs, kaut ko dara, nevis muļļājas. Jāsaprot – to, ko var izdarīt racionālāk, jādara racionāli, tur, kur ir ziepes, tās jāizlabo un jāpieķeras nākamajai lietai, kur ir ziepes, norādīja Ķīlis.
Interesants piedāvājums tikai diez vai Latvijā tas būs ieviešams.
Un ne tikai ekonomiskā struktūra pie mums ir sačakarēta
Visi aizbrauks un nekas te nepaliks,tā sāk izskatīties
Beidzot kāds pasaka, ka pie mums nekad nebūs tādas algas kā Rietumeiropā citādi zīmē te gudrās galvas nepiepildāmas nākotnes vīzijas.
mums jāmācās no igauņiem, vispār gribētos, lai kāds cits atnāk un vada mūsu valsti