Krievija ir iesniegusi, bet Vašingtona ir noraidījusi tādas rezolūcijas priekšlikumu Apvienoto Nāciju Ģenerālajā Asamblejā, kur rosināts saglabāt abu lielvalstu Līgumu par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju. No vēsturiskā līguma vienpusēji izstāties solījušas Amerikas Savienotās Valstis.
Kā piektdien, 26.oktobrī, vēsta franču ziņu aģentūra AFP, Krievijas diplomāts ANO tai skaidrojis: «Starptautiskai sabiedrībai ir pienākums reaģēt uz šo apokaliptisko situāciju».
Ja rezolūcija tiktu pieņemta, tā, Krievijas diplomāta vārdiem, dotu pamatu «turpināt apspriedes starp Krieviju un ASV, lai atrisinātu abu valstu bažas par līguma ietvaru».
Vašingtona savukārt paziņojusi, ka ASV ceturtdien, 25.oktobrī, noraidījušas rezolūcijas priekšlikumu procedūras apsvērumu dēļ, jo dokuments esot iesniegts pārāk vēlu, lai to paspētu iekļaut ANO Atbruņošanās komisijas darba kārtībā.
BNN jau vēstīja, ka ASV solījušas vienpusēji izstāsies no līguma, apsūdzot Krieviju tā pārkāpšanā.
ASV valdība arī paziņojusi, ka sāks izstrādāt šādas raķetes, ja neizdosies panākt jauna līguma noslēgšanu ar Krieviju un arī ar Ķīnu.
Līgumu par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju 1987.gadā Vašingtonā parakstīja toreizējais ASV prezidents Ronalds Reigans un Padomju Savienības līderis Mihails Gorbačovs.
Atbilstoši līgumam abas puses iznīcināja gan nukleārās, gan konvencionālās raķetes ar tuvu darbības rādiusu (500 – 1000 kilometri) un vidēju darbības rādiusu (1 000 – 5 500 kilometri), kā arī šo raķešu palaišanas iekārtas. Raķešu iznīcināšana tika pabeigta 1991.gadā, un pavisam tika iznīcinātas 2 692 raķetes. Līgums neattiecas uz jūrā bāzētajām raķetēm.
«Mēs izbeigsim šo līgumu un izstāsimies,» stāsta ASV prezidents Donalds Tramps žurnālistiem Nevadas štata Elko pilsētā, kur viņš piedalījās republikāņu kandidāta Senāta starpvēlēšanu kampaņā.
«Viņi to pārkāpj daudzus gadus. Un es nezinu, kāpēc [iepriekšējais ASV] prezidents [Baraks] Obama nerisināja sarunas, lai izstātos. Un mēs neļausim viņiem pārkāpt kodollīgumu un būvēt ieročus, un mums tas nav atļauts,» teic Tramps.
Viņš piebilda, ka ASV atsāks izgatavot šādus ieročus, ja neizdosies panākt jauna līguma noslēgšanu par šiem ieročiem ar Krieviju un Ķīnu.
Vašingtona un Maskava ilgstoši apsūdz viena otru Līguma par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju pārkāpšanā. ASV norāda, ka Krievija līgumu pārkāpusi, izstrādājot spārnoto raķeti 9M729.