Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nosūtījis Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētai prokuratūrai šā gada jūnijā uzsāktā kriminālprocesa materiālus pret divām personām par krāpšanu un vienu personu par krāpšanas atbalstīšanu un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.
Minētais kriminālprocess tika izdalīts no 2013.gada 15.martā uzsāktā kriminālprocesa par Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta Bior amatpersonu iespējamu ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu saistībā ar 2011. un 2012.gada iepirkumiem par stikla zušu piegādi un to ielaišanu Latvijas upēs un ezeros, informē KNAB.
Izmeklēšanā iegūtie pierādījumi liecina, ka personas veikušas noziedzīgus nodarījumus – krāpšanu, tas ir, svešas mantas iegūšanu, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos personu grupā pēc iepriekšējās vienošanās un minētās darbības atbalstīja amatpersona, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli.
Krimināllikums paredz, ka par krāpšanu, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas. Savukārt par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, ja tā izraisījusi smagas sekas vai ja tā izdarīta mantkārīgā nolūkā, – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt piecdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus uz laiku no viena gada līdz pieciem gadiem vai bez tā.
KNAB atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.
BNN jau vēstīja, ka Zemkopības ministrija savulaik apturējusi vairāk nekā viena miljona latu vērto zušu mazuļu iepirkumu, jo atklātībā nonākušas ziņas par iespējamu negodprātīgu rīcību. Saņemta neoficiāla informācija, ka iepriekšējos divos gados valsts par ievestajiem zivju mazuļiem varētu būt pārmaksājusi vismaz četras reizes.
Iepirkumā darbojusies starpniekfirma jeb klasisks pastkastītes uzņēmums, kam šis, iespējams, ir bijis vienīgais darījums tā pastāvēšanas vēsturē. Tā kā zutis ir tik jūtīga zivs, ka nepakļaujas mākslīgai audzēšanai, tad bija skaidrs, ka mazuļi būs jāiepērk no ārvalstīm, kur tos pie Anglijas un Francijas krastiem nozvejo noteiktā laikā no februāra līdz aprīlim. Iepirkumu Zemkopības ministrija uzticēja veikt valsts zinātniskajam centramBior, ar pieredzi zivju audzēšanā un izpētē.
Bior izsludināja konkursu. Informācija, ka Latvija iepirks zušus, parādījās arī ES vēstneša pielikumā. Pieteicās tikai viens pretendents – Čehijā reģistrēts uzņēmums. 2011.gadā Latvijas upēs un ezeros nonāca vairāk nekā 300 tūkstoši zušu mazuļu, par kuriem valsts institūts samaksāja 205 020 latu. Nākamajā gadā jau atkal uzvarēja šī pati Čehijā reģistrētā firma, bet nu jau Latvijas iekšējos ūdeņos ielaida vairāk nekā miljonu caurspīdīgajām lapiņām līdzīgo mazuļu. Arī rēķins bija ievērojamāks – 576 800 tūkstoši latu.
Augstākā cena, kas Eiropā tiekot maksāta par vērtīgās zivs mazuli, esot 16 santīmi. Tas ir četras reizes mazāk nekā cena, par kādu mazuļus pirmajā gadā iepirka Bior. Radušās aizdomas par kopējo sadārdzinājumu šajā projektā par aptuveni 568 412 tūkstošu latu.
Ref: 102.000.102.10478