Saeimas deputāti ceturtdien, 29.maijā, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Kriminālprocesa likumā, par prioritāriem nosakot tos kriminālprocesus, kuros apsūdzētas valsts amatpersonas.
Kriminālprocesam, kurā piemērots ar brīvības atņemšanu saistīts drošības līdzeklis vai kurā iesaistīta speciāli procesuāli aizsargājama persona, vai kurā apsūdzēta valsts amatpersona, kas ieņem atbildīgu stāvokli, saprātīga termiņa nodrošināšanā būs priekšrocība salīdzinājumā ar pārējiem kriminālprocesiem.
Priekšlikuma autors deputāts Andrejs Judins iepriekš skaidroja, ka grozījumu mērķis ir mainīt tiesnešu darba plānošanu. Pašlaik lietas, kurās iesaistīta valsts amatpersona, skatīšana var tikt pārcelta arī vairāk nekā gadu vēlāk, piemēram, Ogres novada domes priekšsēdētāja vietnieka Egila Helmaņa gadījumā tiesas sēde nozīmēta 13 mēnešus vēlāk. Ieviešot jauno normu, tiesai šis jautājums būtu jāskata dienā, kas veltīta steidzamo jautājumu skatīšanai, kas varētu nozīmēt tiesas sēdes pārcelšanu nevis par 13 mēnešiem, bet par vienu mēnesi.
Kā zināms, vēl viena valsts amatpersona, kas iesaistīta ilgstošās tiesvedībās, ir smagos noziegumos apsūdzētais Aivars Lembergs.
Jau vēstīts, ka aizvadītajā nedēļā atliktas trīs smagos noziegumos apsūdzētā Lemberga prāvas tiesas sēdes, jo Kurzemes ķeizaram pēkšņi pavisam noteikti un steidzami savajadzējies doties neatliekamā vizītē uz Turkmenistānu.
Ņemot vērā to, ka Latvijas vēstnieks Turkmenistānā (ar rezidenci Rīgā) Igors Apokins ielūgumu apmeklēt Turkmenistānu bija adresējis tieši Lembergam, kā arī Turkmenistānas un Latvijas abpusējās intereses loģistikas nozares attīstībā, Ārlietu ministrijai nācās lūgt tiesai rast iespēju Lembergam apmeklēt šo valsti vizītē no 20. līdz 23.maijam un attiecīgi atcelt ieplānotās tiesas sēdes. Rezultātā ar Latvijas vēstnieka Turkmenistānā «palīdzīgo roku», tiesai nācies aizvadītajā nedēļā atcelt veselas trīs tiesas sēdes, kā dēļ ļoti ieilgusī prāva ir pastiepusies vēl ilgāka.
Lembergs tiek apsūdzēts par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem.
Lietā aptuveni 200 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, kurus prokuratūra tiesai nodeva 2008.gada otrajā pusē.
Pamatojoties uz faktu, ka Lembergs ir pārkāpis drošības līdzekli ‒ aizliegumu pildīt Ventspils mēra un Ventspils brīvostas vadītāja pienākumus un kā Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētājs ir piedalījies un neatļauti balsojis vismaz par 350 lēmumiem, toreizējais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs parakstījis rīkojumu par Lemberga atstādināšanu.
Tāpat ceturtdien pieņemtajā likumā arī noteikts, ka kriminālprocesam par noziedzīgu nodarījumu, kas saistīts ar vardarbību, ko nodarījusi persona, no kuras nepilngadīgais cietušais ir materiāli vai citādi atkarīgs, vai par noziedzīgu nodarījumu pret tikumību vai dzimumneaizskaramību, kurā cietušais ir nepilngadīgs, saprātīga termiņa nodrošināšanā ir priekšrocība salīdzinājumā ar līdzīgiem kriminālprocesiem, kuros cietušie ir pilngadīgas personas.
Tāpat prioritāri būs jāizmeklē un jāiztiesā noziegumi pret nepilngadīgā tikumību vai dzimumneaizskaramību, kā arī ar vardarbību saistīti noziegumi pret personu, kura ir materiāli vai citādi atkarīga no varmākas.
Piedāvātās likuma izmaiņas arī nosaka: nepilngadīgā cietušā pratināšana jāveic, cik ātri vien iespējams, nepieļaujot neattaisnotu vilcināšanos, turklāt pratināšanu pēc iespējas jāveic vienam un tam pašam izmeklētājam. Izmeklētājs, kurš apguvis speciālas zināšanas par saskarsmi ar nepilngadīgo, kriminālprocesa laikā bērna nopratināšanu varēs veikt bez psihologa vai pedagoga klātbūtnes.
Noteikts, ka krimināllietas par noziedzīgu nodarījumu pret nepilngadīgā tikumību un dzimumneaizskaramību vienmēr ir jāizskata slēgtā tiesas sēdē. Grozījumi likumā izstrādāti saskaņā ar Eiropas direktīvu par seksuālās vardarbības pret bērniem, bērnu seksuālās izmantošanas un bērnu pornogrāfijas apkarošanu.
Veikta virkne uzlabojumu, lai pilnveidotu medicīniska rakstura piespiedu līdzekļu regulējumu un novērstu cilvēktiesību pārkāpumu riskus. Noteikts, ka personas piedalīšanās ar tai piemērojamo procesuālo piespiedu līdzekli saistīto jautājumu izlemšanā ir obligāta.
Likumā noteikts termiņš, uz kādu personu var ievietot ārstniecības iestādē, lai konstatētu, cik nopietni ir personas psihiskie traucējumi, kas tai radušies pēc noziedzīga nodarījuma izdarīšanas. Ārstniecības iestādei atzinums jāsniedz, tiklīdz iespējams konstatēt atlabšanu vai to, ka personu nav iespējams izārstēt, bet ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā.
Tāpat noteikts sākotnējais termiņš, uz kādu personu var ievietot psihiatriskajā slimnīcā pirmstiesas procesā vai iztiesāšanas laikā, ja tā ir bīstama sabiedrībai. Šādos gadījumos personu psihiatriskajā slimnīcā var ievietot ne ilgāk kā uz sešiem mēnešiem, un šo termiņu izmeklēšanas tiesnesis vai tiesa var pagarināt ne vairāk kā par sešiem mēnešiem vienā pagarinājumā.
Vēl viens Kriminālprocesa likuma pilnveidošanas aspekts skar juridiskām personām piemērojamo piespiedu ietekmēšanas līdzekļu regulējumu, piemēram, nosakot, kā var tikt slēgta vienošanās par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskai personai.
Ref: 102.000.102.7425