Parīzē notikusi augstākā līmeņa tikšanās starp Ķīnas un Francijas prezidentiem, Vācijas kancleri un Eiropas Komisijas priekšsēdētāju. Tajā puses atzinīgi novērtējušas ekonomisko sāncensību, kāda valda starp Āzijas lielvalsti un ES.
Otrdienas, 26.marta, tikšanās Elizejas pilī Parīzē notikusi Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina Francijas valsts vizītes trešajā un noslēdzošajā dienā, tā vēsta Vācijas raidorganizācija DW.
Kopīgā preses konferencē Francijas prezidents Emanuels Makrons (Emmanuel Macron) pateicies Ķīnas kolēģim par viņa atbalstu gaisa piesārņojuma samazināšanai pasaulē. Tas ļoti ir būtisks, jo Ķīna ar savu milzīgo rūpniecības sektoru ir viena no valstīm, kura pasaulē rada lielāko apjomu siltumnīcefekta gāzu izmešu.
«Mums ir viedokļu atšķirības. Protams, cilvēces vēsturē vara nekad nav pastāvējusi bez sāncensības, neviens no mums nav naivs,» sacījis Makrons un aicinājis Ķīnu ciešāk sadarboties, Pasaules Tirdzniecības organizācijā uzlabotu globālo tirdzniecības regulējumu.
Ķīnas prezidents savā uzrunā presei savukārt uzsvēris, ka Pekinas pasaules redzējums ir starptautiskā kārtība ar vairākiem varas centriem. Sji Dzjiņpina ieskatā, lai arī pastāv savstarpējas aizdomas, ES un Ķīna attīstās kopā.
Tikšanās reizē Francija un Ķīna arī parakstījušas apjomīgus biznesa darījumus. Tā Ķīna apņēmusies iegādāties 290 Airbus pasažieru lidmašīnas un iepirkt no Francijas saldētu vistas gaļu ap 40 miljardu eiro vērtībā.
Eiropas savienībai vajag enerģiskāk aizstāvēt savas (un mūsu visu) intereses.